Zayıflama Hastalığı Anoreksiya Nervoza

Bir oldukça hanım ve adamın en oldukça istediği fit olmaktır. Halk içinde “zayıflama hastalığı” yada manken hastalığı olarak da malum anoreksiya nervoza, bir yeme bozukluğudur. 15 ile 25 yaşları içinde ortaya çıkan anoreksiya çoğunlukla genç hanımlarda görülse de, hastalar içinde erkekler ve hatta çocuklar bile bulunmaktadır. İnsanların kilo takıntıları yüzünden bir tek devletimizde değil, dünya genelinde gittikçe yaygınlaşmaya süregelen bu hastalık, ilerleyen dönemlerinde insanoğlunun yaşam fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyebilir. Bundan dolayı hastalığın erken teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir.

Zayıflama Hastalığı Anoreksiya Nervoza
Zayıflama Hastalığı Anoreksiya Nervoza

Zayıflama Hastalığı Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervozanın Emareleri Nedir? 

– Anoreksiyanın emareleri içinde ilk sıralarda, aşırı kilo kaybı yer alır.  İnsan oldukça azca oranda yediği için, düzgüsel kilonun oldukça altına düşer.

– Anoreksiya hastalığı bulunan çocuklar, öteki yaşıtlarına oranla daha azca kilo alırlar ve vücut gelişimleri de öteki çocuklardan daha geride olur.

– Cilt canlılığını ve nemini kaybeder; kuru, sert ve solgun bir görünüm alır.

– Saçlar güçsüzleşir ve yer yer dökülmeler meydana gelir.

– Tırnaklar da daha kuvvetsiz ve kırılgan olur.

– Devamlı kusmaya bağlı olarak, dişlerde problemler meydana gelir.

– Beslenme bozukluğundan dolayı mide ağrısı, kabızlık ve ishale oldukça sık raslanır.

– Hanımlarda tane kanamaları kesilebilir.

– Şahıs devamlı kilosundan şikayetçidir, düzgüsel kilosunun altında olması durumunda kendisini şişman hisseder.

– Yoğun şekilde rejim ve egzersiz yapar.

– Yiyecek yedikten sonrasında kusmaya çalışır yada ishal yapıcı ilaç kullanır.

– Sofrada yiyeceklerden oldukça, çatal bıçakla uğraşır ve lokmalarını uzun uzun çiğneyip mecburi yutar.

– Çoğunlukla kendi başına yiyecek yemeyi tercih eder, bu sebeple öteki insanların onun bu acayip yiyecek yeme davranışlarını görmelerini istemez.

– Devamlı değişen bir ruh hali içinde olan şahıs; sinirli ve huzursuz tavırlar sergiler.

Anoreksiya nervoza hastaları çoğunlukla hastalıkları bulunduğunu kabul etmezler. Bundan dolayı de aileler bu mevzuda dikkatli olmalı ve ilk emareler görülmeye başlandığı andan itibaren bir uzmandan yardım alınmalıdır. Hastalık ilerledikçe ruhsal ve fizyolojik sorunların daha oldukça artacağı, hasta için ölümcül sonuçlar meydana gelebileceği unutulmamalıdır.

Anoreksiya Nervozanın Sebepleri

Anoreksiyanın sebepleri bir çok süre psikolojiktir. Çocukluk ve buluğluk döneminden itibaren süregelen kilo takıntısı, bu hastalığa zemin hazırlar. Bazı durumlarda şahıs ailesinden ilgi göremediği için, bu şekilde bir dikkat çekme eğilimi izah edebilir. Anoreksiyaya eğilimi olan arkadaşlarından etkilenip, kendisi de onlar şeklinde olmak isteyebilir. Hanımefendiler mankenlerin o incecik görüntüsüne özenip, onlara benzeyebilmek için bu şekilde bir teşebbüste bulunabilir.

Bilhassa buluğluk döneminde süregelen, bu tür özenti davranışlar oldukça tehlikelidir ve ileride kronik anoreksiya oluşmasına niçin olabilir. Manken, balerin ve sporcular yaptıkları iş gereği, vücutlarına dikkat etmek zorundadır. Bu tür meslekleri icra eden kişiler, vücutlarını formda tutma çabalarını abartabilirler ve bu da anoreksiyaya zemin hazırlar. Ailesinde kilo takıntısı olan kişiler bulunan çocuklar ve gençler de anoreksiya tehlikesi altındadır. Ailelerin çocuklarına kilolarıyla ilgili baskı yapmaları da, onların anoreksiya eğilimi göstermelerine niçin olabilir.

Zayıflama Hastalığı Anoreksiya Nervoza

Anoreksiyanın Tedavisi

Anoreksiya tedavisi mümkün olan bir hastalıktır fakat kronikleştiği durumlarda, tedavi süresi uzar ve anoreksiyanın bununla beraber başka sıhhat sorunları da meydana gelebilir. Anoreksiyada fizyolojik ve ruhsal sorunlara bakılarak tanı konulabilir. Hastalığın tedavisinde bir beslenme uzmanı ve psikolog birlikte çalışırlar. Beslenme uzmanı, kişinin kilo almasını ve sıhhatli beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlamaya çalışırken, psikolog da yapmış olduğu terapilerle kişinin kilo takıntısından kurtulmasına ve daha sıhhatli yaşama bilincini kazanmasına destek olmaya çalışır. Anoreksiya nervozaya birlikte rol alan başka rahatsızlıklar var ise, bunlar için de ek olarak uzman yardımı ve ilaç tedavisi gerekebilir.

Anoreksiya nervoza hastalığı olanlarda, ileride kemik erimesi ve kalp krizi görülme olasılığı daha yüksektir. Bu hastalık bayanların hamile kalma ihtimalini azaltır, anoreksiyalı hanımefendiler hamile kalsalar bile prematüre yada zayıf bebek dünyaya getirme riskleri oldukça fazladır. Herhangi bir halde kilo problemi olanlar, bu mevzuda bir uzmana danışarak sıhhatli zayıflamaya çalışmalıdır. Kişilerin kendi başlarına yapacağı yanlış uygulamalar anoreksiya nervoza ve daha bunun şeklinde birçok tehlikeli hastalığa davetiye çıkarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir