Basitleştirilmiş CNC Router Kurulumu

Basitleştirilmiş CNC Router Kurulumu – Model Uçak Haberleri

Basitleştirilmiş CNC Router Kurulumu – Model Uçak Haberleri -İş malzemenizi korumanın kolay yolu

Bugün, ciddi RC modelleyicileri ve üreticileri, hassas uçak parçaları üretmek için CNC’yi (bilgisayar sayısal kontrolü) benimsemiştir. Hem lazer kesiciler hem de CNC yönlendiricilerle (Stepcraft gibi), CAD çizimlerini bitmiş kesilmiş parçalara dönüştürmek artık çok kolay. Ancak küçük bir hıçkırık var. Ve bu, iş parçanızı çalışma yüzeyine sabitliyor. Lazerlerle bu kolaydır, çoğu ahşap parçaları yerinde tutmak için vakum kullanır ve daha ucuz olan bazı lazer kesiciler, işinizi yerleştirmek için alüminyum ızgaraya sahiptir. Malzemeye mekanik bir baskı uygulanmaz. Ancak CNC yönlendiriciler için bu başka bir hikaye.

CNC Yönlendirme

Parçalarınızı bir CNC router üzerinde, kıskaç çubuklarından kam kollarına kadar yerinde tutmanın birkaç yolu vardır, ancak hepsi en iyi ihtimalle hantaldır. Tüm CNC yönlendiricilerde, makinenin çalışma yüzeyini korumak için bir atık (veya bozulma) panosu gereklidir. Kartın kullanılması, freze bitinin, iş malzemesinin alt yüzeyinden çıktığında yüzeye zarar vermesini önler. Öyleyse malzemenizi atık tahtasına nasıl sabitlersiniz?

“KISS” üniversitesi mezunu olarak, basit bir yaklaşımı tercih ediyorum. İşi köşelerde tahtaya yapıştırmaktan, vidalı kelepçeleri kullanmaya kadar her şeyi yaptım. Vinil harfleri kesmek için sadece ressamın bandını kullanıyorum. Ve işte burada mükemmel bir fikrim vardı! Kontrplak levhaları yönlendiriciye şu şekilde sabitlerim.

İlk şey, yıkayıcı levhayı sıkıştırmaktır (1/8 inç hafif kontrplak kullanıyorum). Stepcraft, panonun üst ve alt uçlarını sabitlemek için sıkıştırma vidalarına sahip çapraz çubuklarla birlikte gelir. Ayrıca, iş malzemesi karesini X ve Y eksenine hizalamaya yardımcı olmak için tahtadaki kılavuz çizgilerini işaretlemek için ince uçlu bir keskin uç kullanıyorum.

Şimdi, işin yaklaşık boyutunu kapatmak için (her tarafa eklenen boşluk dahil. En az üç sıra bant kullanıyorum. Daha büyük işler için daha fazla bant kullanıyorum.

İş malzemesinin alt tarafına uygun bir bant uygulayın. Daha sonra çıkarmak için kullanışlı parmak uçları yapmak isterseniz, kenarlarda ek bant sarkıtabilirsiniz.

Bozulma panosundaki bandın ortasına kalın Zap CA tutkal damlası uygulayın ve ardından iş malzemesinin alt tarafındaki banda biraz CA Kicker / hızlandırıcı uygulayın.

Kılavuz çizgileri kullanarak, iş malzemesini çalışma alanına yerleştirin ve yerine bastırın ve yapışkan sertleşene kadar (yaklaşık 10 ila 15 saniye) tutun.

İş artık gitmeye hazır. Yönlendirici bitinizi gerektiği gibi hizalayın, X, Y ve Z eksenini sıfırlayın, güç kafasını açın ve kesim dosyanızı çalıştırın.

İşiniz tamamlandığında yönlendiriciyi kapatın, ucu işten uzaklaştırın ve CNC’yi kapatın.

Parçayı çalışma alanından çıkarmak için, bant parmak uçlarını kullanın ve parçayı bozulma tahtasından ayırın. Bant daha sonra Zap yapıştırıcısı ile birlikte hareket ettirilebilir ve bozulma panonuzu ve iş parçanızı yapıştırıcıdan temizler.

(Yukarıda) Stepcraft 420 CNC router’ım kullanılarak üretilen bazı 1/4 inç A / C kontrplak parçaları. Çalışma sırasında ressam bandı ve Zap CA yapıştırıcısı ile yerinde tutuldu.

Bu teknik her seferinde harika çalışıyor ve Stepcraft CNC 420 yönlendiricimi çalıştırdığım birkaç yıldır beni asla hayal kırıklığına uğratmadı. Bant, parçaları ve bozulma tahtasını korur, böylece herhangi bir kurumuş yapıştırıcı kalıntısını temizlemenize gerek kalmaz. Bir şans ver. Sonuçları beğeneceksin.

Yorum yapın