Helikopteri Kim Buldu 2020 ?

Helikopteri Kim Buldu? Igor Sikorsky Kimdir ?

Helikopteri Kim Buldu ve İcat Etti ? Igor Sikorsky hakkında bilgiler. Uçaklardaki kalkış kanatlarda oluşan hava akımıyla sağlanmaktadır. Bunun içinde yüksek hıza ihtiyacı vardır. Bu hıza yetişebilmek içinde uzun bir piste gereksinim duymaktadır. Bulunulan yerden kalkınmak istendiğinde gene hava akımına gereksinim vardır. Bunun için taşıyıcı yüzeylerin hareket etmesiyle bu akım oluşturulur. Bu prensibi Leonardo Da Vinci 1483 senesinde sarmal kanatlar tasarlayarak ortaya çıkarmıştır. Bir helikopter hayata geçirmeye çalışan ilk kişi de Leonardo dur. 20 yy başlangıcında bir oldukca girişimci uçan dikey araç mevzusunda deneyler yapmış fakat hepside başarısızlıkla neticelenmiştir.

Helikopteri Kim Buldu ?

Igor Sikorsky kendisini tayyare yapımına adamış bir mucittir. Çarlar için 1.dünya harbinde oldukca motorlu uçaklar geliştirmiştir. Sikorsky 1919 senesinde Amerikaya göç etmiştir. 1923 senesinde da kendi adını taşıyan bir mühendislik şirketi kurmuştur. İlerleyen yıllarda aralarında VS44A modelininde bulunmuş olduğu büyük deniz uçakları yapmıştır. Sikorsky buna rağmen helikopter hayalinden vazgeçmemiştir. Bunun için bir oldukca gözlem yapmıştır. Başarısız olan bu deneylerde pervane çalıştığında helikopter üstünde onu kendi ekseni çevresinde döndürecek ters yönde bir hava akımı oluşmaktadır. Bu yüzden helikopteri durağan(durgun) tutacak bir teknik gerekmektedir.

Dünyadaki çalışan ilk helikopter FW61 iki paralel ve ters yönde dönen pervaneye haizdir. 1936 senesinde Berlindeki bir fuarda FW61 duyarlı uçuş gerçekleştirmiştir. Fakat bu tasarımın en büyük problemi çıkıntılı tasarımıydı. Alman mühendis Anton Flettner ardı ardına dönebilen pervaneyi buluş etti. İlk uçusu 1939 senesinde gerçekleştirmiş oldu. Fakat Sikorsky nin başka bir fikri bulunmaktaydı. Helikopterin ana pervanesinin tersi yönünde çalışacak ve orantıyı sağlayacak küçük bir kuyruk pervanesiyle sabitlemek istiyordu. VS300 modeli uzun bir araştırma sürecinden sonrasında 1936 senesinde yerden bir kaç santim yükselebilmiştir. Bu başarlı testten sonrasında diğeri deneylerinde öncüsü olmuştur. Sabitlemeyle ilgili halen problemler vardı. Deneylerin sonunda Sikorsky 1941 senesinde havada 1 saat 32 dakika 26 saniyede  10 litrelik bir yakıt ile kalmış olarak üstün dereceli kırmıştır. Bu günkü helikopterlerin öncüsü sayılan VS300A nın çalışmalarının sonucu 1941 yılının sonlarında açıklandı. Olduğu terden yükselebiliyor, dikey olarak ilerleyebiliyor ve kendi çevresinde dönebiliyordu.

Bir helikopter 3 değişik elemandan oluşmaktadır. Bunlar; ayakları,kumanda kolu ve pedaldır. Uçuşa adım atmak için pervanenin dönüş hızı arttırılmak yerine aynı anda tüm pervanelerin duruş açıları değiştirilir. Böylelikle güç arttırılmış ve helikopter yerden yükselmiş olur. Ayakların hareketliliği denetim çubukları vesilesiyle pervaneye göç eder. Pervanelerin duruş açısını değiştirebilmek için bir rulman düzeniği bulunmakta ve böylelikle açı değiştirilmektedir. Pervanelerin duruş açısına göre hareket değiştirilir. Pedallar kuyruktaki pervaneyi kumanda etmektedir. Böylelikle uçuş gerçekleşmektedir. Hava taşımacılığında, kurtarma çalışmalarında helikopterden yararlanılmaktadır. Karşılaşmış olduğu tek güçlük yüksek alanlarda uçmaktır.

Helikopteri Kim Buldu 2020

Helikopteri Kim Buldu 2020

Bundan dolayı büyük yüksekliklerde seyrek havaya karşın pervanenin dönme hızının yükseltilmesi gerekir. 13000 metre helikopterin ulaşabileceği en yüksek yerdir. Ek olarak helikopterin diğeri dezavantajı da uçaklara göre düşük hızıdır. Bir oldukça helikopter saatte 250km hıza ulaşırken cenk helikopterleri 340km hıza ulaşabilmektedir. Bu hızın arttırılamaması pervanede oluşan hava akımının boşluk oluşturmasından meydana gelen denge sorunudur. Bu denge problemi da pilotun hakimiyetini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden hız mevzusunda iyileştirme pek mümkün olmamaktadır.

Sikorsky ikinci helikopteri R4’ü Amerikan sahil güvenliğine sundu. Sonraki modeli XR5 1954 senesinde halkında izlediği bir kurtarma operasyonunda yer aldı. İgor Sikorsky bir oldukca model helikopter tasarladı. 18 kişi taşıyabilen S58 modeli de bu helikopterler arasındadır. Sikorskynin en başarıya ulaşmış modellerinden biri 1100 adetin üstünde üretilmiş olan S61 modelidir. Sikorsky 1958 senesinde denize inebilen ilk helikopteri yapmıştır. İgor Sikorsky 1972 senesinde vefat etmiştir. Günümüzde de geliştirilerek hava sahasının vazgeçilmezlerinden olmuştur. Hem sivil alanda hem askeri alanda büyük kolaylıklar elde etmiştir.

Helikopteri Kim Buldu ? Adlı makaleyi okudunuz benzer makaleler için tarih kategorisini gezebilirsiniz.

Yorum yapın