Kedi Davranışları Bakımı

Kediler sempatik ve sempatik görünümü yaklaşımlarıyla insanların gönlünü bir çırpıda dahi feth edebilirler. Fakat  evde apartmanda kedi beslemek büyük mesuliyet ister. Sonuçta size muhtaç ihtiyacı  bir canın bakımını üstleniyorsunuz. Bu yüzden alacağınız sorumluluktan güvenilir olarak bir evcil hayvan beslemeye karar vermelisiniz. Kedi Davranışları idrak etmek için sizlere birazcık informasyon verelim.

Kedi Davranışları

Kediler devamlı olarak oyunlar oynamak isterler. Onunla topaç oynayabilirsiniz yada oyuncak oltalarla ip uzatarak oyun oynatabilirsiniz. Kedinize boş yere yatak almayın lakin  orada yatmayacaktır. Yatağınızın yeni sahibi artık yeni  kediniz. Yavru kediniz üstünüzde kolunuzda yatmaktan ve sizi, yüzünüzü koklamaktan mutluluk duyacaktır onu asla terslemeyin yoksa bin nazını çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Buluğluk döneminde esasen poposunu yüzünüze çevirip sende kimsin moduna girecektir.  Bu anların tadını çıkarın. Oldukca meraklı oldukları için evin her köşesine gireceklerdir. Hatta bir çok süre evde onu aramaktan yorgun düşebilirsiniz. Çıngıraklı bir tasma almakta yarar var. Eğer size kedi küsmüşse paçalarınızı tırmalayabilir tam yattı sevdirecek kendini derken sizden kaçabilir. Kediniz Kızdıysa durum fena.  Kedinin sırtını yukarı kaldırarak yürür, sizden kaçar, devamlı ses çıkarır miyavlar.

Kedi Davranışları Bakımı
Kedi Davranışları Bakımı

sabah uyandırmak için ayaklarınızı ısırıp üstünüzde zıplayabilir. Bu durum sizi rahatsız edecekse yatmadan ilkin başka bir odaya ufak bir yatak yapmış olup oyuncak koyun orada yatırın. miyavlarsa saç kurutma makinesini yada elektrik süpürgesini çalıştırın susacaktır ve bir kaç güne alışacaktır.

Kedi Bakımı ve Kedi Davranışları

Eğer evinize yavru kedi alacaksanız aldığınız günden itibaren onu eğitmeniz gerekir. Aldığınız kedi eğer bir kaç haftalık ise en büyük mesele hela eğitimidir. Kedinizi kedi kumuna götürerek poposunu hafifçe bastırın ve bu işlemi günde bir kaç kez tekrarlayın. Bu sayede kediniz o bölgenin hela bölgesi bulunduğunu anlayacaktır. Bu işlemden sonrasında kediniz hala başka bölgelere dışkılıyorsa dışkısını alıp kumun üstüne götürün kokusunu alarak tuvaletini kuma hayata geçirmeye başlayacaktır. Yavru kediniz eğer dışkılamakta güçlük çekiyorsa poposunu ıslak bir kulak pamuğu ile aşağıdan yukarı doğru siliniz. Aslen bu işi anne kediler yapar fakat anası siz olduğunuz için bu iş size kalıyor.

Öteki bir unsur ise yiyecek eğitimidir. Kediniz yavru ise yavru kedi maması, 1 yaşından büyük ise erişkin kedi maması satın almanız gerekir. Mamalar haricinde pişmiş ciğer, salam ve öteki et ürünlerinden verebilirsiniz. Bu yiyecekleri oldukça sevecektir. Fakat tuzlu, şekerli, bolca yağlı yemekler vermeyin ve devamlı olarak ev yemeği vermemeniz gerekir. Bunun yanında kediler karbonhidratlı gıdaları oldukça geç öğüttüğü için bu yiyeceklerden uzak durunuz.

Kediler yılda 2 kez aşırı tüyleri dökerler

Bu zamanların haricinde azca da olsa tüy dökerler. Dökülen tüyleri yalayarak temizlerler ve bu tüyleri yutarlar. Bu tip durumlar kediler için oldukça zararlıdır. Alacağınız önlemlerden birisi günde 2 kez kedinizi kendiniz taramaktır. Haftada bir kez bebek pudrası dökerek tüyleri tarayın. Kedinizi yıkamayın bu onun kedi davranışlarını unutmasına, ek olarak  kendisini temizlememesine niçin olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir