Kağıt Uçak Nasıl Uçar ?

Kağıt Tayyare Nasıl Uçar ? Bir oldukca bilim insanı uçmak için çaba harcadı. Fakat hepsi de uçaklar için katkısı oldu. Uçaklar oldukca değişik sistemlere haiz olan araçlardır. Genel olarak uçakları uçuran sistemlerin motorlar olduğu düşünülse de bu tamamen doğru değildir. Şu sebeple bildiğiniz şeklinde kendi yaptığınız kağıt uçaklarda takdiri sayılır bir süre süresince havada kalabilmektedir. Peki, uçakları uçuran ana kuvvet motordan geliyorsa, kağıt uçaklar iyi mi havada kalıyor?

Kağıt Uçak Nasıl Uçar ?
Kağıt Tayyare Iyi mi Uçar ?

Kağıt Tayyare Iyi mi Uçar ?

Uçakların uçması aslen Daniel Bernoulli ilkesine dayanmaktadır. Bu ilkeye nazaran yüzeyden akan akışkanın hızı ne kadar fazla olursa, yüzdeki basınçta o denli azca olur. Buna nazaran uçağın altından geçen ya da üstünden geçen hava akımının hızını arttırdığınızda yüzeyine tesir eden tazyik azalacaktır ve bu sayede tayyare havaya kalkacaktır.

Kağıt uçaklar ile düzgüsel bir kağıt içinde pek bir fark yoktur. Düzgüsel kağıdın üstünden bir hava akımı verdiğinizde de kağıt havalanacaktır. Rüzgarlı günlerde buna birçok kez tanık olmuşsunuzdur. Fakat kağıt uçakların ana özelliği havayı delebilmeleri için ön tarafının ince yapılması ve arka tarafın hava akımından daha çok etkilenmesi için daha geniş olmasıdır.

Uçağı belli bir hızla fırlattığınızda tayyare hız kazanacaktır. Kazanılmış olduğu hızla hava akımını delecek ve altından geçen akışkanın hızı artacaktır. Akışkanın hızı arttığında ise uçağın yüzeyine gelen basınçta azalma olacaktır. Tazyik azaldığında uçağı arka tarafınca gelen hava uçağı havaya doğru kaldıracaktır. Bu süreç uzunluğunda ise tayyare havada kalacaktır. Şu demek oluyor ki genel olarak tüm uçakların uçma prensibi Bernoulli teoremine dayanmaktadır.

Kağıt Tayyare Iyi mi Yapılır ?

 1. Önünüze tek malzememiz olan kağıdı alın.
 2. Kağıdınızı tam ortadan ikiye katlayın.
 3. Ondan sonra ikiye katladığınız kağıdınızın izinin belli olması için birazcık bastırın.
 4. Kağıdınızı açın.
 5. Kağıdınızın köşelerini izini belli ettiğiniz kağıdın tam ortasına doğru katlayın. Kağıdın iki köşesinin de bakışımlı olmasına itina gösterin!
 6. Katladığınız köşelere birazcık bastırın ki izi iyice belli olsun.
 7. Katlanmış köşeleri zarf şekline gelecek şekilde içe doğru katlayın.
 8. Zarf görünümü alan kağıdınızın katlanan köşelerini küçük bir halde içe doğru katlayın ve bakışımlı olmasına dikkat edin.
 9. Katladığınız köşeleri deneyin ve üstüne bastırın.
 10. Katlanan köşeleri bakışımlı olarak içe bakacak şekilde yeniden katlayın.
 11. Kağıdınızın katladığınız minik uçlarını dışa bakacak şekilde düzeltin.
 12. Oluşan şeklinizin her iki kanadını da ortadan dışarıya doğru katlayın ve uçağınız hazır!

Kağıt Tayyare Yapımı ? Kağıt Tayyare Iyi mi Uçar?

-Bakışım, kağıt tayyare için oldukca önemlidir. Uçağınızın her iki tarafının da bakışımlı olduğundan güvenli olun.

-Ağır olan uçağınız daha oldukca havada kalacaktır. A4 kağıt yerine bir karton tercih edebilir ya da uçağınızın orta kısmına ataç şeklinde küçük ağırlıklar ekleyebilirsiniz.

-Kısa kanatlarla uçağınızı daha ileri uçurabilirsiniz.

-Her şeyden ilkin uçağı kullanan pilot oldukca mühim. Kağıdınızı uçurmaya hazır haline getirmeden ilkin kendinizi de hazırlamayı ihmal etmeyin. Kollarınızın kuvvetli olması hız vermek için oldukca mühim.

Eğer bu tayyare yapımı beni kesmedi derseniz sizin için buraya F16 kağıt tayyare yapımı görseli bırakacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir