Mobbing Nedir ?

Mobbing Nedir ?

Mobbing Nedir ? Son günlerde sıkça duyar olduk. Bir yazarımız bu mevzuya değinmiş ve bizleri bilgilendirmiş oldu. Gazeteler “mobbing”den bahsediyor, televizyonlarda “mobbing” tartışmaları yapılıyor.” Mobbing” hakkında kanunlar çıkarılıyor. “ Mobbing nedir ?” “ Mobbing” örgütsel bir terimdir. İlk kez Heinz Leyman tarafınca kullanılmıştır. Leyman “mobbing” terimini iş hayatındaki baskı ve sertliği tanımlamak için kullanmıştır. Türkçe karşılığı “yıldırma” ve manası “ruhsal sertlik”. Sertlik dendiğinde ilk akla gelen kaba anlatımıyla fizyolojik temas uygulayarak yaralama, karşıdaki kişide acı hissi uyandırmaktır. Sadece yıldırma terimi kişinin iç yaşamına ve psikolojisine vurgu icra eden bir terimdir.

Siz iş yerinizde astlarınız ya da üstleriniz tarafınca devamlı haksızca eleştiriliyorsanız, alay ediliyorsanız, mesleki yeterliliğiniz sorgulanıyorsa, size güvenilmediği hissettiriliyorsa,kasten süresinde bitiremeyeceğiniz işler veriliyorsa, devamlı hatalarınız aranıyorsa, aşırı bir iş yükünüz var ise, kendinizi devamlı tehdit altında görüyorsanız, gizliden gizliye istifaya zorlanıyorsanız; siz bir “mobbing kurbanısınız” anlamına gelir. Meydana getirilen araştırmalara gore; yetenekli, hayal gücü yüksek, çalışkan kişilerin daha oldukca “mobbinge” maruz kaldığını gösteriyor. Yaşlılar gençlerden, bayanlar da erkeklerden daha oldukca mobbingle karşı karşıya geliyor. Mobbing uygulayanın aslolan amacı, kurbanın öz  güvenine saldırmaktır.

Yıldırıma

Kurbanın özgüvenini yıkarak motivasyonunu düşürmeyi hedefler. Kaygı ve yoğun stres altında, kişinin yıpranmasına niçin olur. İster kamu ister {özel sektör} olsun neredeyse tüm kurum ve kuruluşlarda “mobing” “yıldırma” olgusuna rastlanır. Mobinge uğrayan kişilerde davranış bozuklukları, uyku sorunları (uykuya aşırı eğilim ya da uykusuzluk) depresyon, hipertansiyon, cilt hastalıkları, mide hastalıkları, ağlama krizleri, ürkü atak ve kalp krizi şeklinde problemler görülebilir. Bunun yanında strese bağlı olarak sigara kullanımı ve alkol alımında artışlar gözlenebilir.

6098 sayılı borçlar kanununun 417. maddesinde, işveren-işçi hizmet ilişkisinde işçinin kişiliğini korumak, saygı göstermek, iş yerinde dürüstlük ilkelerine uygun bir düzeni sağlamak, bilhassa işçilerin ruhsal ve cinsel tacize uğramamaları ve bu tür tacizlere uğramış olanların daha çok zarar görmemeleri için lüzumlu önlemleri almakla yükümlüdür hükmüne yer verilmiştir. yıldırma uğrayan işçi baskı tatbik eden öteki kişiye dava açabilir ve tinsel tazminat talebinde bulunabilir. Eğer tıbbi ve ruhsal yardım alırsanız açacağınız davada hem size destek olacaktır hem de kanıt oluşturacaktır. Vatanımızda bence  oldukca sık yaşanmış olan olaylardan biridir. Sizlerde etrafınıza bakın ve ne olursa olsun bu şekilde bir durumla karşılaşacaksınız.

Mobbing Nedir ?

Mobbing’e Uğrayanların ve Mobbing Uygulayanların Özellikleri Nedir?

Mobbing nedir, çeşitli kuruluşlarda uygulanan bir yıldırma hareketidir. Bu süreç başladığında artık rahat ve güvenli bir emek verme ortamından anlatmak zor olsa gerek. Peki kimlere mobbing uygulanıyor? Belli bir sınıflandırmak yapmak mümkün değil. Sadece meydana getirilen gözlemler aşağıdaki neticeleri ortaya koyuyor.

Mobbing’e uğrayan kişilerin özellikleri

 • Mobbing’e uğrayan kişiler, genel anlamda üstün özelliklere haiz kişilerdir.
 • Başarıya ulaşmış, yaratıcı, yetenekli ve güvenilir kişiler mobbing’e daha oldukca maruz kalıyor.
 • Genel anlamda bu kişiler politik davranamazlar.
 • Kendilerini işine adamış ve dürüst kişilerdir. İşlerini muhteşem halletmeye çalışırlar.
 • Çalmış olduğu kuruluşa ilinti duygusu yüksek, işleri ile özdeşleşen kişilerdir.
 • İnsan ilişkileri olumludur ve etrafındaki kişiler tarafınca sevilen kişilerdir.
 • Yaratıcı özellikte olduklarından, daha oldukca yeni fikirler sunabilirler bu yüzden de yıldırma hareketleri ile daha oldukca karşılaşırlar.
 • Bir bakıma üst pozisyondaki kişilerin bölgeleri için tehdit oluşturan kişilerdir. Bu yüzden de hedef seçiliyorlar.
Mobbing Nedir ?
Mobbing Nedir

Mobbing tatbik eden kişileri özellikleri – Mobbing Nedir ?

 • Mobbing tatbik eden kişiler, kendilerini olduklarından üstün görürler.
 • Kendi itibarlarını korumak için alaycı olabilirler ve fena niyetli davranabilirler.
 • İki yüzlü kişilik sergileyen, insanların farklılıkları ile dalga geçebilen kişilerdir.
 • Başkalarının yaşamlarına ehemmiyet vermezler ve hasta kişiliklerini saklamak için başkalarının gelişimini önlemeye çalışırlar.
 • Genel anlamda sinirli ve korkak bir yapıları vardır ve herşeyi denetlemeye çalışırlar.
 • Kendilerine olan güvensizliklerini, başkalarını karalayarak yenmeye çalışırlar.
 • Daha oldukca ufak işletme sahipleri olan bu kişiler, kendilerinde güç kullanma hakkı olduğuna inanırlar.

Mobbing uygulanan işyerlerinin özellikleri

Aslen en oldukca mobbing rastlanan iş bölgeleri de gözlemlenmiş ve bazı ortak özelliker tespit edilmiştir. İşte bünyesinde mobbing vakalarına rastlanan işyerlerinin benzer özellikleri:

 • Mobbing vakalarına en oldukca, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda, okullarda ve sıhhat müesseselerinde rastlanıyor.
 • Aslına bakılırsa işsizliğin yüksek olması ve çalışanlara kıymet verilmemesi yüzünden ufak boyutlu her türlü kuruluşta ve iş yerinde mobbing’e rastlanabiliyor.
 • Belli bir organizasyon yapısına haiz olamayan işyerlerinde, verimliliği yükseltmek, karı çoğaltmak ve disiplin oluşturmak öngörüsüyle mobbing daha oldukca uyulanıyor.
 • Bu şekilde bakınca kurumsal yapısı olmayan, daha oldukca patron merkezli yönetilen kuruluşlarda mobbing daha oldukca yaşanıyor.
 • Gene yönetim zayıflığı olan, ekip emek vermesi yapılamayan ve kafi kontakt kanalları bulunmayan, çatışmaların örtbas edilmiş olduğu kuruluşlarda mobbing daha oldukca ortaya çıkıyor.

Mobbing Nedir ? Adlı makaleyi okudunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir