Pilin İçinde Neler Var

Pilin İçinde Neler Var ? Evlatların ısrar ile ağzına götürmüş olduğu tehlikeli üründür.  Bu gün o denli oldukca alette  pil kullanılıyor ki! Birçok elektrikli vasıta, pille çalışıyor. Pilin ilk bulunuşu ise tamamen bir tesadüfe bağlıdır. Elektrik ile emekler 19 yüzyılda hız kazanmıştır ve devamlı elektrik akımını mümkün kılan pil bu zamanda buluş edilmiştir. 1700’lerin sonlarında Galvani, kurbağalar ile yapmış olduğu deneyler esnasında, ölü bir kurbağanın bacağındaki sinirleri keserken kasıldığını görmüş. Canlıları oluşturan hücrelerin elektrik içerdiğini düşünerek hayvansal elektrik teorisini ortaya atmış.

Pilin İçinde Neler Var
Pilin İçinde Neler Var

Hemen sonra aynı deneylere devam eden Volta, bu kasılmaların değişik iki metalden ve hücrelerin içindeki sıvıdan kaynaklandığını farkına varmış. Elektrik elde etmek için iki değişik metal ve sıvıya gerek bulunduğunu anlamış. Bu düşünceden yola çıkarak bakır ve çinko madenleri içinde tuzlu suya batırılmış süngerler koyarak elektrik akımı elde etmeyi başarmış. 1800 senesinde bu şekilde Volta Pili isminde olan pil ortaya çıkmış. Ölümünden sonrasında elektrik gücü birimi olarak Volt kullanılmaya başlanmıştır.

Gelişen teknoloji ile beraber piller yaşamın eğer olmazsa olmazlarından biridir. Kuramsal olarak piller, içinde kimyasal maddeler bulunan elektron kaynaklarıdır. İçindeki elektrokimyasal reaksiyonlar elektron üretmektedir. Bu elektronlar pilin negatif ucunda toplanır. Pilin negatif ve pozitif uçları arasına bir iletken bağlanırsa, elektronlar negatif uçtan pozitif uca doğru akmaya adım atar. Bu iki uç arasına bağlanan iletken aslına bakarsak bir yüktür. Doğrusu bir ampul, radyo, bir elektrik motoru yada bir cep telefonudur. Büyük ve kuvvetli pillerde iki uç direkt bir iletken ile bağlanırsa çekince yaratabilir.

Pilin negatif ve pozitif uçları içinde akan akım, pilin iç direnci ile denetim altında tutulur. Eğer bu iki uç içinde her hangi bir bağlantı eğer olmazsa, pilde kimyasal tepki başlamaz. Doğrusu pilin ömrü azalmış olmaz.

Pillerin içinde, yapıları itibariyle değişik maddeler kullanılabilir ve bu durumda değişik reaksiyonlar ortaya çıkar. Reakasiyon farklılıkları da değişik gerilimler üretir. Şimdi pillerde kullanılan kimyasallara, dolayısıyla değişik pil yapılarına özetlemek gerekirse bakalım.

Pilin İçinde Neler Var , Iyi mi Çalışır?

  • Çinko-Karbon piller, malum standart karbon pillerdir. Kuru pil tipi olan bu piller ucuzdur. İçinde elektrot olarak çinko ve karbon, elektrolit olarak ise asidik bir eriyik bulunur.
  • Alkalin piller, daha uzun ömrüdür. İçinde elektrot olarak manganez-oksit, elektrolit olarak ise alkalin bulunur.
  • Lityum-İyodit piller oldukca uzun ömürlü pil türleridir.
  • Kurşun-Asit piller, daha oldukca otomobillerde bulunan akülerde kullanılır. İçinde elektrot olarak kurşun ve kurşun-oksit levhalar, elektrolit olarak ise kuvvetli asidik eriyik bulunur. Bu piller yine şarj edilebilir özelliktedir.
  • Nikel-Kadmiyum pillerin içinde elektrot olarak nikel-hidroksit ve kadmiyum, elektrolit olarak ise potasyum hidroksid eriyik bulunur. Bu piller de yine şarj edilebilir özelliktedir.
  • Lityum-İyon piller, uzun ömürlü ve hafifçe olan pillerdir. Şarj edilerek tekrardan kullanılabilir. Daha oldukca cep telefonu ve laptop benzer biçimde cihazlarda kullanılır.
  • Gümüş-Çinko piller, yüksek kuvvetli buna karşılık düşük ağırlıklıdır ve havacılık uygulamalarında tercih edilir.

Pilin İçinde hangi  Neler Var ? Pillerin içinde ne var özetlemek gerekirse, içinde ne var yok var, içinde ne var ingilizcesi, pillerin içinde ne var, pilin içinde hangi maddeler var, pillerin içinde ne var kimyasal maddeler video ödev, pillerin içinde ne var vikipedi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir