İstanbul Baraj Doluluk Oranları

İstanbul Baraj Doluluk Oranları. Yıl 2021 Dünya sıcaklık değeri 1880 yılından bugüne 1 derece arttı. Bu sıcaklık artışının % 0.8 derecesi son 50 yılda yaşandı. Küresel ısınma, su tasarrufu ve diğer önlemler alınmazsa 2100 yılında dünyadaki dağların %80 nin de kar kütlesi kalmayacağını belirtmektedir uzmanlar. Kuraklık her geçen gün artıyor.

İstanbul’a son günlerde yağmur ve kar yağışı arttı. Fakat artması büyük su açığını kapatmaya yetmedi. Şuan 31 ocak 2021 %40,39 yükseldi. Bu su oranı da yaz ayını kurtarmaya yetmiyor. 2021 yılı yaz ayına büyükşehir baraj doluluk oranları %60 ile girilmesi gerekmektedir. Mart atı sonu İstanbul daki baraj su seviyeleri %60 seviyesinde olması gerekiyor. % 50 altındaki baraj su seviyeleri yaza girmek demek su kesintisi yaşanmasına neden olacaktır.

İstanbul Baraj doluluk oranları 2021
İstanbul Baraj doluluk oranları 2021

Su tasarrufu yapmak bütün İstanbulluların görevi. Gereksiz su harcamayınız, halı yıkama ve oto yıkama yapmayınız. Tuvalet sifonlarını 1 litre pet şişe koyunuz(her sifonda 1 litre su karı olacaktır). Diş fırçalarken suyu açık bırakmayınız. Yağmur sularını depolamalıyız. Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolmadan çalıştırmayınız. Evde elde bulaşık ve çamaşır yıkamayınız, daha çok su harcamaktadır.

İstanbul Baraj Doluluk oranlarını www.barajdoluluk.com üzerinde, İski web sitesi üzerinden ve e devlet üzerinden günlük takip edebilirsiniz.

İstanbul da Su tasarrufu nasıl yapılır? Tüm vatandaşlar dikkat ederek günlük tonlarca suyu boşa harcamaz. Halı, araba, ev , banyo, bulaşık, çamaşır yıkarken/temizlerken  ufak tasarruflarla barajlardaki suyu gereksiz yere harcamayız. 

Ayrıca dünyayı kirletmeyi bırakmalıyız. Dünyayı kirlettiğimizde, havaya karışan kirli gazlar ozon tabakasında toplanır ve ozon tabakası delineceği için güneş ışınları dünyadaki buharlaşmayı arttırmaktadır. Buharlaşmanın artması ile barajlardaki sular daha hızlı buharlaşır.

Kısacası sadece su tasarruf yapmamalıyız. Dünyayı ısıtacak işlerden vazgeçip buharlaşmayı önlemek gerekiyor.

Siz değerli öğrenciler ilk önce sizler anne, baba, dede ve büyüklerinize çevreye çöp atmamayı, su tasarrufunu ve havayı kirletecek her türlü faktörü azalttırmak için uyarmalı ve örnek olmalısınız.

Su hayattır, Günde 25 litre su ile yaşamaya mahkum etmeyin bizleri. Suyu doğru kullanın. Türkiye su stresi yaşayan bir ülke olduğunu asla unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir