Kulak Deldirme Hakkında Bilgiler

Kulak Deldirme Hakkında Bilgiler. Küpe bizim kültürümüzde oldukça yaygın olarak kullanılır. Bu yüzden kız evlatları hemen hemen fazlaca küçükken kulakları deldirilip, küpe takılır. Bilhassa de bebeklerinin saçı olmadığı durumlarda anneler, onların cinsiyetini belli etmek için bir an ilkin küpe takmak isterler.

Minik Yaşlarda Küpe Kullanımının Zararları

Kız bebekler için küpe onları daha sempatik gösteren bir aksesuar olsa da, fazlaca küçükken takılan küpeler onlar için zararı dokunan olabilir. En basitinden bebek hemen hemen derdini anlatamayacak kadar ufak olduğundan, delme işlemi ve sonrasında herhangi bir enfeksiyon oluşursa bunu idrak etmek güç olabilir. Kulağında meydana gelen ağrı, kaşıntı ve yanmayı söyleyemeyeceği için ailenin bunu fark etmesi süre alacaktır.

Ek olarak kulağındaki küpe onun ilgisini çekecek ve bebek onu çıkarıp oynamak isteyecektir. Bu durumda küpesini çekiştirip kulağına zarar verme olasılığı fazlaca fazladır. Bebek küpesini çıkarıp onun ufak parçalarını da yutabilir. Kendisi küpesiyle oynamasa bile öteki yaşıtları onun kulağındaki küpeyi çekebilir. Bu şekilde bir durumda da bu ufak sempatik aksesuar, kız yavrunuz için zararı dokunan bir hale gelebilir.

Kulak Deldirme Hakkında Bilgiler
Kulak Deldirme Hakkında Bilgiler

Kulak Deldirmek İçin En Uygun Süre

Doktorlar tarafınca meydana getirilen ikazlar, kız bebeklerin kulaklarının en erken 4 yaşlarında deldirilebileceği yönündedir. En azından çocuk o süre kulağındaki küpenin bilincine varacak kadar büyümüş olur. Bir yaşından ufak ufaklıklara eczanelerde bile kulak delme işlemi yapılmamakta, ailelere minimum 1 yaşına kadar beklemeleri önerilmektedir.

Kulak Deldirme İşlemi Nerede Yaptırılmalıdır?

Bebeklerin kulakları eczane yada sıhhat müesseselerinde deldirilmelidir. Hijyenik olmayan ortamlarda meydana getirilen kulak deldirme işlemi, enfeksiyon oluşmasına niçin olabilir. Takılacak olan küpeler paslanmaz çelik yada olanak var ise altın olmalıdır. Bundan dolayı öteki metallerin alerjik reaksiyona sebebiyet verme ihtimali vardır. Küpe seçiminizi sallanan küpelerden yana değil, daha ufak olanlardan yana kullanın. Böylece hem yavrunuz sallanan küpesini çekiştirmeye çalışmaz hem de küpesi herhangi bir yere takılmaz.

Kulak Deldirdikten Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeklerin kulağı deldirildikten sonrasında hijyen kurallarına uyulmalıdır. Kulak deliği iyileşene kadar her gün tertipli olarak pansuman yapılmalıdır. Bu süre içinde bebeğin küpesiyle oynayıp oynamadığına dikkat edilmeli, eğer fazlaca fazla küpeyle uğraşma eğilimi gösteriyorsa ne olursa olsun çıkarılmalıdır. Pansuman esnasında yara yeri ve çevresinde herhangi bir değişiklik var mı diye dikkatle gözlenmelidir. Bebekte yüksek ateş yada aşırı derecede hastalık oluşmaya başlamışsa enfeksiyon meydana gelmiş olabilir. Delinen yerin çevresinde herhangi bir kızarıklık yada şişlik oluşmuşsa, küpeyi kendiniz çıkarmayı denemeyin derhal bir sıhhat kuruluşuna gidin.

Bebeğinizi süslemek, onu daha sempatik bir hale getirmek normal olarak ki sizin en naturel hakkınız fakat bunu ilk etapta onun giysileriyle de yapabilirsiniz. Kız bebeklerin kulağını deldirmek için birazcık daha büyümelerini beklemek icap ettiğini ihmal etmeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir