Türkiye Iktisat Tahminleri

Türkiye Iktisat Tahminleri Taraflı Yorumlar Analizler Yapanlar.  Ağzı olan eli klayve tutan hepimiz ekonomist olmuş. Youtube kanalında twitter da bir oldukça şahıs analizler yapıyorlar. 2016 yılından buyana bazıları Dolar 10 TL olacak Gram Altın 600 TL olacak benzer biçimde bir oldukça zırvalık görüyorum. Yıl 2021 Şubat ve Dolar 7,10 TL  bilip bilmeden insanları kandırmayınız. Binlerce insan bu tiplerin yüzünden milyarlar yitirdi.

Iktisat ile siyaseti karıştıran kişilerin analizine güvenilmez, ekonomist mevcut verileri inceler.  Piyasanın en kötüsünü satın alıp almadığına çözümleme ederek alım seviyesini, aynı şekilde piyasanın artık pozitif verilere tepki vermediğini çözümleme ederek satım seviyesini yorumlar.

Siyaseti karışmasını sağlayarak çözümleme yapanların bir bir çok kendini muhalif gösterip gene hükümete muhalif çevreleri ciddi zarara uğratıyor. Bir ihtimal bu kişileri takip edenler hakkaten hükümetin hizmetlerini beğenmediğinden muhaliftir.

Sadece siyasete iktisatyi karışmasını sağlayarak çözümleme edenlerin bir çoğunun düşüncesi “bu hükümet döneminde X kişiler varlıklı oldu, biz olamadık” düşüncesi yatıyor ve kıskançlıklarından dolayı yukarıda belirttiğim analizleri yapmayarak tamamen taraflı analizler yapıyor.

Dolayısı ile gerçek muhaliflerin duygularını kullanarak ciddi zarara uğratmaktan başka bir işe yaramıyorlar.
Hangi finansal vasıta olursa olsun, herhangi bir veri, grafik paylaşımı yapmadan yükselecek yada düşecek diyorsa bu sallamasyon çözümleme olup, yazı tura atmaktan farksızdır.

Yurdum insanı malum borsayı kumar olarak görüp, altın ve dövize daha oldukça yatırım yapmaktadır. Altın bir yatırım aracıdır, sadece fx piyasası ile ilgilenmiyorsanız döviz bir yatırım aracı değildir. Devletimizde dolar %10-20 kıymet kazandığında yer yerinden oynuyor.

Euro Dolar alın önerisi yapanlar bu tahmini büyük bir başarı olarak gösteriyor.

Türkiye Ekonomi Tahminleri
Türkiye Iktisat Tahminleri

Oysa bir hisse senedinin bir günlük taban-tavan marjı %20 dir ve borsa da bu aslına bakarsan devamlı olan bir durumdur.
450 den altın alın tavsiyesi veren şahıs/kişiler altın 460 olunca bunu bir başarı olarak görüyor.

Aslına bakarsan aradaki alım satım marjını hesaba kattığınızda ortada kazanç daha da azalıyor ve siz bunu kazancı yapabilmeniz için en dipten alıp, en zirveden satmanız gerekiyor bu şekilde bir şeyde mümkün değil.
Bunu başarı olarak gören kişinin analizi aslına bakarsan hiçtir.

Her insanın finansal piyasalar hakkında informasyon sahibi olması düşünülemez, ister hükümet yandaşı ister muhalifi olsun siyasal görüşünü analizlerine karıştıran ekonomistlerin tahminleri verilere bakılırsa değil, iç dünyasının isteklerine bakılırsa olduğundan tutma olasılığı %50 dir.

Siyasal bir beklentisi olmayan şahıs işine siyaseti karıştırmaz. Sitemde yeri gelmiş iktidarı, yeri gelmiş muhalefeti eleştirmişimdir.  Benim işim finansal piyasalar okumaktır.

Oldukça güzel tespitler hocam. Dolar 7.10 olmuş adam hala saçmalamaya devam ediyor. Bu kadar zarara uğratılan yığınlar onu takip edeni bırakmıyor. Zihinsel kölelik dedikleri bu olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir