Televizyonun Zararları ve Yararları

Küçüklere ve Yetişkinler için Televizyonun Zararları ve Yararları ? Günlerce ve saatlerce karşısında oturup vakit geçirdiğimiz makine  tv. Çoğu zaman yaşlı insanlardan şu sözleri oldukça sık duyarsınız, Tv buluş edildi eski  sohbetler kalmadı. Cep telefonu kadar olmasa da büyük bağımlılık yapmaktadır.  Anne gündüz tv izlerken bacağına sarılan evladı başından atmak için “Hadi oyuncaklarınla oyna, görmüyor musun tv izliyorum” demektedir. Baba işten dönerek  yemeğini yedikten sonrasında koltuğa oturur, eline kumandayı alır, saatlerce şu kanal senin bu kanal benim dolaşır durur. Baba özlemi çeken çocuğuna yarım saatini vermez. Çocuklarımıza ihtiyaç duyulan önemi vermeliyiz.

Geliri yüksek eğitimli ailelerin bir oldukça çocuk odasına da tv alınmıştır. Fakat bazı anneler ve babalar 3 yaşına kadar evladı tv izletmez.  Alırken çocukla bir antak kalma yapar ve söz vermesini isterler: “Lakin ödevini yapmış olup dersini çalıştıktan sonrasında çizgi film izleyeceksin.” Çocuk derhal söz verir. Ebeveyn ve çocuk birbirlerini aldatmaktadır. Ebeveynin amacı evladı oyalamak, çocuğun da amacı TV izlemektir. Meydana getirilen testler, odasına tv alınan evlatların, beklenenin aksine okul başarısında  sorun bulunduğunu göstermektedir. Çocuk, TV izleyebilmek için ödevlerini süratli yapmakta, derslerine yeterince çalışmamakta ve sınavlara iyi bir hazırlık yapamamaktadır.

Televizyonun Zararları Nedir?

Çocuklarda tv seyretme alışkanlığı bir tek okul başarısını etkiliyor ve dahası ; fizyolojik, toplumsal, zihinsel ve duygusal gelişimlerini de yavaşlatıyor. Çocuk,  tv başlangıcında oldukça hareket etmediği, biriken enerjisini harcayamadığı için sürekli kilo alıp obez olmaktadır. Sokakta dostlarıyla oyun oynayan ve koşan bir çocuk birikmiş vücut enerjisini boşalttığı için rahatlamakta; eve yorulmuş olarak dönmektedir. Oysa televizyonun karşısında saatlerce oturan bir çocuk enerjisini boşaltmak şöyleki dursun, aksine bu cihazlardan yayılan manyetik ışınlara maruz kalmakta ve vücudundaki statik elektrik yükü artmaktadır. Bu sebeple, tv bağımlısı çocuklar daha sinirli ve daha saldırgandır. Yaşlarına uygun olmayan programları izlemeleri halinde kafaları karışır, ruh sağlıkları bozulur.

Televizyonun Zararları Madde Ödev
Televizyonun Zararları

Televizyona bağımlı çocuklarda toplumsal kabiliyetleri zayıflamaya ve içe dönük bir kişilik gelişmeye adım atar. Ailesiyle, dostlarıyla ve öteki insanlarla toplumsal ilişki kurmakta  isteksiz davranırlar. Tv izleyen bir çocuk, kendisi bir şey üretmemekte, bir tek başkaları tarafınca üretilen dizi, film, çizgi film izlemekte yada oynamaktadır. Hazırı kullanmaya alışmış bu çocuklarda el becerileri, beyin fırtınası ve hareketler gelişmez.  Anne yada baba yardımı olmadan kendi başlarına bir iş beceremezler. Zihinsel ve duygusal gelişimleri de düzgüsel değildir. Vakalar içinde sebep-sonuç ilişkisi kuramaz, bilgiyi yorumlayamazlar. Kitap roman mecmua gazete okumak ve ders çalışmak benzer biçimde zihinsel çaba gerektiren işleri sevmezler.

Tv karşısında daima alıcı durumunda oldukları için konuşmaya gereksinim duymamakta, dolayısıyla dil becerileri gelişmemektedir. Konuşma  becerileri azca olduğundan başkalarıyla diyalog kuramaz, duygularını ve düşüncelerini doğru ifade edemezler. Tv bağımlısı bir cemiyet olduk. Her insanın bir dizisi var.

Günümüzde neredeyse her eve giren televizyonları insanların averaj olarak minimum 3 saat izlediği biliniyor. Tv, kontakt aracı olarak günde minimum 3 saat kullanan insanların kendisinden keyifli dakikalar geçirmesi ve informasyon verici programlar izleyerek kendisini geliştirmek için tasarlanmıştır. Fakat insanların yanlış ve başlangıcında çok çok fazla zaman geçirmesinden dolayı, giderek hissizleşen ve tembelleşen bir cemiyet yaratmaya adım atmıştır.

Televizyonun Zararları Madde Madde

Sevdikleriniz ile ilgilenmek yerine televizyondaki bir eğlence programına yada sevdiğiniz bir filme ayırdığınız zaman giderek yükseldiği vakit vaktinizin büyük bir kısmını boş bir kutuya bakarak harcamış oluyorsunuz. Stres atmak için yaptığınız bu fiil aslına bakarsak stresin kendisini yaratmaya yol açabiliyor. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara nazaran, Televizyonların leptin ve ghrelin ışınları yayması sebebiyle insan üstünde hormon dengesizlikleri gözükmeye başlıyor, bu hormon dengesizlikleri de insan beynine ve vücuduna çeşitli sıhhat problemleri yaşatarak stres oranını arttırıyor.

Ayırdığınız zaman fazlalaşmaya başladığı takdirde televizyonun yol açmış olduğu melatonini azalmasından dolayı hormon dengesizliklerinin oluşmasının haricinde sonu kansere gidene kadar çeşitli ciddi sıhhat problemleri çıkıyor.

Gösterilen neredeyse tüm programların seyirci çekmek adına sertlik yanlısı, aşırı cinsellik içeren ve seviyesi düşük programlar olduğundan cemiyet psikolojisini fena yönde etkiliyor. Reyting uğruna meydana getirilen bu programlar bununla beraber insanları birer aptal yerine koyuyor.

Göz bozulmaları gene fazla tüketim sonucu oluşan sıhhat problemleri olmakla beraber, yanlış oturuşa bağlı kamburluk, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon problemi ve gerçeklikten giderek uzaklaşan bir insan beyni oluşturuluyor.

Televizyonun Çocuklar Üstündeki Tehlikesi

Çocuklar, o yaşlarda gördükleri her şeyi bilinçaltına göndererek gelişimini tamamladığı için televizyonda izlediği tüm korkulu ve sertlik içerikli yanlış programları hafızasına atarak ileride çeşitli ruhsal sorunların oluşmasına yol açabiliyor. Gördükleri sertlik bir süre sonrasında düzgüsel bir hale geliyor ve çocuk devamlı olarak saldırgan kavgacı bir karaktere bürünebiliyor.

0-5 yaş arası çocuk gruplarının her gördükleri hareketi öykünmek etmelerinden dolayı televizyonda görmüş olduğu yanlış hareketleri kendi halletmeye başlıyor.

Anne babalar bu durumların önüne geçebilmek için, evlatların gerçek ile tv arasındaki bağları kuracakları yaşları 8 olana kadar mümkün olmasıyla birlikte çocuklarını başka aktivitelere ya da çocuklar için hususi düzenlenen tv programlarına yönlendirmeleri gerekiyor.

Televizyonun Zararları Maddeler Halinde

1-Televizyondaki fena programları örnek alan çocuklar yaşamdaki kabahat oranını arttırır.
2-Televizyona oldukça bağlı olan kişilerde bazı rahatsızlıklar olabilir.(örnek: göz bozulması, eklem ağrıları)
3-Okumak yerine televizyondaki programlardan bilgilenmeye çalışmak, okuma kültürünü öldürür.
4-Televizyona oldukça bağlı olan kişinin hayatta hiçbir amacı kalmaz ve hayatta bir amacı olmayan kişinin yaşamasına gerek kalmamıştır.
5-Tv insanları tembelleştirir tembel olmaya yöneltir.
6-Ders çalışan birinin çalmış olduğu yerde tv bulunması o kişinin dikkatini dağıtarak ders çalışmasına engel olur.
7-Televizyona oldukça bağlı olan kişilerin işleri aksayabilir.
8-Yöreleri fena tanıtan bir filmimizde, o yörenin imajını bozabilir.
9-Ek olarak oldukça fazla tv seyretmek enerji yitirilmesine niçin olur.
10-Yaşına uygun olmayan kişilerin zararı olan programlar izlemesi, kişinin ruhsal ve zihinsel problemler yaşamasına niçin olur.

Televizyonun Çocuk Gelişimine Zararları

Ekrandaki renkli ve hızla değişen görüntüler çocuklarda dikkat dağınıklığına hareketliliğe ve etkinliği niçin olur.

TV tek taraflı bir kontakt aracıdır.

Konuşmalarına karşılık bulamayan çocuğun dil gelişimi sekteye uğrar. Konuşma bozukluklarına niçin olur.

0-6 yaş arasındaki çocuklar gördüklerini bir akıl süzgecinden geçirmeden alır, evlatların öğrenmelerinin çoğunu bilinçaltı oluşturur, çocuğa hastalık veren görüntüler korkulara, davranış bozukluklarına niçin olur.

Çocuklarda üst kişilik gelişmediği için televizyonda izledikleri sertlik, aldatma, kandırma, alay, küçümseme değerlerini direk alırlar.

TV çocuğun hayatında soyut dönemde kalır. Evlatların 12 yaşına kadar yaşamı dokunarak,  bir şeyleri deneyerek halletmeye öğrenmeye gereksinim duyarlar.

TV çocuğun öğrenmesi önündeki en büyük engeldir.

Ekranın renkli çekiciliği sebebiyle çocuk sokaklara çıkıp oynamayı, okula gitmeyi reddedip tv karşısında kalmayı seçerek, sosyalleşemez.

Çocuk etrafındaki yetişkinlerin ne söylediklerinden daha oldukça ne yaptıklarına bakarak öğrenir. Gününü tv karşısında geçiren ebeveynlerin evlatları da TV seyreder ve günün çoğunu buna ayırır.

TV karşısında harcanan zaman çocukta ruhsal yorgunluklara niçin olduğundan dolayı çocuğun ödev yapma duygusunu engeller, bu da derslerdeki başarıyı azaltır.

TV aile sohbetlerini, aile olabilme duygusunu elinizden alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir