Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş ağrıları değişik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Mesela diş sinirlerinden kaynaklanabilir, 20 yaş dişlerinden kaynaklanabilir, diş ve diş eti iltihapları ağrı yapıyor olabilir. Bu yüzden tedavi öncesinden ilk olarak dişin ağrımasına neyin niçin olduğu araştırılır. Tedavi de buna uygun şekilde yapılacaktır. Bir çok kişinin yapmış olduğu benzer biçimde kulaktan dolma bilgilerle ağrıyı hafifletmeye çalışmak, yapılacak en yanlış iştir. İnsanlar ağrıyan dişe aspirin koyarlar, kolonya yada alkol damlatırlar. Pamuğa rakı damlatıp dişi kapatırlar. Bunlar kesinlikle doğru olmayan davranışlardır. Diş ağrısının nedenlerini araştırmak ve uygun bir tedavi uygulamak yalnız diş doktorları tarafınca yapılmalıdır.

Peki diş ağrısı dayanılmaz bir hal aldığında, diş doktoruna gidinceye kadar, ağrıyı hafifletmek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur? Şundan dolayı diş ağrısı o şekilde bir zamanda ve o şekilde bir yerde tutabilir ki, derhal bir diş doktoruna gitmek mümkün olmayabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş doktorlarının bu yönde bir ekip önerileri olmaktadır. Ağrıyı hafifletmek için uygulanabilecek organik yöntemlerden birkaçı şu şekildedir:

  • İlk yapılması ihtiyaç duyulan dişleri fırçalamaktır. Dişteki bir çürüğe sıkışan bir madde bu ağrıya niçin olabilir. Hafiflese de ilk fırsatta çürük dişin tedavisini yaptırmak gerekir.
  • Bir bardak sirkeye bir çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırmak ve bu su ile gargara yapmak da diş ağrılarını kısmen hafifletir. Ağrılı bölgeyi bir miktar uyuşturan bu karışım, dişi bakterilerden temizler ve şişliklerin inmesine destek verir. Bir halde diş eti ve diş çürükleri dezenfekte edilmiş olur.
  • Bir ağrı kesici kullanmak da dış ağrısının hafiflemesine destek verir, sadece hangi ağrı kesicinin kullanılacağına ve kullanış şekline bir diş doktoru karar vermelidir. Bu yöntemle de diş ağrısı hafifler fakat sonradan ne olursa olsun bir diş doktoruna gitmek gerekir.
  • Tüm diş doktorları ağrıyan dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol ve benzeri maddelerin konulmasına karşıdır. Bunlar yerine yalnız karanfil yağı kullanımına karşı çıkılmamaktadır. Kuru karanfil yada karanfil yağı yüzyıllardan beri iltihapların tedavisinde kullanılmaktadır. Karanfil yağının anestezik ve antiseptik özellikleri vardır, bu yüzden diş ağrılarına iyi gelmektedir. Anestesik özellik, dişe hissizlik ve duygusuzluk verir. Antiseptik özellik ise mikropları öldürme ve dezenfekte etme işidir. Karanfil yağı içindeki kuvvetli bir madde, bakterileri öldürmeye yarar. Hatta bu madde bu özelliği ile diş macunlarında da kullanılır. Ağrıyan dişe konulmuş olan kuru karanfil ise o bölgeyi uyuşturur ve ağrı hissini azaltır. Üstelik dişin çevresindeki zararı olan bakterileri de yok eder.
  • Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Ağrıyan dişe soğuk kompres uygulamak da, mesela buz koymak, ağrıyı hafifletmek için bir çözümdür. Aslına bakarsak bunun aksine ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulamak da geçici olarak ağrıyı hafifletmektedir.
  • Gece tutan diş ağrılarında ise yatar durumda olmak ağrıyı daha da arttıracağından, yüksek yastık kullanmak bir seviyede işe yarayabilir.
  • Ne kadar sakin olunabilir tartışılır fakat diş doktorlarına gore, sakin olmaya çalışmak, devamlı ağrıyı düşünmemek, derin nefesler almak ağrı hissinin düşmesine destek olabilir. Hatta rezene yada papatya çayı benzeri sakinleştirici özelliği olan bitkisel çaylar da, oldukça sıcak olmamaası koşulu ile, bu mevzuda işe yarayabilir.
  • Ağrıyı hafifleten organik maddelerden ikisi soğan ve sarmısaktır. Soğanın antiseptik ve antimikrobik özellikleri olduğu biliniyor. Şu demek oluyor ki mikroplara karşı kuvvetli bir bitkidir. Bunun için ağrı başladığında pişmemiş soğanı birkaç dakika çiğnemek yeterlidir. Çiğnemek yerine soğan, ağrıyan dişin üstüne de konulabilir. Sarmısağın içinde de antibiyotik ve tedavi etme özelliği olan bileşenler bulunmaktadır. Bir diş sarmısak ezilerek bir miktar sofra tuzu ile karıştırılır ve bu karışım ağrıyan dişe uygulanırsa, ağrı hafifleyebilir. Bir iki diş sarmısak çiğnenerek de aynı tesir sağlanabilir.

Unutmayınız diş ağrısı için ağrı kesici ve öteki yöntemlerle oyalanmak yerine zamanında diş hekimine gidip tıbbı müdahale isteyiniz.. Ağrı kesici ve öteki yöntemler geçici çözümlerdir. Gereksiz antibiyotik kullanmayınız.

Diş Ağrısına  Hangi İlaç Ap Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına İçin Apranax;

Diş ağrılarında çoğunlukla tercih edilen tablet formunda bulunan bir ilaçtır. Analjezik şu demek oluyor ki ağrı kesici özelliği sebebiyle çoğunlukla kullanılmaktadır. Diş ağrılarının geçici süreliğine geçmesine destek olmaktadır. Fakat doktorlar bu ilacın devamlı kullanımda sindirim sistemi problemlerine sebep olabileceğini belirtmektedirler. Çoğu zaman dişlerinizi çektikten sonrasında ağrı yaşarsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.

Apranax Hakkında Ek Güncelleme

Mühim uyarı; yaptığımız araştırmalar sonucu Apranax isminde ilacın naproksen sodyum alerjisi olan kişilerde ciddi yan etkilere sebep olduğu tespit edilmiştir. Bilhassa diş ağrısı için ağrı kesici olarak bu ilaç kullanıldığı vakit bolca suyla yutulması gerekmektedir. Alerjik hastalıkları olan kişilerin listede belirttiğimiz öteki tesir gücü daha düşük ilaçları kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Amoklavin Antibiyotik Diş Ağrısında İşe Yarar Mi?

Amoklavin solunum yolu enfeksiyonlarında, ameliyat sonrasında ve çeşitli sebeplerle kullanılan oldukça kuvvetli bir antibiyotiktir. Bu antibiyotik diş ağrısı çeken kişiler tarafınca çoğunlukla kullanılmaktadır. Şundan dolayı amoklavin diş ağrısı için 6-8 saatlik bir sakinleştirici ilaç tesiri göstermektedir.

Augmentin Diş Apsesini Geçirir Mi?

Bu ilaç diş apsesine bağlı olarak ortaya çıkan diş ağrıları için kuvvetli bir ağrı kesici antibiyotiktir. Dişinde şişme olan kişiler doktora gittikleri vakit ilk olarak bu ilaç verilmektedir. 5 gün içinde apsenin oluşturmuş olduğu şişliği ve bu süre içinde yaşanmış olan ağrıları yok etme özelliği bulunmaktadır. Peşinden iltihap geçtikten sonrasında dişin tedavisi için lüzumlu işlemlere başlanır.

Rovamycine Diş Ağrısında Kullanımı;

Rovamycine de augmentin benzer biçimde çoğu zaman diş apsesi ağrılarını ve apsenin kendisini geçirmek için uygulanan antibiyotik ilaçlardan biridir. Yoğun şekilde ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

Novalgin Diş Ağrısını Keser Mi?

Diş ağrısı için antibiyotik kullanmak vücudunuzda ciddi ve kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu sebeple antibiyotik yerine siz değerli ziyaretçilerimizin novalgin kullanmanızı öneriyoruz. Şundan dolayı novalgin kuvvetli şekilde diş ağrısı için ağrı kesici özellik göstermektedir.

Majezik Tablet + Gargara + Sprey;

Birçok değişik formda bulunabilen bu ilaç başta diş ağrısı olmak suretiyle vücutta görülen birçok ağrının geçmesini sağlamaktadır. Gargara ve sprey şeklinde kullanıldığında ise bilhassa diş ağrılarının geçmesini ve ağız yaralarının iyileşmesini sağlamaktadır.

Arveles 25 mg Diş Ağrısı Kesici;

Diş ağrılarının kesilmesi için tercih edilen kuvvetli ilaçlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Ek olarak diş ağrısının haricinde tane ağrıları, ameliyat ağrıları, kas ağrıları vb. çeşitli ağrılarda da etkin rol oynamaktadır.

Flurend Gargara ve Sprey;

Bu ilaç ağız içinde görülen yaraların iyileşmesini sağlamış olduğu benzer biçimde hem de diş minelesinde zedelenmeden dolayı yada dişlerde çürümeden dolayı görülen ağrılarda giderici tesir göstermektedir.

Parol 500 mg;

Bilhassa kış aylarında bu ilaçla sıklıklı karşılaşırız. Şundan dolayı gribe karşı etkili, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğe haizdir. Diş ağrısı için uygun bir ağrı kesici olup, diş ağrısının yanında sırt ağrılarında, kas ağrılarında ve kış hastalıklarına bağlı olarak görülen birçok hastalığı karşı da etkilidir.

Bebeklerde Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici;

Yukarıda saydığımız ilaçların hiçbiri bebeklerde görülen diş ağrıları için uygun değildir. Çoğu zaman bebekler için 120 mg/5 ml şeklinde olan gripin şurup kullanabilirsiniz. Bu şurup bebeklerde diş ağrısıyla birlikte birçok hafifçe ve orta şiddetli ağrıyı da kesmektedir. Ek olarak ateş giderici olarak da kullanılabilmektedir. Eğer bebeğinizde diş ağrısı olduğundan şüpheleniyor iseniz. Biran ilkin doktora gidip en uygun ilacı temin etmelisiniz. Bebeklerde diş ağrısı için ilaç hakkında daha çok detaylı araştırma yapamadığımız için şimdilik birşey söyleyemiyoruz.

Vermidon Şurubun Diş Ağrısına Faydası Var Mı?

160mg/5ml boyutunda bulunan bu şurup ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe haizdir. Bu sebeple kimi zamanlarda diş ağrısı için tercih edilebilmektedir. Genellikde diş ağrısında hap yerine şurup formu daha etkili olmaktadır.

Aspirin Diş Ağrısını Keser Mi?

Senelerdir bakkaldan alarak kullandığımız bu ilaç yoğun şekilde kan sıvılaştırıcı özelliğe haizdir. Diş ağrılarının geçici süreliğine geçmesine destek olmaktadır. Novalgin kadar etkili olmasa da diş ağrılarında kuvvetli yan tesirleri olan ilaçları kullanmak istemeyen kişiler aspirin kullanmayı tercih edebilirler.

Ek İlaç Güncellemesi: 

Minoset Plus Ağrı Kesici;

Çoğu zaman hafifçe ve orta şiddetli diş ağrılarının giderilmesinde etkili bir ilaçtır. Ayıca ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır. Fakat diş ağrısı için ağrı kesici ilaç ihtiyacı bulunan kişilerin bu ilacı 10 günden daha çok kullanmamaları doktorlar tarafınca tavsiye edilmektedir. Ek olarak minoset plus alkol ile birlikte atılmaması ihtiyaç duyulan bir ilaçtır. Öteki tüm ilaçlar benzer biçimde buda alkol ile birlikte alındığında karaciğerde yıpranmalara sebep olabilmektedir.

Dolphin 500 mg Tablet;

Analjezik şu demek oluyor ki ağrı kesici ilaç grubunda bulunmakta ve diş doktorları tarafınca diş ağrılarının geçmesi için çoğunlukla hasta reçetelerine yazılmaktadır. Bu ilaç diş ağrılarının haricinde vücutta meydana gelen çeşitli nedenlere bağlı genel ağrıların geçmesinde, tane ağrılarında ve eklemlerde görülen ağrılarda kullanılmaktadır. Bu ilacın yazıldığı hastalara çoğu zaman 1 hafta kullanmaları gerektiği tavsiye edilmektedir.

Diş Ağrısına Karşı Bitkisel Yöntemler

Çeşitli bitkiler diş ağrılarında sakinleştirici ve uyuşturucu tesir gösterebilmektedir. Çeşitli şekillerde kullanılabilmekte ve kısa süreli bir sakinleşme sağlayabilmektedirler.

1-) Karanfille Ağrı Kesme

Kolaylıkla bulabileceğiniz birkaç parça karanfili dişlerinizin çevresinde tutarak yada çiğneyerek hafifçe şekilde uyuşma tesiri izah edebilirsiniz. Bu uyuşma tesiri yatıştırıcı tesir gösterecektir. Ek olarak karanfilin kuru formu benzer biçimde yağ olan şeklide diş ağrısını giderici etkiye haizdir. Bir parça pamuğa 5-6 damla karanfil yağı döküp peşinden ağrı görülen dişlerinizin arasına koyduğunuz vakit ağrının azalmasını elde edecektir.

2-) Sarımsak ve Maydanozla Ağrı Kesme

Tercihinize gore isterseniz maydanoz istersenizde sarmısak ile dişlerinizin ağrısından kurtulabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan bunlardan birini seçip iyice ezdikten sonrasında dişlerinize sürüp beklemek olacaktır. Bu yöntem yardımıyla dişlerinizde uyuşma olarak kısa süreliğine de olsa ağrılarınız son bulacaktır.

3-) Sirke

Sirke diş çürüğünün bulunmuş olduğu bölgede ortaya çıkan bakterileri yok etme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bakterilerin yok olmasını sağlayarak hem de ağrıyı kesme özelliği bulunmaktadır. Fakat sirkeyle saf şekilde gargara yapmak yerine bir çay bardağının yarısını sirke ile yarısını su ile doldurarak ağzınızı gargara yapabilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir