Planörü Kim Buldu? İlk Planör ?

Planörü Kim Buldu İcat etti ? Otto Lilienthal Kimdir yaşamı hakkında yazı. İnsanoğlu uzun seneler gökyüzünde yol alabilecek araçların iyi mi yapılabileceğini düşünüyordu. Günümüzdeki uçakların yapımının düşünce deposu planörü buluş eden Otto Lilienthal’dir. Minik yaşlardan itibaren bu mevzuyla ilgilenmiş, uçan bir leylek Otto’ya model olmuştur. Deneylerinde de leylekleri kullanarak havada süzülen bu hayvanların kanat yapısını incelemiştir. Kendi çevresinde dönebilen aracı için bir ölçüm aleti tasarladı.

Tek ve çift kanatlı pervaneli planörler hem aracın gövdesini hemde üstündeki ağarlığı havaya kaldırdı. Çalışmalarını kitap haline getiriren Otto bu denemeler esnasında değişik ve mühim özellikler ortaya çıkardı.

Uçağın icadı Çizgi film izle.

Pervanelerin ağarlığı, hızı,aracın büyüklüğü ve kaldırma kuvvetini sağlayacak alanı bu özellikler içinde sayabiliriz. Aracındaki 20 senelik bir emek verme sonucunda en büyük kaldırma kuvvetine, kavisli ve ön tarafta yoğunlaşmış bir kanat şekliyle ulaşılabileceğini keşfetti. Böylece Otto, Aerodinamik kuvveti biliminin öncüsü olmuştur. Vardığı sonuca gore hava yüzeysel bir alandaki sürtünme kuvvetine gore kavisli bir alanda daha iyi aktığıdır. Emek harcama ilkesine gore;kenarlı yapıdan dolayı kanadın üst kısmında oluşan hava akımı kanadın alt kısmına gönderildiğinde daha süratli akar ve kanatta kaldırma kuvveti oluşur.

Üst kısmında kaldırma kuvvetinden dolayı alçak tazyik oluşur. Aerodinamik bağlantılarda sürtünme ve beden yapısı da mühim rol oynamaktadır. Aerodinamik kesitinde yapılacak en küçük bir değişim büyük değişikliklere sebep olabilir. Tayyare kanatları için bu denge oldukça önemlidir. Kanatlardaki duruş açısı en uygun seviyede sabitlenip hata olasılığı ortadan kaldırılır.

Otto, kardeşiyle birlikte okul yıllarında tahta ve deriden ilk hava araçlarını yapmış fakat başarı sağlayamamıştır. Makina mühindisi olan Otto kendini uçma mevzusuna adamıştır. 1867 senesinde yapmış olduğu kanat çırpan uçağı uçmak için yetersiz olmuştur. Sonunda 1887 senesinde araştırmalarını kitaplaştırarak “uçma sanatının temelleri – kuş uçuşu” adıyla yayınladı. Halkın bir çok kendisine leylek araştırmacısı diyerek alay ettiler. Günümüzde ise yapıtı hava yolları için büyük ehemmiyet taşımaktadır. 1891 senesinde Berlinde bulunan bir tepeden insanoğlunun ilk uçuşu Otto tarafınca gerçekleştirildi. Denemeleri için evinin yakınına suni bir tepe inşa etti ve burada denemelerine devam etti. Tüm dünyada bu uçuş büyük yankı oluşturdu. Yapmış olduğu aracında kuş kanadını örnek alarak kanatlarını oluşturmuştur.

Planörü Kim Buldu Otto Lilienthal Kimdir ?

Tasarımını daha da geliştirerek pamuklu dokumadan meydana getirilen kanatlarını ip ve tutkal yardımıyla birleştirdi. Bunun sonucunda kanat en verimli hale getirildi. Otto’nun planörleri dünyanın bir oldukça bölgesinde bulunan uçuş sevdalılarına satıldı. Otto Lilienthal 1896 senesinde uçuş eğitimi esnasında yere çakıldı ve bigün sonrasında da öldü.  Otto’nun ölümünden sonrada bir oldukça bilim adamı planör deneylerinde bulunmuştur.

Planörü Kim Buldu
Planörü Kim Buldu

1903 senesinde Wright kardeşler ilk motorlu uçağı 200 metre uçurmayı başardı. Wright kardeşlerde Otto Lilienthal’nın makalelerinden yola çıkarak bu başarıya ulaşmışlardır. Günümüzde milyarlarla insan tayyare yolculuğu gerçekleştiriyor. Otto Lilienthal için spor amaçlı süregelen bu buluş günümüzün olmazsa olmaz bir parçası olmuştur.

Planörü Kim Buldu Otto Lilienthal Kimdir Yaşamı Kursları Uçuş Tutarları. Planörü Kim Buldu,Otto Lilienthal,Kimdir,Yaşamı,tutarları,satılık,kursları,dersleri,thk,türk,hava,kurumu,video,belgesel,uçuş,iyi mi,yapılır,model,maket,ilk tayyare ve uçan uçanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir