Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm Nedir?  Sıfır atık, Son zamanlarda dünya da, Türkiye de sık sık duyduğumuz 2 kelimeden  bir tanesidir. Geri dönüşüm kullandığımı tüm maddelerin (pet, plastik, cam, demir, kağıt, pil v.b.) çöpe atılmayıp ayrılması ilgili geri dönüşüm(hurdacılar) firmalarına vermek yada  satmaktır. Evimizdeki/ofisimizde tüm geri dönüşebilecek maddeleri toplanıp gene işlenip hem kendi ekonominize hem de Türkiye ekonomisine kazandırmaktır.

Geri Dönüşümün Önemi Nedir? 

Bilgili yada cahilce yere çöpe attığımız  pet şişe, cam, plastik, kağıt, kutu ve piller çevreyi kirletip Türkiye ekonomisine zarar vermektedir. Çöpe ve sokaklara attığımız bir oldukça atık / çöp gene işlenip yeni eşya haline gelebiliyor.

1- Çevreyi attığımız çöplerle hem kendimize hem de dünyamıza zarar vermekteyiz. Atıklarımızı ayırıp geri dönüş merkezlerine vermemiz gerekiyor.

2- 1 senelik  pet şişe, cam, plastik, kağıt ve pilleri toplayıp satarsak yada ilgili geri dönüşüm noktalarına verirsek hem Türkiye ekonomisine hem de kendi bütçemize katkıda bulunabilirsiniz.

3- Atıklarımızı/ çöplerimizi  değişik Geri Dönüşüm Projeleri ile değerlendirebilirsiniz. Yoğurt kovalarından ve kapaklarından dekorasyon malzemeleri şeklinde.

4- Çöpe attığımız bir plastik şişe çöp kamyonları ile belediye çöp noktalarına götürülüp toprağa gömülüyor. Bu plastik senelerce toprağı zehirliyor. Fakat bu plastik şişeyi toplayıp geri dönüşüm noktalarına verirsek, bu ürün gene işlenir. Bu işlenen ürünün ham maddesi yurt dışından geliyorsa ülke ham madde parasından kurtulmuş olur.

Plastik mavi kapakların işlenmemiş hurda hali kilo fiyatı 0,7 tl- 1 tl arasıdır. İşlenmiş hali  2 – 2,5 tl arasıdır. Bir öğrenci günde 1 kilo kapak toplasa ayda 30 tl kazanç elde edebilir.

ÜÇGEN PLASTİK

Adres : Rami kışla cd. Emintaş aktoker san. Sit. 97/17 Bayrampaşa İSTANBUL.
Cep: 0 554 781 42 35

Plastik hurdalar satmak istiyorsanız yazışma bilgilerinizi yorum yazın sizlerden ücretli alalım.

5- Kağıt ve karton atıklarının toplanmasının en önemli sebeplerinden biride ağaçların kesilmemesidir. Ner kadar oldukça kağıt karton toplarsak o denli ağaç kesilmemiş olur.

Geri Dönüşüm Projeleri Çöp Değil Tasarımdır

Sıfır atık, Çöplerimizin bir çoğunu dekor olarak değerlendirebilirsiniz. Hızla kirlenen dünyamızda geri dönüşümün önemi her geçen gün artıyor ve değerleniyor. Tamamımız de bu dönüşüme katkı sağlamaya çalışıyoruz. Evet “çöp” olarak gördüğünüz şeyleri, evinizde, kendiniz tekrardan hayata döndürmeyi düşündünüz mü? Sizlere o şekilde kolay örnekler göstereceğim ki, onlara “çöp” demeye diliniz varmayacak.

Balık fasülye konserve kutularımızı çöpe atmayın! Hele de duygusal ve duygusal biriyseniz. Boş konserve kutularını duygusal bahçe ışıklarına dönüştürebilmemiz için ihtiyacınız olan şeyler matkap, tel ve birkaç tane mum. Konserve kutularınıza matkap ile delikler açıp, üst kısmına iki yanından onu asabileceğiniz şekilde tel geçirin. İçine de mumunuzu yakıp koyduktan sonrasında uygun bölgelere asın. Birden fazla olduğunda oldukça daha güzel bir görüntü oluşturacaklardır. Gene benzer bir teknikle süsleyip hazırlayabileceğiniz ton balığı kutucukları da aynı işlev için hizmetinizdedir.

Bir çok süre eskiyen eşyalarımızı toz bezi, el bezi olarak değerlendirmeyi uygun buluyoruz. Fakat onlardan rengarenk, dekoratif paspaslar yapmayı düşündünüz mü? Oldukça kolay! İstediğiniz büyüklükte bir kumaşta (ki bu kumaş bununla beraber paspasın ebatlarını da belirliyor) birer santim arayla delikler açın. Atmayı ya da toz bezi yapmayı düşündüğünüz eşyalarınızı bir parmak genişliğinde ve uzunluğunda parçalara bölün. Daha ilkin delikler açtığınız büyük kumaş parçasından resimdeki şekilde geçirin. İşte size rengarenk, saçaklı bir paspas!

Topladığınız gazeteler de bazı evlerde problemolabilir. Gazetelerinizi cam silmek için de kullanabilirsiniz (hatta gazeteler bu işte oldukça iyidirler) fakat onlardan bohem görünümlü tabureler de yapabilirsiniz! Biriktirdiğiniz gazeteleri üst üste dizin ve üzerine aşağı yukarı gazetelerle aynı boyda bir minder yerleştirin. Bu biçim şeyleri kullanmadığınız iki kemer yardımıyla yada hazırlayacağınız sağlam iplerle bir birine sabitlenecek şekilde sıkıca bağladığınızda, oldukça dekoratif bir tabure elde edersiniz.

Geri Dönüşüm
Geri Dönüşüm

Artık eskisi kadar sağlam görünmeyen sandalyelerinizi kullanmaya korkuyor musunuz? Onları birer dolap şeklinde kullanmaya ne dersiniz? Sandalyenizin yaslanma yerine büyükçe bir delik açın, ve sandalyenizi o delikten duvara çaktığınız çiviye (ya da sağlam bir kanca daha uygun olacaktır) asın. Oturma yerini raf, bacakları arasındaki bağları ise askı olarak kullanabilirsiniz! Geri dönüşüm projelerini ve  benzeri diğeri örnekleri sitemizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir