Elmanın Yararları Nelerdir ?

Elmanın Yararları Nedir ? Bu makalemizde Elma, elma suyu yararları ve elma ile meydana getirilen maskelerden bilgiler vereceğiz. Her mevsimde yetişebilen elma, hem leziz olması ile hem de oldukça fazla faydası olması ile hepimiz tarafınca tüketilen bir meyvedir. Elmanın Türkiye’de yetişen oldukça sayıda çeşidi(Kırmızı, yeşil, sarı vb.) vardır. Renkleriyle beraber, elmaların tatları da değişmektedir. Meydana getirilen araştırmalar ile uzmanlar elmanın oldukça uzun senelerden beri tüketilen bir meyve olduğu açıklanmıştır.

Elmanın Yararları Nedir?

 1. Elmanın kandaki kolesterolü düşürme özelliği vardır. Bu yüzden, yüksek kolesterol rahatsızlığı olanların yeşil/kırmızı elma tüketmeleri önerilmektedir.
 2. Bağırsakların çalışmasında elma etkilidir. Kabızlık ve hazımsızlık problemi yaşayanların elma tüketmeleri durumunda, bağırsak sorunsuz olarak iş koşturmacasındadır.
 3. Elma mide için oldukça yaralıdır. Bilhassa mide bulantısı yaşayanların elma yiyerek bulantılarını önlediği cemiyet tarafınca bilinmektedir. Hamileler bu yüzden elmayı oldukça tüketmektedir.
 4. Şeker hastası olanların da elma tüketmeleri önerilmektedir. Kan şekerinin dengelenmesinde elma büyük bir yardımcıdır.
 5. Rejimlerde, bir oldukça diyetisyen tarafınca elmanın ara öğün olarak tüketilmesine yönlendirilmektedir. Elmanın kalorisi oldukça azdır. Bu yüzden rejim yapanlar, hem tok kalmak için hem de tatlı ihtiyacını karşılamak için elma yemeleri gerekmektedir.
 6. Soğuk algınlığına  ve gribe karşı birebirdir. Bilhassa kış aylarında yaşanmış olan soğuk algınlıkları ile bireyler zor durumda kalmaktadırlar. Bu tür rahatsızlıklara karşı elma oldukça etkilidir.
 7. Elmanın soyulmadan ısırarak yenilmesi halinde, dişler temizlenir ve beyazlar.
 8. Sabahları aç karına yenilen elma, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 9. Böbrek problemi yaşayanlarda, bilhassa böbrek taşı olanlarda, yüksek yarar sağlamaktadır. Tertipli olarak elma tüketilmesi durumunda böbrekte bulunana taşları döküleceği söylenmektedir.
 10. Nefes darlığı problemi yaşayanlar için elma oldukça etkilidir. Elmanın nefes darlığı üzende iyi gelmesi mevzusunda pek oldukça araştırma yapılmış ve doğruluğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden nefes darlığı çeken her insana elma tüketmesi önerilmektedir.
 11. Tertipli taze meyve ve sebze tüketin sıhhatli olun.

Elma Suyunun Yararları

Elma Suyunun Yararları ve Yararları. Doğada bulunan her meyve ve her sebzenin kendisi de posası da suyu da vücudumuz için son aşama faydalıdır. Bunlardan biri de elma suyudur.

Elma suyu, insan vücudunun gereksinim duyduğu, A,B,C ve E grubu vitaminler, kalsiyum, potasyum,  magnezyum, fosfor, sodyum şeklinde minerallerin hepsini bir arada içerdiğinden vücuda faydası da saymakla bitmemektedir.

Elma Suyu Kaç Kaloridir?

1 su bardağı (200 ml) elma suyu 98 kcal olup gıda değerleri aşağıdaki tablodadır.

1 Su bardağı (200 ml lik)
Karbonhidrat (g) 21.2
Protein (g) 0.6
Yağ (g) 0.7
Kolesterol (mg) 0
Sodyum (mg) 6
Potasyum (mg) 252
Kalsiyum 14
Vitamin A 18
Vitamin C 14.9
Demir 0.9
Elmanın Yararları
Elmanın Yararları

Elma Suyu Zayıflatır Mı ?  Elmanın Yararları 2

Elma suyu Sirkesi, metabolizmayı hızlandırıp, idrar çıkmayı arttırmaktadır. Kilo problemi olan kişilerin ödem atmasına destek olmaktadır.  Uzman kilo problemi olan hastalarına verdiği kolay bir elma çayı reçetesi siz değerli üyelerimizin de zayıflamanıza destek olacaktır.

 • 2 elma
 • 1 limon ya da 1 portakal
 • Karanfil ve tarçın

Elmaları kesip suda haşlayın. İçine limon ya da portakal atın. Karanfil ve tarçın ile tatlandırarak tüketin. Küçüklere verilecekse bal eklenip verilmelidir. Limon ve portakalı çaya eklerken soymadan kabuklarıyla haşlamak gerekmektedir. Zayıflama ilaçlarında bulunan maddeler sitrik asit portakal ve limonun kabuklarında bulunmaktadır.

Elma Suyunun Yararları Maddeler Halinde

  1. Sinir ve kas sistemini kuvvetlendirir.
  2. Bedeni ve zihin yorgunluğunu giderir. Rahat uyku uyumanızı sağlamakatdır.
  3. Hamile bayanların mide bulantısı ve kusmalarını azaltır.
  4. İdrar söktürücü olup vücutta biriken toksinlerin atılmasına destek verir.
  5. Böbreklerde bulunan kum ve taşların dökülmesine destek verir.
  6. Kanı temizler.
  7. Kandaki Kolesterolü düşürür.
  8. Damar sertliği ve kalp krizini önler.
  9. Kandaki şeker miktarını düşürür. Dolayısıyla şeker hastaları için faydalıdır.
  10. Şişkinliğe ve Kabızlığı giderir.
  11. Fena Öksürüğü keser.
  12. Uçukların geçmesine destek verir.
  13. Gastritten meydana gelen mide yanmalarına iyi gelir.
  14. Yüksek tansiyona karşı birebirdir.
  15. Deriye parlaklık ve güzellik verir.

Tüketilen her besinde olduğu şeklinde elma suyunda da aşırıya kaçılmamalıdır. Günde 1 bardak elma suyu, günlük gereksinim duyulan gıda değerlerinin karşılanmasına yeterlidir.

Yulaflı Elma Cilt Yüz Maskesi – Elmanın Yararları 

Elmanın cildi ve deriyi güzelleştirdiği, tazelik ve canlılık katmış olduğu neredeyse her şahıs tarafınca bilinir. Ciltteki yağ dengesini sağlamak ve daha pürüzsüz bir deriye kavuşmak için uygulanabilecek bu maske için; 1 tane elma, 1 yiyecek kaşığı bal, 2 yiyecek kaşığı pişmeden yulaf ve 1 yiyecek kaşığı yoğurttur.

Ihtiyaç duyulan tüm malzemeler toparlandıktan sonrasında bir kasede hepsi bir arada karılır. Yıkanıp kurulanan cilde güzelce sürülür. Ortalama 15 dakika sonrasında ılık su ile yüz yıkanır,  kurulanır. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayarak daha sıhhatli bir cilde haiz olabilirsiniz. Elmanın yumuşatıcı özelliği, yulafın cildi ölü hücrelerden temizleme özelliği ile birleşerek cildinizi tertemiz ve yumuşak bir yapıya kavuşturabilir.

Elmalı Düzgüsel Ciltlere Uygun Maske Kürü

1.12 yiyecek kaşığı zeytinyağı, 1 yiyecek kaşığı elma suyu ve 1 tane yumurta akını iyice karıştırın ve yüzünüze eşit oranda sürüp 10 dakika bekleyin. Peşinden soğuk su ile maskeyi paklayın. Elma suyu yüzünüzdeki ölü hücreleri temizlerken yumurta akı cildin gözeneklerini sıkılaştırır. Zeytinyağı ise cilde parlaklık verir.

2. 1 elmayı rendeleyin ve oldukça azca oranda süt ile pişirip ılık iken yüzünüze sürün. Maske kuruyunca gül suyuna batırılmış bir parça pamukla yüzünüzü silerek paklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir