Varislere Nasıl Engel Olunur?

Bacaklardaki Varislere Nasıl Engel Olunur? Bilhassa bayanların oldukça şikayetçi olduğu rahatsızlıklardan birisi varislerdir. Bu hastalık genel olarak bacaklarda gözükmektedir. Bacaklardaki toplardamarların normalden daha oldukça uzaması ve genişlemesi ile beraber bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Görünüş olarak insanları fazlaca rahatsız etmesinin yanında esenlik açısından da ziyanı dokunan olduğu bölgeleri bulunmaktadır. Bu yüzden bu mevzuda bilinmesi gereksinim duyulan bir ekip varis tedavi şekilleri vardır ve bunların bilinmesi gerekir.

Bu rahatsızlığı oluşmasının pek fazlaca sebebi bulunmaktadır. Bilhassa genetik açıdan ve hormonsal dengenin bozulmasından kaynaklı çıkmaktadır. Toplardamarlar görevlerini tam olarak yerine getiremediği zamanlarda bu rahatsızlığın gözükmesi muhtemeldir. Vücudumuzdaki damarların deri üstünde görünür hale gelmesi varis damarlarını oluşturmaktadır. Bu damarlar mavi ve mor renkte olmaktadır.

Varis Niçin Oluşur?

Genel olarak bu damarların görünür olmasının sebebi basınçtan kaynaklıdır. Toplardamarların kapakçıkları bulunmaktadır. Oturduğunuzda yâda kalktığınızda bu kapaklar kapanarak kanın bacaklara gitmesine engel olur. Fakat eğer bu kapaklar muntazam çalışmaz ise kan tekrardan olarak bacaklara dönecektir. Dönen kanda toplardamardaki basıncı arttıracaktır ve varis oluşumuna sebebiyet verecektir. Bu yüzden bu mevzuda dikkatli olunması gerekilmektedir.

Bu rahatsızlığı anlamanız için pek fazlaca emare mevcuttur. Bu emareler ilk olarak görünüşten kaynaklı olacaktır. Özetlemek gerekirse bacaklarınızdaki damarları görmeye başlayacaksınız. Ek olarak bu hastalık oluştuğu bölgede ciddi ağrılara sebep olabilmektedir. Ek olarak sizde baskı uygularsanız kanama olabilir. Hareketsiz kalmak, fazlaca alkol ve sigara tüketmek bu rahatsızlığın oluşmasında oldukça etkilidir.

Varislere Iyi mi Engel Olunur ?

Bu hastalığın genel olarak tedavisi cerrahi müdahaledir. Fakat günümüzde teknoloji geliştiği için lazer teknolojisi kullanılarak da tedavi edilebilmektedir. Fakat ilerlemiş düzeydeki varisler için gene cerrahi müdahale tavsiye edilmektedir. Bu rahatsızlığı geçiren insanların kafeinden uzak durarak lifli gıdalar ile beslenmesi gerekmektedir. Ek olarak günlük olarak egzersiz yapmakta oldukça yararlı olacaktır. Bu sayede fazlaca daha rahat edebilirsiniz.

En önemli etkinlik yürüyüştür. Varis olmamak için tertipli yürüyüşler yapınız. Oldukça oturmayın fakat çokta ayakta kalmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir