Hayat Üçgeni Yaşam Üçgeni

Yaşam Üçgeni Yaşam Üçgeni

Yaşam Üçgeni Nedir?  Son olarak İzmir depremi oldu. Dostlar, dostlar, gençler, büyükler ! Hayatımızda bir oldukca boş bilgilerle dolduruyoruz. Bizleri hayata bağlayacak lüzumlu detayları öğrenmek yerine. Bizde zelzele esnasında hayatta kalmak için size birazcık bilgiler verelim dedik. 4,61 milyar senelik Dünyamızın bir gerçeğidir zelzele. Din, dil, ırk, varlıklı, yoksul ayırımı yapmaz tedbir almayan herkesi öldürür.

Depremin Evvelde tespiti mümkün olmamaktadır. Beklenir ki hepimiz tedbir alsın fakat maalesef alamaz. En azından evinizde yaşam üçgeni olabilecek bölgeleri tespit edin, yada sırf bu iş için hazırlayın. Bilhassa  İstanbul, Marmara Tekirdağ, silivri,  Saros körfezi bölgesi hattında evler, yazlıkçılar, her yıl bir oldukca insan buraya tatile gider.

Depremde ´Yaşam üçgeni´ ” Yaşam Üçgeni” ve kurtulma yöntemidir. Dünyanın en tecrübeli kurtarma birimi Amerikan Internasyonal Kurtarma Ekibi Şefi Doug Coop’un yaşam hikâyesini ve katılmış olduğu sayısız kurtarma çalışmalarında kazanılmış olduğu tecrübelerden yola çıkarak zelzele esnasında hayatta kalmanın yolları.

Doug Copp’a nazaran zelzele esnasında hayatta kalmanın tek yolu ‘yaşam üçgeni’ dir. Peki depremin sarsıntısı esnasında ‘yaşam üçgeni’ “Yaşam Üçgeni” denilen yöntem nedir? Bu yöntemi o ürkü anında iyi mi bilir ve uygularız ki yaşamımız kurtulsun.

Yaşam Üçgeni Iyi mi Yapılır?  Video Fotoğraf Pozisyonu Ne Demek ?

Gelin bu oldukca mühim mevzuyu Doug Copp‘un önerisinden öğrenmeye çalışalım. Ve ihmal etmeyin! Zelzele kuşağı üstünde olan ilimizde asla beklemediğiniz, asla tahmin etmediğiniz; gece ve gündüz fark etmez her hangi bir saatte evin içinde depreme yakalanabilirsiniz. İşte o anda ‘yaşam üçgeni’ yöntemini uygularsanız yaşam şansınız oldukca daha artar.

Yaşam Üçgeni

İşte altın tutarındaki 11 tavsiye;

1- Binalar evler çökerken basitçe ‘çömelen ve korunan’ kişiler istisnasız her defasında ezilerek ölüyorlar. Masa, otomobil şeklinde nesnelerin altına giren kişiler devamlı ezilirler.

2- Kediler, köpekler ve bebekler hepsi naturel bir halde dizlerini ana rahmindeki şeklinde karınlarına doğru çekerek kıvrılırlar. Zelzele anında siz de bu şekilde kıvrılmalısınız. Bu naturel bir güvenlik ve hayatta kalma içgüdüsüdür.
Daha ufak bir boşlukta hayatta kalabilirsiniz. Hafifçe ezilecek fakat yanında boşluk yaratacak bir kanepe, geniş büyük bir eşyanın yanında durun.

3- Ahşap evler zelzele anındaki en güvenli yapılardır. Sebebi basittir; ahşap esnektir ve depremin zorlamasıyla hareket eder. Eğer ahşap bina çökerse geniş yaşam boşlukları oluşur. Ek olarak, ahşap binalar daha azca yoğunlukta yıkılış ağırlığına haizdir. Tuğla binalar ayrı tuğla parçalarına ayrılacaklardır. Tuğlalar bir oldukca yaralanmalara sebep olacaktır, fakat bloklardan daha azca ezilmiş vücutlar yaratırlar.

4- Eğer gece yataktayken zelzele olursa, basitçe yuvarlanarak yataktan düşün.
Yatağın çevresinde güvenli bir boşluk oluşacaktır. Oteller müşterilerine zelzele anında yatakların yanında yere uzanmalarını salık veren bir uyarı notunu odalarda her kapının arkasına asarlarsa depremlerde oldukca büyük hayatta kalma oranlarını sağlayabilirler.

5- Tv izlerken zelzele olursa ve kolayca kapıdan yada pencereden dışarı kaçmak mümkün değilse, kanepe yada büyük bir koltuğun/sandalyenin yanında cenin pozisyonunda kıvrılarak yere uzanın..

6- Bina ev çökerken kapı kirişlerinin altına geçen hepimiz ölür…Ne şekilde mi? Eğer kapı kirişlerinin altına geçerseniz ve kapı kirişi öne yada arkaya doğru düşürse inen tavanın altında ezilirsiniz. Eğer kapı kirişi yana doğru yıkılırsa ikiye bölünürsünüz. Her iki durumda da ölürsünüz!

7- Merdiven Kullanma 

Hiçbir vakit merdivenlere gitmeyin/yönelmeyin. Merdivenler (ana binadan) değişik bir ‘frekans aralığına’ haizdir; ana binadan bağımsız/ayrı olarak sarsılırlar. Merdivenler ve binanın geri kalanı sürekli olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yıkılışı gerçekleşene kadar.

Merdivenlere ulaşan insanoğlu basamaklar yüzünden yaralanırlar. Korkulu şekilde sakatlanırlar. Bina yıkılmasa dahi, merdivenlerden uzak durun.

Merdivenler binanın hasar görmesi en olası kısmıdır. Depremde yıkılmamış olsa dahi, merdivenler bağırarak kaçmaya çalışan insanların aşırı yüklenmesi ile çökebilir.  Merdivenler binanın geri kalan kısmı zarar görmemiş olsa dahi devamlı güvenlik açısından kontrolden geçirilmelidir.

8- Binanın dış duvarlarına yakın yerlerde durun, mümkünse dışına çıkın. Binanın iç kısımlarındansa dış kısımlarına yakın yerlerde olmak oldukca daha iyidir. Binanın dış çevresinden ne kadar içeride olursanız, çıkış yolunuzun kapanma ihtimali o denli artacaktır.

9-Aynen Nimitz yolundaki katlar arasındaki (yıkılan) blokların meydana getirmiş olduğu şeklinde, zelzele anında üst yolun yıkılmasıyla ezilen araçların içinde bulunan insanoğlu ezilirler. San Francisco depreminin kurbanlarının hepsi araçlarının içindeydiler. Hepsi öldüler.

Araçlarının dışına çıkıp, aracın yanına uzanıp yada oturarak kolaylıkla hayatta kalabilirlerdi. Ölen hepimiz eğer araçlarından çıkıp, araçlarının yanına oturabilseler yada uzanabilselerdi yaşıyor olabilirdi. Ezilen tüm araçların yanında-kolonların direkt olarak üstüne düşmüş olduğu araçlar hariç, Afet yükseklikte boşluklar oluşmuştu.

Hayat Üçgeni Cenin Pozisyonu Doug Copp
Yaşam Üçgeni Cenin Pozisyonu Doug Copp zelzele

10-Yıkıntı halindeki gazete ofislerini ve oldukca oranda kağıdın olduğu ofisleri dolaşırken kağıdın sıkışmadığını ezilmediğini keşfettim. Kağıt yığınlarının kümelerinin çevresinde geniş boşluklar bulunur, oluşur.

11- Zelzele Çantanızda hazırlayıp uygun yere koyunuz.

Kimi zaman Evde Tatbikat Yapın.

Ilkin önlem sonrasında takdiri İlahi.

Sismograf ve Zelzele Zamanı ? Sismograf Iyi mi Çalışır ? Emil Wiechert Kimdir ?

Sismograf Kim Buldu İcat Etti Zelzele Zamanı?  Emil Wiechert Kimdir ? Görünürde ne bir ses nede bir öncü emare vermiyor. İlk saniyelerde küçük bir sarsıntı oluşuyor ve sonrasında her şey sallanmaya başlıyor. Bu olayın sebebi zelzele olmasıdır. Depremi yaşamayan insan depremin yarattığı o hissi tam anlayamaz. Kimi zaman 2-3 saniyede zararsız, Fakat 46-50 saniye şiddetli olursa  tüm şehri yıkabilir. Ardında korku, moloz,taşlar, hasarlı binalar ve cesetler bırakabilir. Depremlerden sonrasında bir oldukca insan ölür ve evsiz insanoğlu bırakabilir.

Tarihe baktığımızda insanoğlu dünyada olan bu depremleri inceleyip niçin kaynaklandığını bulmaya çabaladılar. En önemlisi de evvelde haber almak yada uyarı sistemi geliştirmeye çalıştılar. Eski hundi uygarlığı zelzele hakkında dünyanın 8 büyük  filin sırtında taşındığını düşünürdü. Fillerden biri dinlenmek için durunca zelzele bulunduğunu düşünürlerdi. Japonların inancına efsanesine nazaran yer altın yaşayan namazu(balık benzeri hayvan) inanırlardı. Namazu oldukca küstah ve hırçın olduğunda esrarengiz bir sopayla kaşima tanrısı tarafınca başı eziliyor bundan dolayı depremler oluyordu. Zelzele hakkında bilimsel çalışmalara ortalama günümüzden 2000 yıl ilkin Çinliler adım atmıştır. Sarsıntıyı saptamak için ilk aleti Çinliler tasarlamıştı, yukarıdaki resime bakınız. Aygıt bronz testi üstünde 8 ejderha bulunuyordu.

Sismograf ve Zelzele Zamanı

Zelzele olduğunda 8 değişik yöne bakan  ejderhaların 1 tanesinin ağzındaki yuvarlak ufak top alttaki kutuya düşer. Bu şekilde depremin hangi yönde olduğu tespit edilirdi. Avrupa da ilk sismograf cihazını 18 yüzyılda Fransız Jean Dolle . İçi cıva dolu Rahat simografın çevresinde delikler vardır. Sarsıntı olduğunda civa deliklerden küçük kaplara düşer. Bu şekilde depremin yönü ve sertliği hakkında data alınır. Portekiz’in başkenti olan Lizbon şehri. Bundan 250 yıl ilkin 1 kasım 1755 senesinde büyük bir depremle sarsıldı ve 60000 şahıs yaşamını yitirdi. Bu şiddetli sarsıntı tüm avrupada hissedildi, Tabiat gücünün karşı koyulamaz gücü görüldü. Bu felaketten sonrasında bir oldukca bilim adamı sismolojik çalışmalara adım atmıştır. İlk sismograflar rahat bir sarkaç  sistemi vardı. Sarsıntıda sarkaç top ileri geri sallandı ve altındaki kağıdı çiziyordu. Bu sarkaçtaki fizik problemi jeofizikçi Emil Wiechert giderdi. Emil Wiechert 26 Aralık 1861 Doğu prusyanın Tilsit şehrinde hayata merhaba dedi. Babası öldükten sonrasında anası Emilie Emil daha iyi okullarda okuması için taşındılar.

Yaşam Üçgeni ve Zelzele Zamanı

Fizik okudu ve mezun oldu. Maddenin yapısı, Kutup ışıkları,yer çekimi ve daha bir oldukca mevzuyla ilgili emek harcama yapmış oldu. Emekleri sebebiyle 30 yaşlarında Göttingen üniversitesinde profesör olarak göreve başladı. Üniversitede Jeo fizik enstitüsünde depremler araştırıldı. Öğrencilerinden biri onun hakkında şunları yazdı; Çalışmalarından dolayı oldukca mühim işleri unuturdu. Yiyecek uyku vakitleri için anası kendisine destek oluyordu. 1908 senesinde mutlu bir evlilik yapar. O yıllarda enstitüsünün yakınında bir ormanda deneyler yapıyordu. Bu kalıntıların tamamı olmasa da bir kısmı halen ormanda dır. Emil Wiechert Yapmış olduğu düzenekle ormanda deneyler yapıyordu. Deneylerde 4000 kilo küre şeklinde demiri 15 metre yükseklikten aşağıya bırakarak sismik testler yapıyor ve neticeleri işliyordu.

Bu aletler ile netice alamayacağını anlamış oldu. Sorun sarkaçlardaydı ve şarkaçları 4 yay ile gevşetti. 4 yay ile bir noktada birleşiyordu. Yapmış olduğu aygıt ters sarkaç ilkesi ile çalışıyordu. İlk cihazlar ile 5 ton arasındadır. Bu cihazlara parmağınızla dokunduğunuzda ölçekte büyük bir sarsıntı grafisi oluşturuyordu.

Zelzele sonuçlarının kaydedildiği kağıtlar alkol ve çin verniği ile güçlendirilmiş füme yapılmıştır. Emil Wiechert 1896 senesinde dünyanın metal bir çekirdeği bulunduğunu sürdü. 1912 senesinde kıta kayması teorisi Alman meteorolog Alfred Wegener tarafınca ortaya atılmıştır. Zaman içinde kıtaların bir birinden uzaklaştığıdır. Alfred Wegener Kıtaların birer plaka bulunduğunu yılda 1-2 santim uzaklaştığını savunmuştu.

1935 senesinde Charles Francis Richter kendi ismiyle anılan Rihter ölçeğini buluş etmiştir. Rihter ölçeği depremler hakkında kuvvetli bilgiler vermektedir. Depremlerde zeminler oldukca önemlidir. Yumuşak zeminlerde zelzele daha çok zara verir. Günümüzdeki rasathaneler bilgisayar ve sensörler tarafınca zelzele ve yer hareketleri oldukca detaylı izlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir