Çin Astrolojisi

Çin Astrolojisi Nedir?

Çin astrolojisi de Latin astrolojisi benzer biçimde insanı 12 değişik burç ve sembolle tanımlar sadece Latin astrolojisinin aksine Çin astrolojisinde kişinin burcunu bulmak için doğum yılı kullanılır. Latin astrolojisi yıldız sistemleri ile ilgilidir, Çin astrolojisi ise hayvanlar halkasından meydana gelir. Senelik burçlardan oluşan Çin astrolojisinde her yıl bir hayvanı temsil edilir. Adam ve dişi kutupların simgelenmesi ile açıklanan iki zıt güç Yin ve Yang olarak isimlendirilir. Bu iki gücün temsilcileri ise Güneş ve Ay’dır. Bunlara tahta, ateş, toprak, metal ve su elementleri de eklenmiş olur Çin astrolojisinin temel yapısı böylece oluşmuş olur.

Çin astrolojisi, günümüzde kullanılmakta olan klasik astroloji olan Latin astrolojinden değişik bir astrolojidir. Burçlar, aylara bakılırsa değil, yıllara bakılırsa belirlenir. Her yıl, bir hayvan adı ile adlandırılır ve o senenin hayvanının, yıl içinde yaşanacak vakalar üstünde etkili olduğu düşünülür. Latin astrolojisinde hesaplamalar, ayın konumuna bakılırsa yapılmaktadır. Çin astrolojisinde ise; ay ve güneşin konumları, beraber değerlendirilir.

Çin astrolojinin zamanı, Latin astrolojisinden fazlaca daha eski zamanlara dayanmaktadır. Uzak doğuda, yüzyıllar öncesinde, evlilik, ilişkiler, yaşanılacak yıl içindeki vakalar ile ilgili tahminler yapmak için; kâhinler bazı hesaplamalar yapmış ve Çin astrolojisinin temellerini atmışlardır.

Süre içinde, gök haritalarının çıkarılmasının kolaylaşmasını elde eden gelişmeler yardımıyla, daha da detaylandırılmıştır. İlk zamanlarda, her burç yıldız adları ile anılmaktaydı; sadece Çin imparatorları, astroloji sonucunda meydana getirilen tahminlerin kendi otoriterini zayıflattığını düşünmüş ve astrolojiyi yasaklamıştır. İlerleyen yıllarda yeniden astroloji gün yüzüne çıkmış olsa da, rahipler burçların yıldız adları ile anılmasını uygun görmemiştir ve burç adlandırılmalarında, hayvan adları kullanılmaya başlanmıştır.

Çin astrolojisine bakılırsa burcunuz ve burcunuzun özelliklerini öğrenmek için; doğum yılınızın hangi burca ilişkin bulunduğunu bulabilirsiniz.

Çin Astrolojisi Özellikleri 2021

Fare Burcu

Liderlik yönü fazlaca kuvvetlidir. Devamlı hareket etmek isterler. Oldukça yönlü ve değişken bir yapısı vardır. Fare insanı aşkta da derin duyguları olan kişilerdir. Yalnızlıktan fazlaca korkarlar. Sevilmediğini hissettiklerinde ürkü olurlar. Aşk ilişkilerinde, oldukça tutkulu ve kıskançtırlar. Paraya karşı oldukça tutkuludurlar. Iyi mi para kazanılacağını da, iyi mi para harcanacağını fazlaca iyi bilirler.

Uğurlu sayısı: 11

Rengi: Nar kırmızısı

Bitkileri: Papatya, meşe, Biberiye

Baharatı: Kişniş

Öküz Burcu

Öküz insanının grisi yoktur. Bir şey ya siyahtır ya beyazdır. Belirsizliklerden hoşlanmazlar. Güvene fazlaca ehemmiyet verirler. Güvenin olmadığı bir ilişkiyi yürütmek, onlar için imkânsızdır. Ortak bir hayata girebilmek için ilk olarak kesinlikle karşısındakine güvenmelidir. Hareketsizliğe eğilimlidirler ve yiyecek yemeyi fazlaca sevdikleri için kilo almaya müsaitlerdir.

Uğurlu Sayısı: 1

Rengi: Koyu mavi

Bitkileri: Krizantem, adaçayı

Baharatı: Kişniş

Kaplan Burcu

Oldukça kuvvetli bir kişiliğe sahiptirler. Çevredekilerin ilgisini çekmekten fazlaca hoşlanırlar. Korkusuzlardır ve genel anlamda kuralları, kaideleri önemsemezler. Özgür ve marjinal kişiliğe haiz olan kişilerdir. İnsanlara karşı; koruyucu, cömert, vericidir. Basit olan her şey kaplan insanını fazlaca sıkar. Aşk hayatlarında mükemmeli aramalarından, aşk sıralaması oldukça uzundur. Birçok evlilik yapabilirler.

Uğurlu Sayısı: 7

Rengi: Parlak kırmızı

Bitkileri: Karanfil, kekik

Baharatı: Tarçın

Tavşan Burcu

Genel olarak sessiz ve sakindir. Dışa dönük değildir. Fazlasıyla evcildir. Hayatlarını evde geçirmek isterler. Sevmeye ve sevilmeye duydukları gereksinim asla bitmez. Devamlı ilgi beklerler ve sevdikleri kişilere ilgi göstermekten zevk alırlar. İdeal bir anne ve eş olabilirler. Toplumsal ortamda ise belli bir seviyede olmak isterler.

Uğurlu sayısı: 4

Rengi: Gri

Bitkileri: Gül, tarhun

Baharatı: Biber

Ejderha Burcu

Kendinden güvenilir, dikkat çeken tiplerdir. Fikir aşamasını fazlaca uzatmadan, fikirlerini eyleme döker. Analitik zekâya sahiptirler. Lüksü ve para harcamayı severler.

Uğurlu sayısı: 2

Rengi: Altın sarısı

Bitkileri: Gül, dereotu

Baharatı: Hemame

Yılan Burcu

Genel olarak sessizdirler. Ve hedefe giderken dolaylı yolları tercih ederler. Problemlerden hoşlanmazlar. İnsanları karşısına almak sevilmiş olduğu bir durum değildir. Geleneklere ve kurallara bağlıdırlar.

Uğurlu sayısı:3

Rengi: Buz mavisi

Bitkileri: Kamelya, rezene

Baharatı: Curry

At Burcu

Baskıdan, zorunluluklardan hoşlanmazlar. Özgürlüklerine fazlaca düşkündürler. Oldukça zekidirler ve belirsizliklerden hoşlanmazlar. Ön görüleri kuvvetlidir. Gösterişten hoşlanmazlar fakat asaletleriyle dikkatleri üzerlerinde toplarlar.

Uğurlu sayısı:8

Rengi: Siyah

Bitkileri: Nergis, maydanoz

Baharatı: Karanfil

Keçi Burcu

Kendi hayal dünyalarında yaşarlar. Hayatlarında plan program yoktur. Spontane yaşarlar. Çevresinde ki insanları mutlu etmek onları için önemlidir. İnsanlarla ilişkileri muhteşemdir. Sadık ve vefakârdırlar.

Uğurlu sayısı:12

Rengi: Açık yeşil

Bitkileri: Nergis, nane

Baharat: Safran

Çin Burcu Hesaplama

Çin burcunuzu merak ediyorsanız, aşağıdaki tablodan doğum yılınızı bulabilirsiniz.

Çin Astrolojisi
Çin Astrolojisi 2021

Maymun Burcu

Özgürlüklerine düşkün ve fazlaca neşelidirler. Adaptasyonları oldukça yüksektir. Bildiklerini insanlara öğretmekten hoşlanırlar. Geleneklere karşı oldukları için cemiyet içinde asi olarak nitelendirilebilirler. Adildir ve eşitliği severler. Demokratik kişiler sahiptirler.

Uğurlu sayısı:10

Rengi: Sarı

Bitkileri: Karahindiba, kekik

Baharatı: Tarçın

Horoz Burcu

Açık yüreklidirler ve hayatlarında ki şeyleri pek saklamazlar. Yaşamı aşırı uçlarda yaşarlar. Oldukça zekidirler ve aşırı soğukkanlıdırlar. Hayallerden uzak gerçekçi kişilerdir. Aşk ilişkisinde sadık ve dürüst olmayı tercih ederler. Fizyolojik çekiciliğe ehemmiyet verirler.

Uğurlu sayısı:6

Rengi: Menekşe moru

Nebat: Meşe, yabani kekik

Baharat: Karabiber

Köpek Burcu

Oldukça ciddi ve olgundurlar. İnsanları fazlaca severler fakat toplumsal hayatta fazlaca etken değildirler. Meslek hayatında geri planda olmayı tercih ederler. İlişkilerinde demokrat ve eşitlikçidirler. Asla kör âşık olmazlar.

Uğurlu sayısı: 9

Rengi: Türkuaz

Bitkileri: Kiraz ağacı, mercanköşk

Baharat: Karanfil

Domuz Burcu

Çin astrolojisine bakılırsa en güvenilir insanlardır. Aşka ve sevgiye fazlaca düşkündürler. Geleneklere düşkün olduklarından birlikteliklerini belli kurallar çerçevesinde yaşarlar. Karşısındaki insanı olduğu benzer biçimde kabul ederler. Fizyolojik görünüşe ehemmiyet verirler.

Uğurlu sayısı:5

Rengi: Mor

Nebat: Akasya ağacı, kekik

Baharat: Karanfil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir