Köpük Ve Balsadan Radyo Kontrollü Model Uçaklar

Köpük Ve Balsadan Radyo Kontrollü Model Uçaklar

Köpük Ve Balsadan Radyo Kontrollü Model Uçaklar. Birkaç yıl öncesine kadar, radyo kontrollü uçak modelleri neredeyse tamamen balsa ağacından yapılmıştır. Stiren plastik ve diğer yöntemlerle bazı ilkel yapım girişimleri vardı, ancak balsa tercih edilen malzemeydi. Balsa ağacının düşük maliyeti, hafifliği ve kullanım kolaylığı, onu her tür model uçak inşa etmek için doğal bir seçim haline getirdi.

Köpük RC modelleri son zamanlarda uçmaya hazır uçak şeklinde sahneye çıktı. Daha küçük park broşürüne ve kapalı mikro radyo kontrollü uçaklara artan bir ilgi var. Bu tür için köpük üretim yöntemleri idealdir. Soru kalır: “Bir radyo kontrollü model uçak yapmanın en iyi yöntemi hangisidir – köpükten mi yoksa balzadan mı?”

Bu seçenekleri tartışmanın en iyi yolu, iki malzemenin neden kullanıldığını anlamaktır. Köpük, daha düşük ağırlığı ve hayal edebileceğiniz herhangi bir uçak şeklini üretebilme kabiliyeti nedeniyle genellikle park pilotları için ilk tercihtir. Sıvı köpüğü dikkatlice hazırlanmış bir kalıba enjekte ederek, üreticiler çok çeşitli benzersiz bir şekilde oluşturulmuş model düzlemleri hızla üretebilirler.

Bunlar “köpükler” çok uygun fiyatlı ve iyi uçuyor. Çeşitliliği ve hızlı bir şekilde havalanmayı seven RC pilotuna hitap ediyorlar. Bu tasarımlardan bazıları o kadar iyi düzenlenmiştir ki, radyo kontrol elektroniği gövdenin içine gömülüdür ve pilot tarafından erişilemez. Bu köpük mikro modellerinin çoğu, kutunun açılmasından sonra dakikalar içinde havalanmaya hazır olabilir.

Park ve kapalı model uçaklarda kullanılan köpük, karşılaşacakları manevralar ve uçuş yükleri için yeterince güçlüdür. Tipik olarak uçak yapısını güçlendirmeye gerek yoktur.

Uçağınızda değişiklik yapmak istemeniz durumunda köpük sınırlayıcı bir faktör olabilir. Yanlış tipte yapıştırıcı veya boya kullanılması köpüğü hızla bozabilir ve çözebilir. Yapıştırıcının veya boyanın her zaman “köpük dostudur.” Herhangi bir değişikliği dahil etmek isterseniz, en iyi yaklaşım modelin ana parçaları üzerinde çalışmadan önce bir parça hurda köpük üzerinde deney yapmaktır.

Balsa ve kontrplak, geleneksel model uçak yapım malzemeleridir. Serbest uçuş ve radyo kontrollü model uçak tasarımlarında yüzyılı aşkın kullanım için değerlerini kanıtladılar. Balsa hobisi tarafından iyi anlaşılır. Balsa, yaygın el aletleri kullanılarak çalışmak kolaydır. Balsa’nın farklı dereceleri ve güçleri, en küçük iç mekan broşürlerinden geniş, çeyrek ölçekli bir uçağa kadar her tür uçağı üretme fırsatı sağlar.

Balsa, köpük ile karşılaştırıldığında çok daha geniş bir yapıştırıcı, boya ve ısıyla daralan kaplama yelpazesini kabul eder. Bir RC pilotu, bir balsa yapısı ile çok daha güzel bir dış yüzey elde edebilir. Balsa konstrüksiyon köpük modellerde olduğu gibi kalıp yapma ihtiyacı duymaz. Balsa, bir dizi plandan bir model uçak yapmak için daha uygundur.

Balsadan yapılan uçmaya hazır RC modellerini görmek pek yaygın değildir. Bu, lazer kesim üretim ve montaj teknikleriyle birlikte bilgisayar destekli tasarım teknolojisinin kullanılmasıyla değişmeye başlıyor. Balsa ve fabrikada üretilen modellerle ilgili temel sınırlama, nihai ürünü oluşturmak için gereken iş gücü miktarıyla ilişkili daha yüksek maliyetlerdir.

Ölçülmesi zor olsa da, birçok RC pilotunun balsa ve kat yapımına karşı bir ilgisi vardır. Bu ahşap ürünlerle uğraşırken daha rahatlar. Bu modelcilerin çoğu, uçuş filolarına ek olarak köpük modellerini benimsiyor. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta da, balsa modellerinin genellikle bir çarpışmadan sonra tamirinin köpük ile karşılaştırıldığında daha kolay olmasıdır.

RC model uçak, köpük veya balza için hangisinin daha iyi olduğu sorusunun cevabı var mı? Kısa cevap hayır, duruma göre değişir. Bilinen yapım tekniklerini ve aşina oldukları malzemeleri tercih eden bir modelci, balsaya yönelecektir. Balsa ahşap modelleri yapmamış bir RC pilotu, çeşitli uçaklardan hoşlanan bir broşür veya kendi uçaklarını yapmak için çok az zamanı olan bir pilot tipik olarak köpük uçakları tercih edecektir.

Son tahlilde, gerçekten doğru ya da yanlış cevap yoktur. Hem balsa hem de köpük olağanüstü uçaklar üretebilir. Her iki tür malzeme ile çalışma bilincinizi artırır. Sonunda, hobiden daha fazla keyif alacak ve her türlü radyo kontrollü uçağı uçurarak daha bilgili bir pilot olacaksınız.

Yorum yapın