İstanbul Baraj Doluluk Oranları

İstanbul Baraj Doluluk Oranları. Yıl 2021 Dünya ısı kıymeti 1880 yılından bugüne 1 aşama arttı. Bu ısı artışının % 0.8 derecesi son 50 yılda yaşandı. Küresel ısınma, su tasarrufu ve öteki önlemler alınmazsa 2100 senesinde dünyadaki dağların %80 nin de kar hacmi kalmayacağını belirtmektedir uzmanlar. Kuraklık her geçen gün artıyor.

İstanbul’a son günlerde yağmur ve kar yağışı arttı. Fakat artması büyük su açığını kapatmaya yetmedi. Şuan 31 ocak 2021 %40,39 terfi etti. Bu su oranı da yaz ayını kurtarmaya yetmiyor. 2021 yılı yaz ayına büyükşehir baraj doluluk oranları %60 ile girilmesi gerekmektedir. Mart atı sonu İstanbul daki baraj su seviyeleri %60 seviyesinde olması gerekiyor. % 50 altındaki baraj su seviyeleri yaza girmek demek su kesintisi yaşanmasına niçin olacaktır.

İstanbul Baraj doluluk oranları 2021
İstanbul Baraj doluluk oranları 2021

Su tasarrufu yapmak tüm İstanbulluların görevi. Gereksiz su harcamayınız, halı yıkama ve oto yıkama yapmayınız. Hela sifonlarını 1 litre pet şişe koyunuz(her sifonda 1 litre su karı olacaktır). Diş fırçalarken suyu açık bırakmayınız. Yağmur sularını depolamalıyız. Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolmadan çalıştırmayınız. Evde elde bulaşık ve çamaşır yıkamayınız, daha oldukça su harcamaktadır.

İstanbul Baraj Doluluk oranlarını www.barajdoluluk.com üstünde, İski internet sayfası üstünden ve e devlet üstünden günlük takip edebilirsiniz.

İstanbul da Su tasarrufu iyi mi yapılır? Tüm vatandaşlar dikkat ederek günlük tonlarca suyu boşa harcamaz. Halı, otomobil, ev , banyo, bulaşık, çamaşır yıkarken/temizlerken  küçük tasarruflarla barajlardaki suyu gereksiz yere harcamayız. 

Ek olarak dünyayı kirletmeyi bırakmalıyız. Dünyayı kirlettiğimizde, havaya karışan kirli gazlar ozon tabakasında toplanır ve ozon tabakası delineceği için güneş ışınları dünyadaki buharlaşmayı arttırmaktadır. Buharlaşmanın artması ile barajlardaki sular daha süratli buharlaşır.

Kısacası yalnız su tutum yapmamalıyız. Dünyayı ısıtacak işlerden vazgeçip buharlaşmayı önlemek gerekiyor.

Siz kıymetli öğrenciler en önce sizler anne, baba, dede ve büyüklerinize çevreye çöp atmamayı, su tasarrufunu ve havayı kirletecek her türlü faktörü azalttırmak için uyarmalı ve örnek olmalısınız.

Su hayattır, Günde 25 litre su ile yaşamaya mahkum etmeyin bizleri. Suyu doğru kullanın. Türkiye su stresi yaşayan bir ülke bulunduğunu asla unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir