Stresin Olumlu Etkileri

Stresin Olumlu Etkileri

Vücudumuz sürekli olarak dengesini korumak amacıyla sistematik bir şekilde çalışmaktadır. Bu dengeyi bozacak şekilde vücudun işleyişine bir etki uygulandığında vücudumuz bu duruma stres adı verilen bir tepki gösterir. Ortaya çıkan stres sonucunda çoğu zaman olumsuz sonuçlar ve çeşitli fiziksel rahatsızlıklar görülebilse de stresin olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Vücudumuz yoğun stres altına girdiği zaman iç dengeyi sağlamak amacıyla adrenalin hormonu yani epinefrin salgılamaktadır. Böbrek üstü bezleri tarafından salgılanan adrenalin hormonu damarların genişlemesine yardımcı olarak dolaşım sistemini koruyucu etki göstermektedir. Bu sayede ani bir durumda hayati organlara kan akışı hızlanır. Kan akışının hızlanması sayesinde ani durumlarda daha hızlı hareket edebilir ve hayatımızı kurtarabiliriz. Yada yoğun konsantrasyon gerektiren bir sınava girdiğimizde dikkatimizi toplamamıza yardımcı olabilmektedir. En basitinden elektrikler kesildiğinde göz bebeğinin büyüyerek görme duyusunun güçlenmesinin sağlanmasıda stresin olumlu etkileri arasında bulunmaktadır. Stres anında, beklenmedik ve ani durumlar karşısında vücudun çevreye hızlı şekilde uyum sağlaması olumlu duygular oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Uzun süren ve devamlı insanı yoğun bunalım altında bırakan stres vücutta olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Kısa süreli stres ise olumlu etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

Kısa Süreli Stres Sonucunda Oluşan Etkiler;

1-) Adrenalin hormonunun oluşturduğu etki sebebiyle kişi regular potansiyelinin üstünde davranışları gerçekleştirebilir.
2-) Solunum, nabız, kalp atışları ve kan akışı hızlanır.
3-) Dikkat odağı artmaya başlar ve konsantrasyon yükselir.
4-) Tek bir noktaya odaklanma gerçekleştiği için hissedilen acı miktarı azalır.

Uzun Süreli Stres Sonucunda Oluşan Etkiler;

1-) Öğrenme ve hafıza güçlüğü yaşanabilir.
2-) Depresyon ve uyku bozuklukları görülür.
3-) Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına sebep olur.

Sonuç Olarak;

Kısa süreli stres durumları kontrol altına alınabildiği veya kendiliğinden geçtiği zaman olumlu etkiler ortaya çıkarmaktadır. Kontrol altına alınabilmiş bir stres sınavlarda daha başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Kısa süreli stres ve adrenalin salgısı lunapark vb. eğlence mekanlarında üzerinizde mutluluk hissi oluşmasına sebebiyet verir. Ayrıca fiziksel kabiliyetlerinizde artma olur ve özellikle spor yapan kişilerin vücudunda sağlıklı etkiler doğurur. Adrenalin hormonu ayrıca mutluluğa sebep olabildiği için alışkanlık yapabilmektedir.

Sınav Stresi ve Başa Çıkma Yolları ve Stresin Olumlu Etkileri

Sınav stresi ve başa çıkma yolları. Genç ve çocuklarımızın geleceklerini güvence altına almanın bir yolu olarak gördükleri YGS ve OGS sınavlarının günümüzde sadece bilgiyi tartan işlevleri bulunmamaktadır. Bu sınavlar, artık yalnız bir yarışma sınavı niteliği kazanarak, öğrenciyi açıkça yoğun bir stresin içine çekmektedir.

Sınav Stresinin Sebepleri

Olumsuz Otomatik Düşünceler

Sınav stresinin sebepleri öğrenci kaynaklı olabilmektedir. Öğrenci kaynaklı stres nedenlerinin başında ise ‘bilişsel çarpıtmalar’ yatar. Öğrenci, ‘bunu kesinlikle yapamayacağım’ ya da ‘başaramayacağım’ tarzı olumsuz otomatik düşünceleri sebebiyle sınav stres seviyesini kendiliğinden arttırmaktadır. Bu olumsuz düşüncelerin çocuğun ya da gencin zihninde olumsuz düşüncelerle yer değiştirmesi gerekir. Sağlıklı bir düşünme tarzı ‘yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışacağım’ şeklinde olmalıdır.

Yeterli ve Sistemli Ders Çalışmama

Öğrencinin sınav stresinin en önemli nedenleri arasında sınav hazırlığının yeterince yapılamamış olması yatar. Sınava müzikle, televizyon karşısında, bir gün çalışıp iki gün ara vererek, düzensiz şekilde, sadece soru çözerek hazırlanan bir öğrenci sınav yaklaştığında yaptığı hazırlıkların yeterli olmadığı bilincinde olduğu için, telaşa kapılmakta ve stres seviyesini otomatik olarak yükseltmektedir.

Kapasitenin Üzerinde Hedef Seçimi

Öğrenci ya da çevre merkezli olabilen bir sınav stresi kaynağı da hedef seçiminde yapılan hatalardır. Öğrenci, kapasitesinin ya da yapabileceklerinin çok üzerinde bir hedefe yönelir ya da zorlanabilir. Lise yıllarında matematiği iyi olmayan ve matematikten neredeyse sıfır çeken bir öğrencinin bu eksiğini tamamlamadan Tıp fakültelerini hedeflemesi buna bir örnek olarak gösterilebilir. Öğrencilerin ya da ailelerin öğrenciye yönelik gerçekçi olmayan düşünceleri gençlerin sınav stresini ikiye katlamaktadır. Bu açıdan öğrencinin kendisi ile yüzleşmesi, yapabileceklerini ve potansiyellerini en baştan görerek gerçekçi ve doğru hedefler seçebilmesi çok önemlidir.

Sınav Stresi nde Tehlike Çanları

Belirli bir düzeyde sınav stresi, olumlu bir durumdur. Öğrenciyi çalışmaya teşvik eder ve öğrencinin motivasyonunu arttırır. Fazla rahat ve stressiz bir sınav hazırlığı, sorumluluklarını almış bir öğrenci için çok da mümkün olmamaktadır. Ancak sınav stresinin öğrencinin fiziki bütünlüğü ile ruhsal yapısı ve davranışlarını olumsuz etkilediği durumlarda mutlaka bir psikiyatriste başvurmak gerekmektedir.  Bu durumlarla karşılaşılması halinde, okul rehber öğretmen ve psikolojik danışmanından yönlendirme amaçlı yardım alınmalıdır.  Sınav stresinin iştah düzensizliği,  ani kilo kaybı, uyuma zorluğu, sürekli uyuma ihtiyacı, hiçbir şeyden zevk   almama, sürekli olarak ağlama, sınav stresinden kurtulmak için sağlıklı olmayan yollara başvurma riskine yol açtığı durumlarda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Ergenlik Döneminde Stresle Nasıl Yenilir ? Stresin Olumlu Etkileri

Ergenlik Döneminde Stresle Nasıl Yenilir ? Stres Nedir ?  İnsanların fizyolojik ve psikolojik sınırlarının zorlanması,içsel ve dışsal uyaranlara karşı verdikleri tepkilerdir. Stresin kronikleşmesi ise problemlerin uzun bir süreç içinde zihnimizi ve bedenimizi meşgul edip, bizi bunalıma ve çeşitli hastalıklara sevketmesi halidir. Kamu üzerindeki genel kanının aksine , günümüzde stresten korunmak için tasarlanmış çözüm yolları bulunmaktadır.

Stresten korunmak için önce stresin neden olduğu tepkilerin tespit edilmesi gerekmektedir. Davranışsal Tıp alanında uzman,Psikoloji ve Psikiyatri Profesörü Gail H. Ironson’un 1992 yılında yaptığı araştırmaya göre ; stresin fizyolojik tepkilerini:

 • ​Endişe,kaygı
 • Depresyon
 • Konsantrasyon kaybı
 • Tükenme
 • ​İçine kapanma       ​olarak belirlemiştir.

​             Bu verilere dayanarak ve stresten korunma üzerinde yapılan araştırmaları göze alarak yukarıda tespit ettiğimiz fizyolojik unsurların yokedilmesi için bireysel yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. Olumlu Hayal Kurma
 2. Egzersiz ve Beden Hareketleri
 3. Davranışsal Açıdan Kişinin Kendini Kontrol Etmesi
 4. İletişim Kurma
 5. Gülme
 6. Hobiler,Dışa Dönüklük
 7. ​Tatil Yapmak

​            Bu sıraladığımız yöntemler kişinin bireysel olarak tatbik edebileceği yöntemlerdir ve birçok araştırmacının üzerinde ortak görüş bildirdiği basit yöntemlerdir. Görüldüğü gibi stres aslında korkulacak bir hastalık değil ; mücadelesi mümkün olan bir olgu, yaşamın bir parçasıdır.

Ergenlik Döneminde Stresle Nasıl Yenilir ?

Ergenlik Döneminde Stresle Nasıl Yenilir ? Dersler yoğun, sınavlar bitmek bilmiyor, geleceğini şekillendirmek için yapman gereken çok şey var ama zaman bir türlü yetmiyor! Üstelik fiziksel olarak da günden güne değişiyorsun ve yeni bir “Sen” ile karşılaşıyorsun. Tüm bu karmaşada kendini moralsiz hissedebilir ve zaman zaman panikleyebilirsin. Yaşadığın stresin başarı ve geleceğini etkilememesi için birkaç ipucuyla bu durumu kolayca tersine çevirebilirsin!

Kendini stresli hissettiğin zamanlarda içine kapanmamalısın. Arkadaşlarınla vakit geçirmek moralini tazeler. Hissettiklerini ve yaşadıklarını onlarla paylaşmak ve sinema, konser gibi sosyal aktivitelere katılmak stresini azaltır! Stresten kaçmak değil, onu pozitif bir şekilde yenmek önemli. O yüzden alkol, sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların seni stresten uzaklaştıracağını düşünme. Bunun yerine kendine uygun sportif aktivitelere katılabilir, seni eğlendirecek hobiler edinebilirsin. Böylece stres yaratan şeylerden kolayca uzaklaşır, yaratıcı ve katılımcı yönlerini geliştirirsin.

Stres altındayken kendini fiziksel olarak çirkin hissetmende çok regular. Moralini yükseltmek için fiziksel bakımını eksiksiz uygulayarak daha bakımlı ve dikkat çekici olduğunu keşfedebilirsin.

Stresin seni bitirip tüketmesine sakın izin verme! Ergenlik döneminde sizlere yardımcı olacak olan anne,baba,dede,9 ve kardeşleriniz olduğunu unutmayın. Her konuda utanmadan sıkılmadam ailenizden yardım istemelisiniz. Dışarıda tanımadığınız kişilere sorunlarınızı anlatmayınız ve güvenmediğiniz insanlar alış veriş yapmayınız. Ailenizle hep barışık olun aynı zamanda öğretmenlerinize her konuda yardım isteyebilirsiniz. Biliyorsunuz ki her okul ve dersanede rehber öğretmenler var yardım isteyiniz.

Stresi Düşürmek Elinizde

Stresi Düşürmek Elinizde mi? Yaşamda karşılaşılacak değişik olaylarla başa çıkabilmek ve stresi kontrol altında tutabilmek ne kadar önemli. Birçok kişi tarafından stres, çağımızın hastalığı olarak gösteriliyor. Bugün tanısı konamayan birçok rahatsızlık strese bağlanıyor. Oysa herkesin stresten şikayet etmek yerine oturup hangi olayların kendisinde stres yarattığını ve bununla nasıl baş edebileceğini düşünmesi gerekir.

Aşağıda strese neden olan durumlar açıklanıyor. Yaşamın bir dengeye oturması açısından bu noktalara dikkat edilmesinde yarar var.

Stresi Düşürmek Elinizde

 • Aynı anda birden fazla işi yapmaya çalışmak. İşte en büyük stres kaynağı. Kısa süre içinde her işi bitirmek kolay değildir ve sıkıntı verecektir.
 • Yapılan iş aksadığında veya geciktiğinde sabırsızlanmak. Sabırsızlık göstermek o işin çabuklaşmasına nasıl yardımcı olabilir ki?
 • Eğlenme amaçlı oyun oynarken hep kazanmayı istemek. Yaşam kayıplarla ve kazançlarla güzeldir. Hırs göstermenin, üstelik eğlenirken ne anlamı olabilir?
 • Trafikte kırmızı ışık yanmak üzereyken hemen geçmeye çalışmak. Yine bir sabırsızlık örneği.
 • Yardıma ihtiyaç varken sormaktan kaçınmak. Oysa yapılan iş daha çabuk bitmez mi?
 • Hep başkalarının hayranlığını kazanmaya çalışmak. Biraz mütevazi olmanın kimseye zararı yoktur.
 • Sürekli başkalarını eleştirmek. Kimse mükemmel değildir. Siz de dahil.
 • Sürekli saate bakmak. Zamana karşı yarışmak da en büyük stres kaynağıdır.
 • Başarmak için hırs yapmak. Başarmak güzel bir mutluluktur ancak başarıyı da hazırlayan başarısızlıklardır.
 • Zamanın yetmediğini düşünmek. Birçok iş zamanından önce bitirilemez. Bunu baştan kabul etmek gerekir.
 • Genelde gergin veya sinirli hissetmek. Bu en kötü ruh halidir. Gevşemek gerek.
 • Hobilere vakit ayırmamak. İnsan kendisine vakit ayırabilmeli. Aksi halde yaşam anlamını kaybeder.
 • Çok fazla sorumluluk yüklenmek. Aynı anda birçok şeyden sorumlu olmak gerkinlik yaratır.
 • Sürekli terminlerle hareket etmek. Arada sırada olsa da bazı işlerin zamanında bitmemesi kabul edilebilir olmalı.

Bu açıklanan durumlara çoğunlukla katılmak demek, stres düzeyinin normalin çok üzerinde olması anlamına gelir. Aşırı gerginlik durumunu ifade eder. Ancak buna karşılık bu açıklanan durumlara çoğunlukla katılmamak demek, üretken bir insan olmamanın göstergesidir. Biraz canlanmaya ihtiyaç var demektir.

Ancak bu açıklanan durumların bir kısmına katılıp bir kısmına katılmamak, stres düzeyinin regular olduğunu gösterir. Beklenen de zaten budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir