Model Uçak Modelcilik

Model Tayyare ile 15 senedir uğraşan uzmandan güzel informasyon dolu tecrübe kokan yazı/yazıyı okuyun.

Model RC Tayyare ve Modelcilik Nedir Hakkında Bilgiler. Ilkin maket ve modeli ayırt edelim.

Maket nedir ? Bir nesnenin belirli oranlarda küçültülmesidir. Kartondan, kağıttan kontraplaktan ve balsadan yapılabilmektedir. Genel olarak bilgisayardan çıktı alınır ve bir birlerine yapıştırıcı(uhu,404) ile birleştirilerek maket oluşturulur. Maket çalışmaz hareket etmez. Değişik bir hobidir.

Model Uçak Modelcilik Nedir
Model Tayyare Modelcilik Nedir

Model nedir ? Gerçekte çalışan yürüyen bir nesnenin küçüğüdür. Gerçek nesne iyi mi çalışır ise küçük modeli de o şekilde çalışır. Büyük nesneler inşa edilmeden ilkin modelleri yapılır ve çalıştırılır. Kuram ve hesaplamalara ne kadar yaklaşıldığı model çalıştırılarak denenir. Bir fazlaca aşaması vardır. Model Tayyare Yapabilir miyim? Köpük tayyare rc, Organik olarak ki model ve rc tayyare yapabilirsiniz. Fakat bu derhal olacak bir iş değildir. Bilgiye ve deneyime ihtiyacınız olacaktır. Eğer yakınınızda bir modelci var ise ne olursa olsun deneyimlerinden yararlanın. Eğer yoksa web üstünden araştırmalar yaparak modelciliğe başlayabilirsiniz.

Model Tayyare Modelcilik

Malzemelerini de Türk Hava Kurumu (THK)‘nın internet adresinden temin edebilirsiniz. Zor bir hobi ve uğraştır.

Tayyare mı Helikopter mi Yapmalıyım?  Bu tamamen size kalmış. Bilmenizde yarar olacak uçağı kendiniz geliştirebilir ve yapabilirsiniz. Kanatlarını kesebilir, değişik alternatif malzemeler kullanabilirsiniz. Fakat helikopterde uçakta olduğu şeklinde her şeye müdahale etme şansınız yok.

Vapur Modelciliği nedir?  Model drone tayyare imalatı ile benzer aşamalara haiz fakat motor milini konumlandırma, dümen, yelken şeklinde ince işçilikleri var. Ek olarak kompozit malzemelerle çalışmanız da gerekebilir. Ben model tayyare ile uğraşıyorum. Süre geçtikçe atölyem oluşmaya başladı değişik ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için küçük bir yapımevi kurmanız gerekiyor. Yapımevi işi abartırsanız lüzumlu. Fakat birkaç rahat model ve tip üstünde çalışırsanız yankeski, falçata, yapıştırıcı kafi.

RC Model mi ? İndoor Model mi?  RC model yapım aşaması olarak birazcık daha zahmetli. İndoor modeli yapması ve bitirmesi daha kolay ve keyifli. İndoor modeli uçurmak için spor salonu bulmalısınız. RC modelin ağırlığına ve boyutuna nazaran uçuracağınız yer değişmiş olur. RC mikro modeller yapabilir ve uçurabilirsiniz. Depron , kapron şeklinde malzemeleri çevrenizden temin edip derhal hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. RC modellerinizi balsadan da yapım edebilirsiniz. Balsa emek harcanması zevkli bir ahşap araç-gereç. Ek olarak rc model pahalı bir uğraş. İndoor ise RC ye nazaran fazlaca ucuz . Birazcık balsa ve kaplama kağıdı ile muhteşem işler yapabilirsiniz.

Modelcilik ve RC tayyare kitlerini satın alıp planınızın üzerine koyarak hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu imalat sürecinde aklınıza gelen fikirleri uygulamak ve denetlemek sizi modelciliğe bağlayacaktır. Sabretmeyi ve deneyim etme yapmayı seviyorsanız yeni bilgiler edinmek için muhteşem bir uğraş seçtiniz. Aramıza hoş geldiniz. Aklınıza gelen soruları yazının altında sorabilirsiniz.

Sizlere Model Airplane  Tayyare ve Modelcilik nedir iyi mi yapabilirim bilgiler paylaştık. Yeni başlayanlar için yön verici olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir