Tırnak Yeme Isırma Alışkanlığı

Tırnak Yeme Isırma Alışkanlığı. Sık görülen tırnak yeme alışkanlığının başlıca sebepleri üzülme, sorun, gerilim, kaygı, sinir, saldırganlık hissi, korku, kendini değersiz hissetme, güvensizlik, aile içi kontakt sorunları sonucunda oluşan bir alışkanlıktır. Tırnak ve eti yeme alışkanlığı olan arkadaşlarımın söylediklerine gore tırnak yiyecek sigarayı bırakmak kadar zor bulunduğunu söylemektedirler. Bu alışkanlık cemiyet arasından tırnak yemeyenler için oldukca saçma gözükse de bu alışkanlığa bulaşanlara oldukca düzgüsel olarak gözükür. İstatistiklere gore 10–18 yaş grubu gençlerin %50 si arada sırada da olsa tırnaklarını yiyor.

Yaş ilerledikçe bu oran git gide azalıyor. 30 yaşından sonrasında hala tırnaklarını yiyenlerin oranı %10 ‘ luk bir dilime kadar düşüyor. Çoğunlukla erişkinlik döneminde de gözükse de oldukca nadir olarak 5 aylık bebeklerde de erken bir dönemde de görülebilir. Şu demek oluyor ki erişkinlik çağına doğru evlatların nerede ise yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Ek olarak tırnak yiyen evlatların ailelerinin çoğunda tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bunun içinde tırnak yemenin bir öykünmek olduğu ve büyükleri öykünmek etmek suretiyle öğrenildiği ileri sürülmektedir.

Tırnak eti Yemeye alınabilecek önlemler nedir? Ilk olarak tırnak yeme et koparma sorununuzun bilincinde olmalısınız. Korku kaygı yaratan ortamlardan uzak durmanız gerekmektedir. Stresli dönemlerinizde oyalanacak işler üretin kendinize duş alın, şarkı açıklayın, sevdiğiniz kişilerle konuşun, kadın iseniz sevdiğiniz renklerde oje sürün. Duygu ve düşüncelerini açıkça paylaşabileceğiniz dost ortamları yaratın kendinize. Tamamen tırnak yememek için sebepler düşünün. Aile içinde yaşadığınız sıkıntıları arkadaşlarınızla paylaşın ve kendinizi asla suçlu hissetmeyin. Sebebi kendinizi suçlu hissettiğinizde tırnak yemeye başlarsınız.

Tırnak Yeme Isırma Alışkanlığı

Ailelerin evlatları için oldukca dikkat etmesi ihtiyaç duyulan konulardan birisi aile içinde yaşanmış olan huzursuzluklar, ebeveynin oldukca sık kavga etmesi, boşanma, ayrılık da çocukta tırnak yeme davranışını oluşturabilir. Okul sorunlarını bire bir çözmesi için destek olun. Imtihan günlerinde çocuğun üstünde oluşturacağı stres, bunalımı atmasına destek olun. Çocuğunuzla zaman geçirin o gün süresince eğlenmesi için ortam yaratın. Bu sorun ilerde çocuğunuzun başına oldukca büyük dert açacağı için bu ilgiyi çocuğunuzdan esirgemeyin. Son söz olarak bir tedbir olarak tırnak yemenin ve ısırmanın oldukca fena bir alışkanlık olmadığını ve bunu isteyenlerin kolaylıkla terk edebileceklerini çocuklarınıza anlatılmalıdır.

Tırnak Yeme Isırma Alışkanlığı
Tırnak Yeme Isırma Alışkanlığı

Sizlerde bu sorun var ise bir uzman doktora muayene olunuz. En iyi teşhisi doktorunuz yapmış olacaktır. Geçmiş olsun.

Tırnak yemenin zararları, tırnak yiyecek ne şeklinde hastalıklara neden olur, tırnak yiyecek iyi mi bırakılır, yetişkinlerde tırnak yiyecek iyi mi bırakılır, tırnak yiyecek orucu bozar mı, tırnak yiyecek istemiyorum, tırnak yiyecek zararları, çocuklarda tırnak yiyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir