Küresel Isınma İklim Değişikliği

Küresel Isınma Nedir ?  İnsanoğlu tarafınca atmosfere salınan gazlar, fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma(ağaçların kesilmesi) ve endüstri süreçleri şeklinde çeşitli insan etkinliklerinin sera tesiri oluşturması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına “ küresel ısınma” denilmektedir. Küresel ısınma bununla beraber iklim değişikliğini de ortaya çıkarmaktadır.  Sera tesirinin artması stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açmaktadır.

Son yıllarda fosil yakıtların yakılması, süratli nüfus yükselmesi, ormansızlaşma ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması şeklinde nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit şeklinde gazların atmosferde yığılmasına niçin olmaktadır. Bu artış küresel ısınma ya niçin olmaktadır. Bilim adamları son 50 yıldaki sıcaklığın 0,8 aşama artışının insan yaşamı başta olmak suretiyle ilkim değişiklerine niçin olduğuna da işaret etmektedir. Bilim adamları, küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliklerinin kalp, akciğer,  solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı öteki hastalıkları tetiklediği söylemektedirler.

Kasırgalar, seller ve su taşkınların sertliği ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun soluklu, şiddetli kuraklıklar ve çölleşmelerin görülmesi, kışın sıcaklıkların artması, ilkbaharın erken gelmesi, sonbaharın gecikmesi, hayvanların göç dönemlerinin ve iklimlerin değişmesi, bu değişimler sonucu bazı nebat ve hayvan türlerinin yok olması küresel ısınmanın çevre bilimle ilgili (ekolojik) sonuçlarıdır.

Küresel Isınma İklim Değişikliği
Küresel Isınma İklim Değişikliği

Küresel Isınma Sonucu Olması Beklenen Olayalar Nedir?

  • Sıcak hava dalgaları, seller, kasırgalar, yangınlar, kuraklık ve bunların sebep olacağı hastalıklar yüzünden milyonlarca insanların ölmesi
  • Dünyadaki pek fazlaca canlı türünün yok olması
  • Nebat örtüsünün azalması yada yok olması
  • Dünyanın büyük bir bölümünün çöl olması, öteki yarısında sellerin olması
  • Küresel ısınmanın getireceği sıcak hava dalgaları, seller, kasırgalar, yangınlar ve kuraklık bilhassa yoksulları çaresiz bırakması,
  • Deniz seviyesinin yükselmesi ve birçok ülkenin deniz seviyesindeki bölümlerinin sular altında kalması
  • Fırtınalar, Pasifik bölgelerinde görülen tabiat vakaları, Muson yağmurları sayısının hızlıca artması.

Küresel Isınmaya Yönelik Ne Tür Önlemler Alınabilir?

Küresel ısınmaya karşı ülkeler bazında geniş önlemlerin alınması, en bu durumda en yararlı önlemdir. Doğru enerji kaynaklarının kullanılmalı, fosil yakıttan uzak durulmalıdır. Bununla beraber, dünyadaki üretilmiş enerjiyi kullanan her insan, kendi çevresinde kolay bireysel önlemler alarak küresel ısınmaya katmış olduğu yükü azaltabilir.

Bencilce kendimizi düşünüp yaşadığımız kozmoz da  gelecek nesillerimizi düşünüp kaynaklarımızı kullanmalıyız. Ilkin düşün sonrasında yap. Küresel Isınma zengini fakiri etkileyecektir.

İklim Değişikliği

İklim Değişikliği hakkında bilgiler. İklim değişikliği, “Mevcut iklimin direkt yada dolaylı olarak küresel atmosferin bileşimini bozan insan etkinlikleri sonucunda iklim üstünde oluşan bir değişim” biçiminde tanımlanabilmektedir. İklim değişikliği, 21. yüzyılda insanlığın karşılaşmış olduğu en büyük sorunların başlangıcında gelmektedir.

-Güneşin kendisindeki ya da yer kürenin yörüngesindeki değişikliklere bağlı olarak güneş radyasyonundaki değişimler
– Güneş radyasyonunun yansıtılan ve albedo olarak adlandırılan kısmındaki değişimler
Sera gazı salınımlarının atmosferdeki birikimlerine bağlı olarak Yer küre den uzaya geri gönderilen uzun dalgalı radyasyondaki değişimler.
Bunların yanı sıra yerküre yüzeyi üstündeki ısı dağılımında oynadıkları rol sebebiyle rüzgâr ve okyanus akıntılarının, iklim üstünde mühim tesirleri bulunmaktadır.

Küresel Isınma İklim Değişimine Karşı alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi İçin Meydana getirilen Internasyonal Toplantılara İlişkin Kronolojik Açıklamalar

Fransa’nın başkenti Parist e meydana getirilen Hükümetler arası İklim Değişimleri Paneli nde açıklanan Birleşmiş Milletler raporu şu şekildedir:
Raporda küresel ısı artışının ihtimaller içinde tesirleri aşağıdaki şekilde özetlenmektedir.
· +2 aşama:

· Su sıkıntısı başlamış olacak ve susuzluk çekilecek.

· Şimal ABD’da kum fırtınaları tarımı yok edecek. Deniz seviyeleri yükselecek. Peru’da 10 milyon şahıs su sıkıntısı çekecek. Mercan kayalıkları yok olacak. Gezegendeki canlı türlerinin %100  30’u yok olma tehlikesiyle karşı karşıya duracak.

· + 5 aşama:

· Denizler 5 m. yükselecek

· Deniz seviyesi averajı 70 metre olacak. Dünyanın yiyecek stokları tükenecek.

· + 6 aşama:

· Göçler başlamış olacak

· Yüz milyonlarca insan uygun iklim koşullarında yaşamak umuduyla göç yollarına düşecek.

· Bayanlar su bulamadıkları için saçlarını kestirecekler,

· Okyanuslarımız buharlaşıp çölleşecek,

· Kuraklık yaşanacak,

· Okyanuslardan aktarımla temiz içme suyu elde edilecek,

· Suda yaşayan bazı hayvanlarımız(kutup ayısı,fok balığı vs.) tırmanacak buz bulamayacaklar yüzmekten yorulup ölecekler,

· İnsanlar 50 yaşlarındayken susuzluktan 85 yaşlarında şeklinde gözükecekler,

· Bebeklerin sakat doğma olasılığı artacak.

İklim Değişikliklerinin Türkiye Üstündeki Ihtimaller içinde Tesirleri

Bilim adamlarının araştırmasına bakılırsa ihtimaller içinde bir iklim değişikliğinin vatanımızda niçin olabileceği çevresel ve sosyoekonomik problemler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

• Sıcak ve kuraklıklardaki artış çölleşme, tuzlanma ve aşınma şeklinde vakaları hızlandıracaktır.

• İklim kuşaklarının kuzeye kayması sonucunda Türkiye, daha sıcak ve kurak bir iklim altında kalacaktır.

•İçme ve kullanma suyunda büyük sıkıntılar yaşanacaktır.

• Ziraat ürünleri üretiminin potansiyeli değişebilecektir.

• Aşırı sıcak sebebiyle hastalık ve ölüm oranları artacaktır.

• Türkiye’nin deniz seviyesinin artması sebebiyle gezim ve ziraat alanlarının yer almış olduğu alçak alanları su altında kalacaktır.

•Buz erimelerine bağlı olarak kar çığları, sel ve taşkın vakalarında artış olacaktır.

• Deniz akıntılarındaki değişmeler sebebiyle deniz ürünleri azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir