Dekorasyon Trendleri

Dekorasyon Trendleri. Süratli teknolojik gelişmelere paralel olarak büyüyen ve devamlı gelişen sektörlerin başlangıcında şüphesiz dekorasyon geliyor. Artık evimizdeki dekorasyon ürünleri annelerimizin özene bezene yapmış olduğu dantel takımlar ya da kenarları işlemeli renkli yastıklarla sınırı olan değil. Ev dekorasyonundan bahsedildiğinde artık karşımıza oturma gruplarından minik bir bibloya kadar her şeyin bilerek seçildiği, özenli, heybetli bir dünyanın kapıları aralanıyor.

İşte 2020-2021 sezonu ile beraber dekorasyon dünyasının yaşamımıza getirdikleri: 2021 Dekorasyon Trendleri Nedir ?

Sadelik

Modayı yakından takip edenler oldukça iyi bilirler… Son yıllarda her alanda sadelik ve organik güzellik moda. Saç renklerinde dahi doğallığa dönüşün revaçta olduğu bir moda dünyasında sadelik akımından dekorasyon da nasibini almış görünüyor. Mobilyalardan tutun da evinizde kullanacağınız en minik ayrıntıya kadar gösterişten uzak, mütevazi tasarımlar, daha uzun seneler tahtını hiç kimseye kaptırmayacak şeklinde görünüyor.

Eklektik Yoldam

Her şeyin günbe gün devamlı değişmiş olduğu ve tabiri yerindeyse modernleştiği bir dünyada, insanoğlu eskilerden tamamen kopamıyor olmalı ki bugün eklektik mimari ve iç mimari sektörüne adeta yön veriyor. Fakat yerin gelmişken çağıl çizgilerin, eski çağrışımlarla tam bir uyum içinde kullanıldığı eklektik tarzın, bir uzmanın yardımını lüzumlu kıldığını derhal söylemeliyiz. Çağıl ile eskiyi buluşturan dekorasyon çılgınlığı eklektik, oldukça zor sadece muhteşem sonuçlar veren bir yoldam.

Kilim

Son yıllarda dekorasyonda halıların ebatları küçülürken halı yerine kilim kullanımı moda hale geldi. Üstelik kilim yalnızca yerde kullanılmıyor. Kilim deseni yastıklarda, puflarda, mobilyalarda kullanıldığı şeklinde kilim, duvara asılarak da bulunmuş olduğu ortama otantik bir hava katabiliyor. Doğal olarak kilimin birazcık daha mütevazi mobilyalar ve daha zarif, minik salon ya da oturma mekanları ile mutfak istediğini de söylemekte yarar var.

Dekorasyon Trendleri

Ahşap

Ahşap, dekorasyonda öyleki etkili ki artık yalnız mobilyalarda kullanımıyla sınırı olan değil. Aksesuarlardan ışıklandırma sistemlerine dek oldukça çeşitli şekillerde kullanılabilen ahşap, dekorasyonun en mühim trendleri arasındaki yerini çoktan aldı. Özelikle ahşap ve sağlam sadece ince ve zarif detaylara haiz yiyecek sandalyeleri ev dekorasyonunda mühim bir yere haiz.

Mum ve Mumluk

Mum, artık yalnızca doğum günü pastalarını süslemekle kalmıyor. Her ebatta, her renk ve şekilde mumlarla hususi olarak tasarlanan ve oldukça şık duran renk renk cam mumluklar bilhassa dekoratif unsur olarak son yılların gözdesi haline geldi.

Sıradışı TV. Üniteleri

Evlerde 2015 yılından itibaren oldukça şık, hususi tasarım ve alışık olduğumuz TV sehpalarına gore oldukça sıradışı görünümlü TV üniteleri görmeye hazır olun… Fazlaca sayıda şirket, birbirinden değişik tasarıma, renklere, görünüme haiz TV ünitelerini çoktan piyasaya sundu.

Sehpalar

Her ne kadar dekorasyonda ahşap yapı malzemesi olarak moda olsa da daha zarif tasarımlar isteyenler için metal ve cam malzemenin ağırlıklı olarak kullanıldığı, azca yer kaplayan, değişik tasarımları ile dikkat çeken sehpalar oldukça revaçta. Birbirinden şık bu sehpaların detaylarında kırmızı, turuncu, yeşil şeklinde moda renklerin kullanıldığı da gözlerden kaçmıyor.

Dekorasyonun Naturel Güzelliği: Akvaryum – Dekorasyon Trendleri

Dekorasyonun Naturel Güzelliği: Akvaryum. Süratli kentleşmeye paralel olarak  günden güne bir beton yığını haline gelen, yeşilden ve maviden uzak şehir yaşamında ev dekorasyonunda doğayı çağrıştıran stiller ağırlık kazanmaya başladı. Çiçekler ve her türlü nebat artık birer süs ve dekor aracı olarak oldukça daha mantıklı bir düzende kullanılırken, akvaryum da tabiatın dinlendirici tesirini evlerde kullanmak için mühim bir vasıta haline geldi.

Akvaryum evlerde oldukça çeşitli şekillerde kullanılarak hem bizlere görsel bir şölen sunuyor hem de evimize ayrı bir hava katıyor. Dekorasyonda akvaryum iyi mi kullanılıyor ve dekoratif akvaryum türleri nedir?

Hususi Dekorasyon Akvaryumlar

Eğer oldukça ciddi olarak ve baskın şekilde akvaryum dekorasyonu kullanmak istiyorsanız en doğru seçim hususi tasarımlara yönelmenizdir. Bu hususi tasarımlarda akvaryum yiyecek masasından, TV sehpasına kadar çeşitli dekoratif öğeler şeklinde tasarlanabildiği şeklinde, salon ya da oturma odalarında vitrin yerine, vitrin işlevini taşıyan tarzda da yapım edilebiliyor. Bu tür akvaryumlar daha oldukça mobilyalı akvaryum olarak isimlendiriliyor. Eğer siz de akvaryumu değişik bir stile kullanmak istiyorsanız hususi akvaryum imalatlarına göz gezdirebilir ve bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Güvenli olun ödediğiniz paraya değecektir.

Hususi Ölçü Akvaryumlar

Hususi ölçü akvaryumlar, akvaryumu kullanacağınız yer ya da alanın ölçüsüne gore, hususi olarak yapım edilir. İster köşede kullanın ,ister sehpada ölçüler sizin istediğiniz boyutlara uygun olarak yapılır.

Dekorasyon Trendleri
Dekorasyon Trendleri

Dekorasyonun Naturel Güzelliği; Hazır Akvaryumlar 2021

Eğer akvaryumunuzu hususi imalat olarak tasarlatmayacaksanız piyasada hazır olarak, oldukça çeşitli ebatlarda akvaryum bulabilirsiniz. Sadece burada mühim olan dekorasyonunuzu tamamlayacak olan akvaryumun eğer gerekten şık gözükmesini istiyorsanız daha kaliteli malzemelerin kullanıldığı, dayanıklı ve görsel olarak göze hoş görünen bir akvaryuma para vermekten çekinmemelisiniz. Bunun yanında akvaryumu koyacağınız yerin akvaryum dekoruna uygun olmasına itina göstermeli, hususi olarak bir akvaryum sehpası edinerek, akvaryumu dekorasyonunuzda göze hitap edecek en uygun yere koymalısınız.

Akvaryumunuzun iç tasarımına mümkün olduğunca itina göstermeli, arka planı ne olursa olsun dizayn etmeli, renkli fonlar kullanmak yerine daha organik görünen arka planları denemelisiniz. Akvaryumunuzda kullanacağınız kum ve çakıldan tutun da dekoratif tüm öğeleri özenle seçmelisiniz.

Bugün piyasada oldukça şık ve çeşitli seçeneklerle rahatça bulabileceğiniz dekoratif filtre kabı, şelale, kaya, canlı ya da seramik kayalar, led armatürler şeklinde dekor malzemeleri ve bitkilerle akvaryumunuzun iç dekorasyonunu hazırlayabilirsiniz.

Dekorasyonda Son Trend Refah Veren Mekanlar.  Dekorasyonda rahatlık teması hız kesmiyor… Birçok platformda uzun süreden beri dile getirilmiş olduğu şeklinde cemiyet içinde ruh sağlığı hastalıkları günden güne artış gösteriyor. Ekonomik koşulların zorlayıcılığı, geçim derdi, trafik, şehir gürültüsü, kalabalık, iş stresi, yoğun gidişat şeklinde oldukça çeşitli faktörler bireylerin psikolojilerini negatif etkiliyor. Son yıllarda şehir yaşamı içine tıkanıp kalmış insanlarda depresyonun yeni dönemin moda hastalığı olduğu vurgusu yapılıyor.

Bu şekilde bir çağda ruh sağlığı ya da insan psikolojisine meydana getirilen vurgu, dekorasyon dünyasını da etkilemiş olmalı ki son yıllarda ev dekorasyonunda dingin, sakin, rahat mekanlar yaratmak moda oldu.

Peki bu iyi mi sağlanıyor? Evimizde yoğun iş ya da okul temposunun arkasından, koşuşturma ile geçen bir günün sonunda kendimizi mutlu, rahat hissedip, dinlenebileceğimiz ortamları iyi mi yaratabiliriz?

Dekorasyonda Son Trend Refah Veren Mekanlar

Otantik tasarımlardan yararlanın

Dingin, sakinleştirici etkiye haiz mekan modasının trendleri içinde ‘otantik ya da mistik mekanlar’ ilk sırada yer ediniyor. Otantik dinlence anlayışı, mistik oteller derken artık evlerde de otantik dekorlar yapılıyor. Siz de evinizde eskinin stilini çağıl tarzda yorumlayan mütevazi mobilyalar, kilim, mum kullanarak sakin odalar tasarlayabilirsiniz.

Rahat mekanlarda renklerin enerjisini kullanın

Evlerde rahat ortamlar yaratırken beyaz ve mavi, ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Mavi sakinleştirici tesiri sebebiyle, oturma odaları ve salonlarınızda rahatça tercih edebileceğiniz bir renk. Beyaz ağırlıklı şık fakat mütevazi mobilyalarınız arasına mavi dekoratif öğeler atarak rahat bir tesir yaratabilir, açık renk mobilyalarınızı mavi ağırlıklı bir halı ile tamamlayabilirsiniz.

Göz yormayan dekorlar yaratın

Mütevazi, eşya karmaşasından uzak mekanlar, insana rahatlık verir. Evinizde rahatlık bulacağınız ortamlar için sadelikten güç alın. Eğer mekanınız küçükse mümkün olduğunca fazla yer kaplamayan, yumuşak hatlı mobilyalar seçin. Evinizde şık fakat oldukça azca dekorasyon eşyası kullanın. Fazlaca fazla eşya, gözü ve zihni yorarak kendinizi huzursuz hissetmenize yok açar.

Eklektik sitilden güç alın

Eklektik yoldam birbirinden değişik tarzları kendi aralarında neredeyse kusursuz bir uyum oluşturacak şekilde birleştirmekle elde ediliyor. Günümüzde oldukça yaygın ve popüler bir yoldam olan eklektik, enerjisini derin bir sadelikten almış olduğu ve tasarımda yer yer eskiyi çağrıştıran, mistik öğelerde kullanıldığı için ruhsal olarak dinlendirici, rahatlatıcı etkisinde bırakır yaratmaya uygun bir dekorasyon trendi. Bunun yanında eklektik mekan yaratmak zor olduğundan bir uzmandan ya da işi bilenden yardım almanız icap ettiğini de ihmal etmeyin.

Dekorasyonda Son Trend Huzur Veren Mekanlar
Dekorasyonda Son Trend Refah Veren Mekanlar

Aydınlık ferah ortamlar yaratın

Karanlık ve havadar olmayan mekanlar, ortama girenler üstünde iç karartıcı bir tesir yaparlar. Bu sebeple herhangi bir mekana mobilyalarınız ve dekoratif öğelerle yaşam verirken gün ışığından iyi mi faydalanabileceğinizi ve iyi mi ferah bir ortam yaratacağınızı ne olursa olsun göz önünde tutun. Minik mekanlar için ince kumaşlardan tül ve perdeler seçmek, mekanınızda ışığın daha iyi yayılmasını sağlamak için açık renk halı kullanmak, mekanı dekoratif unsur karmaşasına boğmamak, açık renk duvar ve mobilyalar tercih etmek, koyu rengi daha oldukça dekoratif öğelerde kullanmak mekanda ışıktan daha iyi istifade etmeyi sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir