İdeal Bebek Oda Sıcaklığı ve Nem Oranı Ne Olmalı?

İdeal Bebek Oda Sıcaklığı ve Rutubet Oranı Ne Olmalı ?

İdeal Bebek Oda Sıcaklığı ve Rutubet Oranı Ne Olmalı? Sıhhatli nefes almak ve ortam sıcaklığı oluşturmak gerekir.  Bebeğin dünyaya gelmesiyle beraber anne ve babalar bebek bakımını doğru yapmış olup yapamayacakları mevzusunda endişelenebilmektedirler. Bu endişelerin en başlangıcında yer edinen konulardan biri de bebek oda ısısıdır.

Bebeğimin oda ısısı kafi mi? Fazlaca mu sıcak oldukça mu soğuk?

Bebeğimin giysisi kafi mi? Fazla mı giydirdim azca mı giydirdim?

Bebeğimin elleri ve ayakları niçin soğuk? Üşüyor mu?

Bebeğim niçin hapşırıyor? Yoksa hasta mı oldu???

Bilhassa kış aylarında evin ısıtılması ve bebeğin giyimi anne babaların kafasını çokça meşgul eder. Çevredekilerin de müdahalesi ile kafalar iyice karışır.

İdeal Bebek Oda Sıcaklığı ve Rutubet Oranı Ne Olmalı ? ideal bebek oda ısısı kaç aşama olmalıdır?

Bebek oda ısısının 18- 24 aşama arası olması idealdir. Bu ısı ayarını yapabilmek için de bebek odasına ya da bebeğin bulunmuş olduğu odaya termometre konulması önemlidir zira hissedilen ısı kişiye ve şartlara bakılırsa değişken olacaktır. Bir insan hareket halindeyken hissedeceği ısı farklıdır, hareketsiz kaldığında hissedeceği ısı farklıdır. Hissedilen ısı cinsiyetlere bakılırsa bile değişkenlik gösterebilmektedir.

Gene evin ısısı da günün değişik zamanlarında değişik olacaktır. Mesela sabahın erken saatlerinde daha soğuk olabileceği şeklinde öğlen zamanlarında güneş enerjisinin de etkisiyle evin sıcaklığı da artacaktır. Her an gözümüzün önünde olan bir termometre ile evin ısı dengesini kolaylıkla kurabilir ve bebeğin giyiminde belli bir ölçü tutturabilirsiniz.

İdeal Bebek Oda Sıcaklığı ve Nem Oranı Ne Olmalı
İdeal Bebek Oda Sıcaklığı ve Rutubet Oranı Ne Olmalı

Gece oda sıcaklığı 16-20 aşama arası olabilir. Gece uyurken oda sıcaklığı ne kadar azca olursa uyku kalitesi de o denli iyi olacaktır. Pek oldukça ebeveyn oda sıcaklığını bu kadar düşük tutmaya cesaret edememektedirler zira bebeğin gece uykusu esnasında üstündeki örtüyü açması ve soğuk odada üşümesinden endişelenmektedirler. Normal olarak ki sıcaklığı düşürmeden ilkin bazı tedbirleri almayı unutmamalısınız. Uyku tulumu kullanılabilir ya da bebeğin üzerini kalınca giydirerek tedbir alınabilir. Bebeğin üstü kalınca giymiş olduğu için daha ince bir örtü örtmek kafi olacaktır. Böylece üstündeki örtü açılsa bile bebeği yaşayacağı ısı kaybı minimum oranda olacaktır.

İdeal rutubet oranı nedir?

İnsanlar sağlığı için ideal rutubet oranı %45 ile % 55 arasındadır. Fazlaca nemli ve rutubetli bir ortam zararı dokunan olacağı şeklinde oldukça kuru ortam da doğrusu %45’in altında rutubet de iyi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir