Tübitak Eğitimleri 2020

Tübitak Eğitimleri

Tübitak Eğitimleri.

TÜBİTAK’tan Geleceğin Teknolojilerine Video Eğitimi Desteği!

TÜBİTAK tarafınca bu yıl 16’ncısı düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Vasıta Yarışlarının amacı, teknolojik gelişmelere katkı sağlamak, alternatif ve temiz enerji kaynakları mevzusunda farkındalık oluşturarak, katılımcılara mesleki ve toplumsal alan deneyimi kazandırmaktır. Hidromobil ve elektromobil olmak suretiyle iki kategoride düzenlenen yarışlarda her bir kategoride performans ödüllerinin yanında verimlilik, teknik tasarım, görsel tasarım, kurul hususi, yerli teşvik, tanıtım ve yaygınlaştırma ödülleri verilmektedir.

TÜBİTAK tarafınca bu yıl 5’incisi düzenlenen İnsansız Hava Araçları (UAV) Yarışması etkinliğinin hedefi, İHA mevzusundaki farkındalığı arttırmak ve yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişimleri seyretmek ve bu gelişmelere katkı sağlamak; bununla birlikte katılımcılara teknik ve toplumsal edinim kazandırmaktır. Durağan(durgun) ve döner kanat olmak suretiyle iki kategoride düzenlenen yarışmada her bir kategoride verilen performans ödüllerinin yanında yerli yazılım, TUSAŞ hususi ödülü ve mansiyon ödülleri verilmektedir.

Gelen yoğun talepler doğrultusunda TÜBİTAK tarafınca bu yıl ilk kere düzenlenen Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışmasının hedefi, İHA mevzusundaki farkındalığı yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişimleri seyretmek, bu gelişmelere katkı sağlamak ve bununla birlikte katılımcılara teknik ve toplumsal edinim kazandırmaktır. Durağan(durgun) ve döner kanat olmak suretiyle iki kategoride düzenlenen yarışmada her bir kategoride verilen performans ödüllerinin yanında, TUSAŞ hususi ödülü ve mansiyon ödülleri verilmektedir.

Söz mevzusu yarışmaların 2018 yılı itibari ile TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilmeleri yarışmaların bilinirliğini arttırmıştır. Dolayısıyla bu yarışmalara ilgi ve katılım da ciddi olarak artmıştır.

Tübitak Eğitimleri

Tübitak Eğitimleri

Geleceğin teknolojilerine destek veren TÜBİTAK, her bir yarışmanın Danışma ve Değerlendirme Kurulu Üyelerince tüm alanlarda eğitim videoları hazırlamaktadır. Bu videolar ile,  yarışmalara katılan yada gelecek yıllarda katılmayı düşünen öğrenciler için, Elektrikli Araçlar ve İnsansız Hava Araçları Yarışmaları alanında uzmanların birikimleri, yarışmalara katılan yada gelecek yıllarda katılmayı düşünen öğrencilere ve tüm ilgililere aktarılmakta ve bu alanlarda vatanımızda bir kültürün oluşmasının alt yapısı hazırlanmaktadır.

Elektrikli Vasıta Yarışları için; “2020 Yılı Kaide Değişimleri ve Gelişme Raporu Hazırlama”, “Hidrojen Teknolojileri ve Yakıt Pili”, “Motor Sürücüsü”, “Elektrik Motor Tasarımı”, “Direksiyon Sistemi Tasarımı”, “Tahrik Sistemi Optimizasyonu”, “Batarya Paketleme ve Yönetim Sistemi” ve  “İzolasyon İzleme Aleti” olmak suretiyle toplam sekiz eğitim videosu hazırlandı ve programın web sayfasında gösterildi.

EC eğitim videoları için tıklayınız.

Internasyonal İnsansız Hava Araçları Yarışması için; “Araç-gereç Seçimi ve İmalat Şekilleri,” “İtki Sistemleri”, “Kontrolcüler, Otopilot, Radyo Denetim ve Yer İstasyonları”, “Meteoroloji”, “Havadan Görüntüleme ve Nesne Tanıma”, “İnsansız Hava Araçları; Kavramlar, Tasarım ve Konfigürasyon”, “Hukuki Sorumluluklar”, “Uçuş Mekaniği” ve “Operasyonel Usuller” olmak suretiyle toplam dokuz eğitim videosu hazırlandı ve programın web sayfasında gösterildi.

İHA eğitim videoları için tıklayınız.

Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması için; “Yarışma Kuralları ve Görevler”, “Tasarım Raporu Hazırlama”, “Kontrolcüler ve Otopilot Dersi”, “Araç-gereç, Tasarım ve İmalat”, “Hukuki Sorumluluklar”, “Radyo Denetim ve Yer İstasyonları”, “İtki ve İtki Sistemleri Entegrasyonu I-II”, “Meteoroloji”, “Tasarla, Yap, Uçur, Döner Kanat Yapımı I-II-III-IV” olmak suretiyle toplam on üç eğitim videosu hazırlandı ve programın web sayfasında gösterildi.

Liseler Arası İHA eğitim videoları için tıklayınız.

Yorum yapın