Bebeklerde Yüksek Ateş

Bebeklerde yüksek ateş, çoğunlukla karşılaşılan ve anne-babaların en oldukca korktukları hastalık durumudur. Bir çok süre ortada korkulacak bir durum olmayan ısı yükselmesi, vücudun bakterilere karşı kendini müdafa şeklidir. Bazı durumlarda ateşin yükselmesi herhangi bir hastalığın ilk emaresi olarak da ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda da ateşin fazla olması hastalığın oldukca tehlikeli olduğu anlamına gelmez, telaşlanmayın.

Bebeğin Ateşi Yükselince Ne Yapılmalıdır?

Bebeğinizin ateşi yükseldiğinde telaşlanmayın ve ilk olarak onun ateşini ölçün. Bunun için dijital bir ısı ölçer kullanabilirsiniz. Ateşi 39,5 derecenin üstünde değilse bir ısı düşürücü vererek, evde kendi imkanlarınızla ateşi düşürmeye çalışabilirsiniz. Bebeğinize ılık bir duş aldırmak, üstüne oldukca kalınca giysiler giydirmemek ve battaniye örtmemek onun rahatlamasını elde edecektir. Oda sıcaklığı yüksekse ısıyı birazcık daha düşürmeniz de bebeğinizin daha çok bunalmaması için yarar elde edecektir. Ek olarak vücudunda herhangi bir kızartı yada döküntü olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin ateşi yüksek olduğunda daha oldukca sıvıya ihtiyacı olabileceği için kucak dolusu sıvı vermeyi de ihmal etmeyin.

Yavrunuz 3 aylıktan daha küçükse, burnu tıkalı olmadığı halde nefes alamıyorsa, devamlı ağlıyor ve ona verdiğiniz şeyleri yutamıyorsa zaman kaybetmeden onu en yakın sıhhat kuruluşuna götürmeniz gerekir.

Bebeğin Ateşi Nasıl Ölçülür?

Bebeğin ateşi; makattan, koltukaltından, ağız yada kulaktan ölçülebilir. En doğru netice makattan meydana getirilen ölçümle alınır, öteki ölçümleri yaptığınızda ateşin birkaç aşama daha yüksek olabileceğini hesaba katmayı ihmal etmeyin.

Bebeklerde Yüksek Ateş
Bebeklerde Yüksek Isı

Ateş Kaç Derece İse Tehlikelidir?

Bebeklerde 37,9 dereceye kadar olan ölçüm derecesi vücut ısısının yüksek olduğu anlamına gelir. Ölçümler sonucu 38,0 ile 39,4 aşama ısı, 39,5 ile 40,0 aşama ise yüksek ısı olarak adlandırılır. Ateşin 40,5 ve üstü olması durumunda dirimsel çekince söz mevzusu olabilir. Bu durumda acilen hastaneye gidilmesi ve lüzumlu müdahalenin anında yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir