Planörü Kim Buldu? İlk Planör ?

Planörü Kim Buldu İcat etti ? Otto Lilienthal Kimdir hayatı hakkında makale. İnsanoğlu uzun yıllar gökyüzünde yol alabilecek araçların nasıl yapılabileceğini düşünüyordu. Günümüzdeki uçakların yapımının fikir kaynağı planörü icat eden Otto Lilienthal’dir. Küçük yaşlardan itibaren bu konuyla ilgilenmiş, uçan bir leylek Otto’ya model olmuştur. Deneylerinde de leylekleri kullanarak havada süzülen bu hayvanların kanat yapısını incelemiştir. Kendi çevresinde dönebilen aracı için bir ölçüm aleti tasarladı.

Tek ve çift kanatlı pervaneli planörler hem aracın gövdesini hemde üzerindeki ağarlığı havaya kaldırdı. Çalışmalarını kitap haline getiriren Otto bu denemeler sırasında farklı ve önemli özellikler ortaya çıkardı.

Uçağın icadı Çizgi film izle.

Pervanelerin ağarlığı, hızı,aracın büyüklüğü ve kaldırma kuvvetini sağlayacak alanı bu özellikler arasında sayabiliriz. Aracındaki 20 yıllık bir çalışma sonucunda en büyük kaldırma kuvvetine, kavisli ve ön tarafta yoğunlaşmış bir kanat şekliyle ulaşılabileceğini keşfetti. Böylece Otto, Aerodinamik kuvveti biliminin öncüsü olmuştur. Vardığı sonuca göre hava yüzeysel bir alandaki sürtünme kuvvetine göre kavisli bir alanda daha iyi aktığıdır. Çalışma ilkesine göre;kenarlı yapıdan dolayı kanadın üst kısmında oluşan hava akımı kanadın alt kısmına gönderildiğinde daha hızlı akar ve kanatta kaldırma kuvveti oluşur.

Üst kısmında kaldırma kuvvetinden ötürü alçak basınç oluşur. Aerodinamik bağlantılarda sürtünme ve gövde yapısı da önemli rol oynamaktadır. Aerodinamik kesitinde yapılacak en ufak bir değişiklik büyük değişikliklere sebep olabilir. Uçak kanatları için bu denge çok önemlidir. Kanatlardaki duruş açısı en uygun seviyede sabitlenip hata olasılığı ortadan kaldırılır.

Otto, kardeşiyle beraber okul yıllarında tahta ve deriden ilk hava araçlarını yapmış fakat başarı sağlayamamıştır. Makina mühindisi olan Otto kendini uçma konusuna adamıştır. 1867 yılında yaptığı kanat çırpan uçağı uçmak için yetersiz olmuştur. Sonunda 1887 yılında araştırmalarını kitaplaştırarak “uçma sanatının temelleri – kuş uçuşu” adıyla yayınladı. Halkın çoğu kendisine leylek araştırmacısı diyerek alay ettiler. Günümüzde ise yapıtı hava yolları için büyük önem taşımaktadır. 1891 yılında Berlinde bulunan bir tepeden insanoğlunun ilk uçuşu Otto tarafından gerçekleştirildi. Denemeleri için evinin yakınına yapay bir tepe inşa etti ve burada denemelerine devam etti. Tüm dünyada bu uçuş büyük yankı oluşturdu. Yapmış olduğu aracında kuş kanadını örnek alarak kanatlarını oluşturmuştur.

Planörü Kim Buldu Otto Lilienthal Kimdir ?

Tasarımını daha da geliştirerek pamuklu dokumadan yapılan kanatlarını ip ve tutkal yardımıyla birleştirdi. Bunun sonucunda kanat en verimli hale getirildi. Otto’nun planörleri dünyanın bir çok bölgesinde bulunan uçuş sevdalılarına satıldı. Otto Lilienthal 1896 yılında uçuş eğitimi sırasında yere çakıldı ve bir gün sonrasında da öldü.  Otto’nun ölümünden sonrada bir çok bilim adamı planör deneylerinde bulunmuştur.

Planörü Kim Buldu
Planörü Kim Buldu

1903 yılında Wright kardeşler ilk motorlu uçağı 200 metre uçurmayı başardı. Wright kardeşlerde Otto Lilienthal’nın makalelerinden yola çıkarak bu başarıya ulaşmışlardır. Günümüzde milyarlarla insan uçak yolculuğu gerçekleştiriyor. Otto Lilienthal için spor amaçlı başlayan bu icat günümüzün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Planörü Kim Buldu Otto Lilienthal Kimdir Hayatı Kursları Uçuş Fiyatları. Planörü Kim Buldu,Otto Lilienthal,Kimdir,Hayatı,fiyatları,satılık,kursları,dersleri,thk,türk,hava,kurumu,video,belgesel,uçuş,nasıl,yapılır,model,maket,ilk uçak ve uçan uçanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir