Gi Rejimi

Gi rejimi nedir?  Gi rejimi yaparken dikkat edilmesi gereksinim duyulan hususlar nedir? Gi rejimi esasen üç kurala dayanmaktadır. İlk olarak besinlerin Gi kıymetini bilmek, karbonhidrat yerken düşük Gi’li karbonhidratlar tüketmek ve her öğünde kesinlikle fazla kalori almamak Gi rejiminin altın kurallarıdır. Gi rejiminde beslenme 3 ara öğün ve 3 ana öğün biçiminde olmalıdır ve saat 22 den sonrasında ara öğün olsa bile yiyecek yenmemelidir.

Gi Rejimi nde dikkat edilmesi gereksinim duyulan hususlar:

Gi rejiminde önemli olan nokta yüksek Gi kıymetli besinler yerine düşük Gi kıymetli gıdaları daha bolca tüketmektir. Sözgelişi  Beyaz ekmeği, nişasta zengini yiyecekleri (patates, patlamış yada haşlanmış mısır, pirinç pilavı), şekeri ve akrabalarını (balı, pekmezi, reçeli, meşrubatları, marmelatları, şekerlemeleri, çikolatalı gıdaları) ya kesinlikle yememek ya da mümkün olmasıyla beraber kıt oranda ve seyrek aralıklarla yemektir. Bu yiyecekler yerine tam buğday ekmeği, yoğurt, meyve ve sebze yemektir. Elbet bir tek bu yiyecekleri tüketerek yaşanmaz. Bundan dolayı en ideali yüksek Gi tutarındaki yiyecekleri olabildiğince kıt düşük Gi tutarındaki yiyecekleri ise daha bolca tüketmemiz gerekmektedir.

Örneğin düşük Gi değerine haiz tam buğday ekmeğinin üzerine kıt oranda yüksek Gi miktarına haiz marmelat sürülerek yenebilir. Tam buğdaydan yapılmış ekmek  daha bol vitamin ve mineral ihtiva eder. Bundan dolayı tam buğdaylı ekmek, şeker hastalığına karşı korur ve kalp  hastalıklarının görülmesini azalttığı için sağlığımıza da faydalıdır. Aynı biçiminde  Gi rejiminde kahvaltılarda mısır gevreği yiyecek yerine tahıl tercih edilmelidir.

Gi Diyeti
Gi Rejimi

Tatlı olarak Kek yada pasta yerine  sarı üzüm ya da çilek tüketilmelidir. Ek olarak rejim boyunca daha bolca sebze ve meyve tüketilmelidir.  Yağ oranı azaltılarak porsiyonlar küçültülmelidir. Üç ana öğün ve üç ara öğün kesinlikle atlanmamalıdır. Kırmızı etten uzak durup bolca beyaz et tüketilmelidir. Yağ olarak bir tek zeytinyağı kullanılmalı ve süt ürünleri kıt yağlı olarak tüketilmelidir.  Günlük rejimde gerektiği kadar protein olmalıdır fakat bu oran bir elin büyüklüğünü geçmemelidir. Proteinli gıdalar insanların daha geç açlık sağlar. Bundan dolayı ızgara ya da haşlama tavuk eti yenebilir. Fakat Gi rejiminde her şey yeteri kadar yenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir