Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedir Emareleri nedir? Dikkat eksikliğinde ne yapmak gerekir? Beynimizin dikkatle ilgili davranışları kafamızın sağ ön kısmında ya da frontal lob bölgedeki merkezler tarafınca denetim edilir. Beyindeki bu bölge gerektiği şekilde çalışmazsa dikkat problemi ortaya çıkar.

Dikkat eksikliği daha fazlaca kız çocuklarında görülür ve bellek atma problemi yoktur.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği  Emareleri Nedir?

Dikkat eksikliği olan çocuklar daha anne karnında iken hareketlidirler. Doğumdan sonraki yaşantılarında da hareketlidirler, azca uyurlar ve zor sakinleşirler.

Yürümeye başladıklarında ise zapt edilemez hale gelirler. Dikkat eksikliği olan çocuklar komutlara ve kurallara uymakta güçlük çekerler. Depolamada sorun yoktur.

Okula ve toplumsal hayata kolay adapte olamazlar.

Konsantrasyon gerektiren işlerde başarıya ulaşmış olamazlar

Karşısındakini dinlemekte güçlük çekerler.

Sabırsız, unutkan ve dağınıktırlar.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Emareleri

Dikkat Eksikliğinde Ne Yapmak Gerekir?

Dikkatle ilgili problemi olan evlatların okul öncesi dönemde fark edilmesi önemlidir. Böylece okul öncesi anne-baba davranışları ile çocuğun dikkat süresi arttırılabilir. Ilk olarak aile, çocuğunun dikkat eksikliğinden şüpheleniyorsa bir uzman doktora başvurmalıdır. Eğer tabip tarafınca dikkat eksikliği teşhisi konulursa çocuğun yaşamını kolaylaştıracak önlemler almalıdır.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

1.Dikkat eksikliği bulunan çocuklarınıza karşı sabırlı ve anlayışlı davranın. Çocuğun bu davranışları bilerek yapmadığını ihmal etmeyin.

2.Dikkat eksikliği olan çocuğunuzda enerji fazlalığı vardır. Bundan dolayı çocuğunuzu futbol, basketbol, tenis ve yüzme, koşu benzer biçimde sporlara yönlendirmelisiniz. Bu sporlarla uğraşan evladınız hem fazla enerjisini harcamış olur hem de odaklanma gerektiren faaliyetlerde bulunmuş olduğu için dikkat süresinde gelişme olur. Evladınız spor yapmaktan hoşlanmıyorsa piyano ya da resme yönlendirmeniz de aynı sonucu verir.

3.Çocuğunuza birden fazla komut vermeyin. Birden fazla komut verdiğinizde hepsini karıştırabilir, bundan dolayı bir komutunuzu yaptıktan sonrasında ötekini açıklayın.

4.Çocuğunuzla olabildiğince göz kontağı kurarak ve kısa cümlelerle konuşun, Oldukca uzun konuşursanız ilgisi dağılır ve söylediklerinizin çoğunu anımsamaz.

5.Dikkat eksikliği olan çocuklar derslere zor konsantre olduğundan okulda sorun yaşayabilir. Bundan dolayı durumdan öğretmenini haberdar edin ve dersler mevzusunda öğretmeniyle hep iletişimde olun.
Çocuklarda Dikkat Eksikliği Emareleri

6. Dikkat eksikliği olan çocuğun odası da doğru düzenlenmelidir. Böylece çocuğun ders emek harcama performansı artabilir. Odada çocuğun dikkatini dağıtacak her türlü eşyayı kaldırın. Ek olarak odaya çocuğun dikkatini dağıtacak tv ya da bilgisayar da bulundurmayın. Dikkat eksikliği olan çocuklarda unutkanlık görüldüğü için odaya bir takvim asarak çocuğunuzun yapacaklarını o takvime not alın.

7.Evladınız, dikkat eksikliği sebebiyle dersine çalışamıyorsa çocuğunuza uygun kısa sürelere bölünmüş bir emek harcama programı hazırlayın. Programda çocuğun acele sıkılmaması için bir sözel ders bir sayısal ders sıralaması yapın.

8.Son meydana getirilen araştırmalarda dikkat eksikliği bulunan çocuklarda omega 3 ve omega 6 değerlerinde düşüklük tespit edilmiştir. Bundan dolayı tabip kontrolü altında çocuğun omega 3 takviyesi alması yararlı olur.

Unutulmamalıdır ki dikkat eksikliği çocuğun tüm yaşamını etkileyebilecek bir durumdur. Bundan dolayı çocuğunda dikkat eksikliği olan aileler sabırlı davranmalı, tabip ve öğretmenleriyle beraber hareket ederek bu durumdan çocuğunun minimum şekilde etkilenmesini sağlamalıdır.

İlaçsız dikkat eksikliği tedavisi

İlaçsız dikkat bozukluğu tedavisi için en etkili yöntem tertipli egzersiz yapmaktır. Bu egzersizlerin büyük bir bölümünü beyin egzersizleri; minik bir kısmını ise fizyolojik egzersizler oluşturur. Kısaca, dikkat eksikliğine ilaçsız çözüm konusunu iki başlık altında inceleyebiliriz.

Beyin Egzersizleri Yapmak

Fizyolojik Egzersizler Yapmak

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Emareleri Nedir ?  Çocuğa Iyi mi Davranılmalıdır ?

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Emareleri Nedir ve Çocuğa Iyi mi Davranılmalıdır ? Dikkat eksikliği, konsantre olmakta zorlanma ve dikkat süresinin azlığı şeklinde tanımlanabilir. Peki, çocuklarda okul yaşamıyla beraber daha da belirgin olarak tespit edilebilen dikkat eksikliği durumu iyi mi anlaşılabilir ve neler yapılabilir? Çocuklarda düzgüsel şartlarda dikkat süresi ne kadar olmalıdır?

3 yaşındaki bir çocuğun dikkat süresi 3 – 8 dakika olmalıdır.

4 yaşındaki bir çocuğun dikkat süresi 7 – 8 dakika olmalıdır. Fakat doğal olarak etkinlik yeniyse ve çocuğun ilgisini çekiyorsa bu durumda dikkatini sürdürebilme süresi 15 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

5 yaşındaki bir çocuğun dikkat süresi 10 – 15 dakika olmalıdır.

Dikkat eksikliği emarelerinden bazıları

Dikkat eksikliği olan bir çocuğun kendi yaş dönemine nazaran dikkat süresi kısadır.

Öğrenmeye karşı ilgisizdirler.

Çeşitli bahanelerle etkinliğe ara vermek isterler.

Öz bakım becerileri mevzusunda yavaştırlar.  “Yapamıyorum.” Derler. Giyinme ve hazırlanmaları uzun sürer.

En rahat sorumluluklardan bile kaçmak isterler.

Bu küçüklere her şeyi hatırlatmak gerekir. Devamlı bir şeylerini kaybederler.

Yapmış olduğu işin kalitesi düşüktür. Zamanı kullanma becerisi yoktur.

Bir işe başlamakta ve bitirmekte zorlanırlar.

Devamlı geç bırakılırlar. Sadece dikkat eksikliği tanısı derhal koyulmaz.  Tanı konabilmesi için minimum 6 ay süresince belirtilerin devam ediyor olması gerekir. Derhal etiketleme yapılmaz.

Grupla olan dikkat dağınıklığı bireysel çalışmalarında da devam ediyor mu buna bakılır. Dikkat eksikliği tanısını koymak öğretmenlerin yapabileceği bir şey değildir.

Dikkat eksikliği olan bir çocuğa iyi mi yaklaşılmalı?

Dikkat eksikliği olan çocuk, küçük işlerle meşgul edilmeli.

Göz teması kurulmalı.

Yap boz ve lego benzer biçimde oyunlar oynamalıdır.

Yönergeler verilirken tek tek verilmeli. 3- 4 yönerge ve detay verilmemeli.

Emek harcamalar esnasında minik molalar verilmeli.

Başarısı ödüllendirilmeli, küçük hatalar görmezden gelinmeli.

Eylemsiz etkinliklerden derhal sonrasında hareket halinde olmasını sağlayacak etkinlikler yapılmalı.

Çocuğun mahremiyeti korunmalı. Sıhhat durumu ve kullandığı ilaçlar arkadaşlarının yanında söyleniş edilmemeli.

Görsel materyaller kullanılmalı.

Fizyolojik ya da ruhsal olarak yaralayacak cezalar verilmemeli.

İnteraktif öğrenme tekniklerine ağırlık verilmeli.

Hepsinden de önemlisi acıma duygusu ile yaklaşılmalı.

Dikkat eksikliği olan çocuğun özellikleri

Dikkat eksikliği emareleri

Dikkat eksikliği iyi mi giderilir

Dikkat Eksikliği olan çocuğa iyi mi davranmalı

Dikkat eksikliği olan çocuğa okunacak yakarma

Yetişkinlerde dikkat dağınıklığı

Kaygı bozukluğu dikkat dağınıklığı

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sebepleri ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir