Zeytinyağının Yararları Saymakla Bitmiyor

Ekmeğe banarak dahi yenile mucize yağ. Zeytinyağının yararları saymakla bitmiyor. Peki zeytinyağı nelere iyi geliyor. Zeytinyağının yararları  nedir? Son zamanlarda tıp dünyasında zeytin yağının mucizelerinden çoğunlukla bahsediliyor. Doktorlar bilhassa kalp damar sağlığı ve sindirim yollarının tertipli işlemesi için yemeklerin zeytinyağı ile hazırlanmasını öneriyorlar. Zeytinyağı bunların yanında cilt ve saç bakımı ile her türlü temizlik ve kozmetik ürünlerinde ham madde olarak da tercih edilebiliyor.

Zeytinyağının yararları saymakla bitmiyor. İşte bunlardan bir kaçı:

Zeytinyağı Organik Antioksidandır

Gün içinde soluduğunuz hava kanalıyla dahi bedeninize ziyanı dokunan bir ekip özgür radikaller aldığınızı biliyor musunuz? Her her neyse ki vücudumuz, gerek kendi içinde ürettiği gerekse besinler kanalıyla aldığımız antioksidanlar kanalıyla, bu ziyanı dokunan radikallerle savaşarak, onları etkisiz hale getiriyor. Zeytinyağı, antioksidan bakımından zengin kimyasıyla vücudumuzu özgür radikallerin sebep olabileceği başta kalp-damar hastalıkları ve kötü huylu tümörler gelmek suretiyle bolca çeşitli olumsuzluklara karşı koruyor.

Zeytinyağı Mide-Bağırsak Sorunlarını Azaltır

Her sabah kahvaltıya ekmeğinize bandığınız bir miktar zeytinyağı ile başlarsanız bir süre sonrasında bağırsak sisteminizin düzene girdiğini görmüş olacaksınız. Zeytinyağı mide dostu bir besindir. Kabızlık problemlerine, bağırsak düzensizliklerine iyi gelmektedir. Zeytinyağı tüketiminin ülser hastalığında iyileştirici tesiri de biliniyor.

Zeytinyağı Yaşlanmayı Geciktirir

Zeytinyağı ihtiva etmiş olduğu kimyasallar kanalıyla vücudun hücre yenilemesinde etken rol oynayarak cilt yüzeyinde kırışıklık oluşmasını geciktiriyor. Ek olarak zeytinyağı içeren sabunlar, cilt üstünde yumuşatıcı etki yapıyor, dolayısıyla da bilhassa kış aylarında ellerde oluşan çatlak ve zedelenmeleri engelliyor.

Zeytinyağı Saçları Besler ve Yumuşatır

Zeytinyağı, saçlar üstünde koruyucu tesirinin yanı sıra, saçları yumuşatarak kolay şekil almasında destek sağlar. Saçları, saç köklerinden besleyerek kuvvetlendirir. Beslenmenizde zeytinyağına kafi oranda yer vermeniz, daha sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara haiz olmanızda önemli bir etkendir.

Zeytinyağı Kötü Kolesterolle Savaşır

Zeytinyağı, kalp hastalıklarının en önemli sebepleri içinde yer edinen düşük yoğunluklu lipoprotein doğrusu LDL seviyesini düşürerek, kalp ve damar hastalıklarında önleyici rol oynar. Ek olarak zeytinyağı HDL adlı insan sağlığına yararlı kolesterolü de arttırır.

Zeytinyağı Evlatların Gelişimini Pozitif yönde Tesirinde bırakır

Zeytinyağı, evlatların gelişme çağlarında sağlıklı kemik gelişimine destek olan bir gıdadır. İçeriğinde yer edinen yağ asitleri çocuklarda kemik gelişiminin yanı sıra, hafızayı da güçlendirerek çocuğun hem fizyolojik hem de zihinsel gelişimine pozitif yönde katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir