Şiddet Eğilimlerinin Nedenleri

Sertlik Eğilimlerinin Sebepleri

Sertlik Eğilimlerinin Sebepleri hakkında bilgiler. Sertlik ve sertlik eğilimlerinin sebepleri çeşitli ve karmaşıktır. Sertlik tatbik eden bir insanoğlunun anlaşılabilmesi ilk etapta zor olsa gerek. Zira bireyi şiddete yönlendiren çeşitli nedenler olabilir. Bu nedenler; ruhsal, biyolojik, sosyolojik boyutta incelenebilir.

Çeşitli akıl hastalıkları, halüsinasyon,  kıskançlık, şüphecilik, şeklinde etmenler ruhsal sebepleri oluştururken erkeklik hormonlarının tesiri biyolojik sebeplerin konusunu oluşturur. Cemiyet tarafınca dışlanma, töre şeklinde durumlar da sosyolojik nedenlere verilebilecek örnekler arasına girer. Sigmund Freud’un ruh çözümü yaklaşımına bakılırsa insanoğlunun bilinçaltında cinsellik ve saldırganlık içgüdüleri bulunur.

Bu içgüdüler de kişinin davranışlarının şekillenmesine zemin hazırlar. Bu yaklaşım, saldırganlık açısından incelendiğinde bizlere şiddete olan eğilimin nedenlerine dair çeşitli ipuçları verir. Freud’un bu yaklaşımı senelerce bilim adamlarının münakaşa mevzusu olmuştur.

Sertlik tatbik eden bireyler, sertlik uygulama sebeplerini kendilerine bakılırsa genel geçer bir duruma bağlayabilmektedir. Toplumda yer edinmiş kurallar, tabular, anane ve göreneklerin tesiri bir fazlaca fazladır. Bunların dışına çıkılması durumunda oluşabilecek riskleri önlemek için bireyler şiddete başvurabilmektedir. Doğru olsun olmasın topluluk tarafınca kabul görmüş yada benimsenmiş bir durum ya da olayın karşında fert kendini çaresiz görebilir. Bu duruma en iyi örnek; töreler yüzünden uygulanan sertliktir.

Bulunmuş olduğu toplumda yer edinebilmek ve herkesten kabul görmek adına bireylerin şiddete eğilimli oldukları saptanabilmektedir.

En oldukça üstünde durulması ihtiyaç duyulan nokta; sosyolojik etmenlerdir. Zira bireyi fert icra eden, yetiştiği aile ortamı,  yaşamış olduğu kültür ve haiz olduğu değerlerdir. Günümüzde aile içi sertlik oldukça dikkat çekmektedir. Bu şekilde bir ortamda büyüyen evlatların, ilerleyen yaşlarda şiddete eğilimli olmaları oldukça ihtimaller içinde bir durumdur. Ya da yeteri kadar sevgi ve ilgi görmeyen evlatların da gene ilerleyen yaşlarda kıskanç oldukları ve özgüven problemi yaşadıkları görülmektedir. Bu durum kişinin başkasına zarar verme olasılığını tetiklemektedir ve dolayısıyla bununla beraber şiddete olan eğilimi doğurmaktadır.

Flört Sertliği Nedir ?

Flört sertliği her gün aslına bakarsak şahit olduğumuz bir vakadır. Sokakta yürürken birbirlerine bağıran insanları neredeyse hepimiz kanıksamış durumdadır. Gazeteleri okumak için elimize aldığımızda her gün en azından bir tane katliam haberi bulabilmekteyiz. Ne yazık ki bu durum toplumumuzda oldukça acele kanıksanmış durumlardan birisidir. Karı koca arasına girilmez diyerek görmezden gelinen sertlik toplumlar ne kadar gelişse de üstünden asırlar geçse de bir çözüme ulaştırılamamıştır.

Hanım cinayetleri olarak vasıflandırılan bu durum aslına bakarsak toplumsal çözünmenin en büyük göstergesidir. Toplumun en minik birimi hatta yapıtaşı olan aile ne yazıkki bayanların ızdırap görmüş olduğu ve bunu görerek geleceğe sıhhatli olmayan bireyler yetiştiren bir kurum haline gelmiştir. Sadece sertlik yalnızca aile içi sertlik olarak tanımlanamaz. Günümüzde en yaygın görülen sertlik türlerinden birisi de flört sertlikidir. Doğrusu hemen hemen arkadaşlık durumunda olan çiftlerin birbirlerine uyguladığı şiddettir. Aile içinde olduğu şeklinde flört içinde de fizyolojik şiddetten oldukça tinsel sertlik uygulanmaktadır. Bağırmak, gözleriyle sinirini belli etmek, tüm yaşam şekline karışmak, hususi yaşamını kısıtlamak, tehdit etmek, kıskançlık, kişisel hesaplarını irdelemek en oldukça göze batan sertlik türleridir. Sadece ne yazık ki her insanın en oldukça yaşamış olduğu durumlardan birisi olan duygu sömürüsü olarak adlandırılan durum en oldukça yaşanmış olan sertlik türü flört sertliğidir.

Sertlik Eğilimlerinin Sebepleri

Karakter olarak kabul edilen bu durum aslına bakarsak tamamen şuur altında kendi çıkarları için karşısındaki kişinin duygularını yönlendirecek şekilde bir yol aramaktır. Insanlarin kendilerinin de sertlik altında olup olmadıklarını sıhhatli ve duygulardan arındırılmış bir halde düşünmeleri gerekir. Ne yazikki ki en büyük sorunlardan birisi de sertlik altında olan bayanların bunu kabul etmemesi ve karşındaki insanoğlunun davranışları için haklı gerekceler sunmaya çalışmasıdır. Keza bu sertlik erkekler için de geçerlidir. Fizyolojik sertlik azca görülmesinden dolayı adamların görmüş olduğu tinsel sertlik göz ardı edilmektedir. Içsel siddetten kurtulmak tamamiyle kişinin kendi iradesinde bulunmaktadır. Sadece fizyolojik sertlik ve bunun sonucunda oluşan adlı durumlar caydırıcı cezalara doğal olarak tutulmalıdır.

Eğer ki verilen cezalar bir insan hayatından oldukça daha değersiz cezalar olursa bu şiddetin önüne geçilmesinin mümkünati yoktur. Bu aile içi ve flört içi sertlik bir tek duygusal yönü olan bir mevzu değil aksine toplumsal, toplumsal hatta siyasal bir mevzudur. Bu probleminin çözümlenmesi için tüm devlet birimlerinin koordineli bir halde emek vermesi ve tüm bireylerin bu mevzuya duyarlı olması gerekmektedir. Aile geleceği oluşturan en kuvvetli kurumdur. Bu kurumun ihtiyaç duyulan sıhhatli ortamı bulması gerekmektedir.

Kadına Şiddet Eğilimlerinin Nedenleri
Hanıma Sertlik Eğilimlerinin Sebepleri

Hanım Olmak – Sertlik Eğilimlerinin Sebepleri

Hanım olmak zor olsa gerek, hemde oldukça zor. Bakmak zorunda olduğun evlatların, eşin, bir evin var. Bunların yanında ilgisizlik, yıpranmışlık hatta sertlik! Kız bebeğin doğumuyla adım atar aslına bakarsak dünyası şekillenmeye. Bilgisiz baba adam evlat diye tutturur, 9 ay süresince annenin karnını hanimiş benim oğlum diye sever. Bebek dünyaya gelir, anne gözlerini açar. Sanki doğum icra eden Psikolojisi altüst olan, sevgi, ilgi ve destek bekleyen o değilmiş şeklinde babanın suratında memnuniyetsiz bir ifade. Doğal olarak bu adamı bu şekilde yetiştirmiş her insanın suratında aynı ifade…

Kız bebek herşeyden habersizdir fakat aslına bakarsak oldukça şansız bir geleceğe haiz bulunduğunu zaman içinde anlayacaktır. Kız bebek büyür, lise çağlarına gelir. Hoşlanılmış olduğu bir adam arkadaşı olur. Kaçak göçek bir halde yürütmeye çalışır, buluşmak için oturmadan bin tane yalan söylemek zorunda kalır. Zira babası yada var ise abileri akrabaları duyarsa onun bacaklarını kırar. İllaki gören olacak doğal. Babasının kahveden bir tanımış olduğu ‘senin kızı bir oğlanla görmüşler sarmaş dolaş’ diyerek vakası abarta abarta anlatır ve kızın yaşamı dahada beter bir hale gelir. Vakası öğrenen babanın yapacaklarını yazmak istemiyorum.

Kız büyür aile büyüklerinin uygun görmüş olduğu biri ile nişanlandırılır. Birde üzerine başlık parası alınarak kız bir eşya misali satılır. Yinede evlenir. Bu adam benim kocam hizmette kusur etmeyeyim düşüncesi sarıyor. Sadece kocası bunun bilincinde bile değildir. İlgisiz davranışlar, hanıma hanım gözüyle bakmama durumları oluşur. KADIN hep içine atar. Çocuklarım için der. Evlatları için herşeye katlanır. En sonunda canına tak eder ve boşanmak ister. Adam boşanır mı asla, bulmuş hizmetçisini, en azından arkasını topluyor, temizliğini yapıyor, evini çekip çeviriyor. Hanım giderse tek kalır, kimse onu çekmeyecek biliyor. Ayrılamazsın der.

Hanıma Şiddetin Sebepleri

Hanımı tehdit eder. Bu tehditlere karşın canına tak eden hanım yinede boşanır. Tamam artık kendi hayatımı düzene sokacağım, çalışıp çocuklarıma bakacağım diyen hanım birşeyi gözden kaçırıyordur. Artık duldur ve ayrılığı hazmedemeyen bir eski koca vardır. Eski koca planını yapar ve bayanı ilk görmüş olduğu yerde bir kurşun sıkar. Fakat öldürmez sürünsün ister kendisinden ayrılmak neymiş görsün ister. Hanım artık sakat olarak yaşamını sürdürmeye çalışır ve yaşadıklarını hala içine atmaktadır.

Bir bayan eğer karşısındaki insan tarafınca anlaşılmıyorsa herşeyi içine atar. Kendi kendine herşeye karşın ayakta durmaya çalışır. Günümüzde hanıma sertlik ve hakaretler her geçen gün artıyor. Demekki cahillikte artıyor. Hanım bir eşya şeklinde alınıp satılamaz. Hanım bir hizmetçi olarak görülemez. Hanım herşeydir. Hanım bir anne, iyi bir eş, refah verendir.

Her kadının yaşamı bu şekilde değildir fakat günümüzde bir çok kadının doğumu ve yaşamı bu şekilde devam ediyor. Bir yerde hanıma sertlik var ise, hanım insan sayılmıyorsa o yerde ki insanların insanlığından, vicdanından kuşku edilmelidir. Buna dur demek gene biz bayanların elindedir. Netice olarak daima ve her yerde hanım olmak zor olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir