Model Uçak Modelcilik

Model Uçak ile 15 yıldır uğraşan uzmandan güzel bilgi dolu tecrübe kokan makale/yazıyı okuyunuz.

Model RC Uçak ve Modelcilik Nedir Hakkında Bilgiler. Önce maket ve modeli ayırt edelim.

Maket nedir ? Bir nesnenin belirli oranlarda küçültülmesidir. Kartondan, kağıttan kontraplaktan ve balsadan yapılabilmektedir. Genelde bilgisayardan çıktı alınır ve bir birlerine yapıştırıcı(uhu,404) ile birleştirilerek maket oluşturulur. Maket çalışmaz hareket etmez. Farklı bir hobidir.

Model Uçak Modelcilik Nedir
Model Uçak Modelcilik Nedir

Model nedir ? Gerçekte çalışan bir nesnenin küçüğüdür. Gerçek nesne nasıl çalışır ise küçük modeli de öyle çalışır. Büyük nesneler inşa edilmeden önce modelleri yapılır ve çalıştırılır. Teori ve hesaplamalara ne kadar yaklaşıldığı model çalıştırılarak denenir. Bir çok aşaması vardır. Model Uçak Yapabilir miyim? Köpük uçak rc, Tabi ki model ve rc uçak yapabilirsiniz. Fakat bu hemen olacak bir iş değildir. Bilgiye ve deneyime ihtiyacınız olacaktır. Eğer yakınınızda bir modelci varsa mutlaka deneyimlerinden yararlanın. Eğer yoksa internet üzerinden araştırmalar yaparak modelciliğe başlayabilirsiniz.

Model Uçak Modelcilik

Malzemelerini de Türk Hava Kurumu (THK)‘nın internet sitesinden temin edebilirsiniz. Zor bir hobi ve uğraştır.

Uçak mı Helikopter mi Yapmalıyım?  Bu tamamen size kalmış. Bilmeniz gereken uçağı kendiniz geliştirebilir ve yapabilirsiniz. Kanatlarını kesebilir, farklı alternatif malzemeler kullanabilirsiniz. Fakat helikopterde uçakta olduğu gibi her şeye müdahale etme şansınız yok.

Gemi Modelciliği nedir?  Model drone uçak imalatı ile benzer aşamalara sahip fakat motor milini konumlandırma, dümen, yelken gibi ince işçilikleri var. Ayrıca kompozit malzemelerle çalışmanız da gerekebilir. Ben model uçak ile uğraşıyorum. Zaman geçtikçe atölyem oluşmaya başladı farklı ihtiyaçlarınızı karşılamak için küçük bir atölye kurmanız gerekiyor. Atölye işi abartırsanız gerekli. Fakat birkaç basit model ve tip üzerinde çalışırsanız yankeski, falçata, yapıştırıcı yeterli.

RC Model mi ? İndoor Model mi?  RC model yapım aşaması olarak biraz daha zahmetli. İndoor modeli yapması ve bitirmesi daha kolay ve eğlenceli. İndoor modeli uçurmak için spor salonu bulmalısınız. RC modelin ağırlığına ve boyutuna göre uçuracağınız yer değişir. RC mikro modeller yapabilir ve uçurabilirsiniz. Depron , kapron gibi malzemeleri çevrenizden temin edip hemen yapmaya başlayabilirsiniz. RC modellerinizi balsadan da imal edebilirsiniz. Balsa çalışması zevkli bir ahşap malzeme. Bu arada rc model pahalı bir uğraş. İndoor ise RC ye göre çok ucuz . Biraz balsa ve kaplama kağıdı ile harika işler yapabilirsiniz.

Modelcilik ve RC uçak kitlerini satın alıp planınızın üzerine koyarak yapmaya başlayabilirsiniz. Bu imalat sürecinde aklınıza gelen fikirleri uygulamak ve test etmek sizi modelciliğe bağlayacaktır. Sabretmeyi ve deneme yapmayı seviyorsanız yeni bilgiler edinmek için harika bir uğraş seçtiniz. Aramıza hoş geldiniz. Aklınıza gelen soruları yazının altında sorabilirsiniz.

Sizlere Model Airplane  Uçak ve Modelcilik nedir nasıl yapabilirim bilgiler paylaştık. Yeni başlayanlar için yön verici olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir