B C D Vitamini Nedir?

B C D Vitamini Nedir? Yaraları Nedir?

Vitaminler hayatımızın en mühim maddeleri. Doğadan yediklerimizde aldığımız benzer biçimde ap ve iğne ile bedenimize alabiliyoruz.  B C D Vitamini Nedir ?  D vitamininin bedende mühim görevleri bulunmaktadır. Yağda çözünen vitaminler grubuna girer. D vitaminin yararlarını ve  faydalarını maddeleyecek olursak;

 • Rejim ile alınmış olan fosfor ve kalsiyumun bağırsaklardan emilimini sağlamaktadır.
 • Paratiorid denen kemik erimesine neden olan hormonun salgılanmasını önler ve vücudu korur.
 • Vücutta buluna kalsiyum ve fosfor dengesini sağlayarak kemik ve kasların sağlığını korur. Kemik erimesine karşı vücudu dirençli meblağ.
 • Bağışıklık sistemi üstünde pozitif tesiri vardır. Bağışıklık sisteminin sağlığı için tertipli olarak D vitamini tüketmek gerekmektedir.
 • Kalp hastalıkları, hipertansiyon benzer biçimde rahatsızlıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

D Vitamini Eksikliği Niçin Olur?

D vitaminin eksikliği 3 ana başlık halinde incelenmektedir:

Yetersiz D vitamin alımı: Bebek, çocuk ve yaşlılarda büyük oranda görülmektedir. Anne sütünde D vitamini azca olduğundan bebek mamaları D vitamini ile zenginleştirilmiştir.

Güneş Işığından Azca Yaralanma: Bebek ve çocuklarda güneşe fazla maruz kalmak deri hastalıklarına ve deri kanserine yol açabilir. Kilolular, esmer tenliler ve yetersiz güneş ışığından faydalanan esmerlerde D vitamini eksikliği bulunmaktadır.

İlaçlar: Kortizon kalsiyum emilimini ve D vitamini metabolizmasını bozarak osteoporoza niçin olabilir. Bazı aşırı kiloluluk ve sara ilaçları da D vitamini emilimini engelleyerek hastalığa yol açabilir.

D Vitaminin Eksikliğinde Ortaya Çıkan Hastalıklar

 • D vitamini başta kemiklerimiz olmak suretiyle pek fazlaca kas dokusu üstünde mühim görevleri olan bir vitamin çeşididir. D vitamini eksikliğinde yetişkinlerde Osteomalazi, çocuklarda ise Raşitizm hastalıkları meydana gelmektedir. Bu belirgin hastalıkların yanı sıra hipertansiyon, kalp hastalıkları benzer biçimde sorunlarda meydana gelmektedir.
 • Kanda kalsiyum düzeyi düşer.
 • Kanda fosfor düzeyi düşer.
 • Çocuklarda kemik yumuşaması ve eğrilmesi. Bu hastalıkta raşitizm olarak adlandırılır.
 • Yetişkinlerde kemik yumuşaması ve kasların güçsüzleşmesi. Bu hastalık raşitizm olarak adlandırılır.
 • Kemik hacminin azalarak kemik kırılganlığının artması.

D vitamini Nedir ve Eksikliğinde Ne Olur ? B C D Vitamini Nedir? Yaraları Nedir?

D vitamini Nedir ve Eksikliğinde Ne Olur ? Vücudun gereksinim duyduğu mühim bir vitamin olan D vitamini büyük oranda güneş yardımıyla kazanılır. Güneşte bulunan ültraviyole ışınları cildin derhal altında bulunan dokuyu D vitamini üretimi için hareketlendirir. D vitamini oluşumu için vücudun günde 10-15 dakika güneş ışığı alması yeterlidir. Hatta bazı araştırmalara nazaran, yaz tatilinde üç hafta güneşlenmek, vücudun altı aylık D vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Gene bu araştırma sonuçlarına nazaran, koyu tende cilde haiz olanların, daha çok güneşlenmeleri gerekiyor.

Bilhassa çocukluk döneminde, kemik gelişimi açısından D vitaminin önemi fazlaca fazla. Gene vücudun kas dayanıklılığının artmasında, sinir sisteminin ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasında ve kalp atışlarının tertipli olmasında büyük yararları var.

Peki D vitamini bunu iyi mi sağlıyor? D vitamininin katkısı, sindirim sisteminin (ince bağırsakların), vücuda alınan kalsiyum ve fosforun daha çok emilim sağlamasına destek olmasıdır. Bu şekilde kemikler, kaslarda ve dişlerde daha çok kalsiyum birikimini sağlar. Aslen vücuda besinler yöntemiyle giren Provitamin D şeklindeki madde güneş ışınları yardımıyla D vitaminine dönüşmektedir.

B C D Vitamini Nedir?
B C D Vitamini Nedir?

D vitamini açısından varlıklı olan besinlere erişince. Süt ve süt ürünlerinde, uskumru, somon, sardalye ve ton balıklarında, balık yağında, tereyağında, yumurta sarısında ve yulaf ezmesinde bolca oranda D vitamini bulunuyor. Yukarıda da değindiğimiz benzer biçimde bu gıda kaynaklarında D vitamini ilk anda etkin değildir. İki aşamada etkinleşir. Sırasıyla karaciğer ve böbreklerdeki reaksiyonlarla. Doğrusu tek başına besinler kafi değildir. Ne olursa olsun güneş ışınlarından yararlanmak gerekir.

D vitamini kafi oranda alınmazsa çocuklarda en sık rastlanan hastalık raşitizm’dir. Omurga, bacak ve kol kemiklerinde biçim bozukluklarına niçin olur. Erişkin kimselerde ise en büyük sorun kemiklerin yumuşamaya başlaması, kemik ve diş yapılarında bozulmaların olması, kemiklerin enerjisini ve sertliğini kaybetmesidir. Kemik ve kas yapısı beraber güçsüzleşir.

Çocukluk döneminde bu hastalık kolayca anlaşılabilir. Şu sebeple kemiklerde izlenen gelişim bozuklukları ve dişlerin zamanında çıkmaması ile kendini belli eder. Sadece ileri yaşlarda bu tanıyı koymak zorlaşır. Yetişkinlerde daha fazlaca uyku bozuklukları, huzursuzlukların artması, dişlerin çürümeye başlaması ile kendini belli eder.

D vitamini eksikliği belirlenmişse, kişinin kaç yaşlarında olduğuna, güneşten ne kadar yararlanabildiğine ve yaşam şekline bağlı olarak ilaçla tedavi yoluna gidilebilir. Lüzumlu görülüyorsa, kesinlikle bir tabip nezaretinde ilaçla D vitamini takviyesi yapılabilir.

B12 Vitamini Nedir ? Eksikliği ve Tedavisi – B C D Vitamini Nedir? Yararları Nedir?

B12 Vitamini Nedir Eksikliği ve Tedavisi hakkında bilgiler. Geçen gün ellerimin ve parmaklarımın uyuştuğu için hastaneye gitti. Hekim kan tahlilleri istedi, tahlillerde B12 değerlerim yerlerde sürünüyordu. İğne yerine tablet b12 verdi.  Bende bu makaleyi sizlere yazmak istedim. Sinir sistemini sıhhatli tutmak , kırmızı kan hücreleri oluşturmak ve folik asit etkisi ile enerji açığa çıkaran bir vitamin çeşididir , et balık ve sütte de fazlaca azca oranda olsa da bulunur .

Peki eksikliği ve tadavisi iyi mi yapılıyor?

Aslen bir insan bilinenin aksine kolay kolay B12 vitamin eksikliği yaşamaz , şu sebeple karaciğer bu dengeyi tamamen korumaya yönelik iş yapmaktadır ve gene yanlış bir data ; yalnız vejeteryanlarda gözlemlenmez bu eksiklik , şu sebeple sebze ve meyve ağırlıklı beslenenlerde eğer hekimlerine danışıp buna uygun bir beslenme seçimi seçerlerse , bu eksikliği yaşamazlar , bu yüzden , eğer , acele yorulma , tedirginlik , ellerde ve ayaklarda uyuşma ve unutkanlık probleminiz var ise ; ben nede olsa , vejeteryan değilim , et yiyorum balık yiyorum diye bu septomların varlığını görmezlikten gelmemelisiniz .

Ha , vejeteryan iseniz de ; B12 vitamini almak için , bugün Türkiye ‘de bilinmeyen fakat Almanya ‘da fazlaca fazla sevilen bir tanım vereyim size ;

Lahanayı limon suyu ile kaynatıp , 3 -4 gün kapalı güneş görmeyen bir yerde bırakıyorsunuz ve sonrasında bunu tüketebiliyorsunuz , bu rahat tanım ile etten ve balıktan alacağınız B12 kadar vitamin almış olmuş olursunuz , vejeteryan olmayanlar da takviye amacı ile salam ve sosisle beraber bu lezzeti tüketebilirler .

Ek olarak toplumumuzda gittikçe artan antidepresan kullanımı sebebi ile , daha fazlaca gerekseme duyulmaya başlanmıştır . Şu sebeple kullanılan bu tip ilaçlar B12 vitaminini absorbe eder ve  takviye vitamin  alınması gerekmektedir .

Diyelim ki ; B12 vitaminini naturel yollardan yeteri kadar  alamadığınız doktorunuz tarafınca tespit edildi , yalnız tablet B12 alarak bu işi çözebilir misiniz ? HAYIR .

Şu sebeple midenizle, sindirim sisteminizle  ilgili olarak , B12 tableti bile alsanız buna bağlı proteinlerin vücudunuzda üretilmemesi durumunda , üreyen asitler vitamini gene yok edebilir bu yüzden yapılması ihtiyaç duyulan kontrollere devam edilerek bunun saptanması sonucunda ;  B12 tedavisini enjeksiyon yolu ile almanızdır , gözünüzü de korkutmuş olmayalım fakat , B12 vitamin eksikliğinin erken dönemde fark edilip çözülmemesi , Alzeimer hastalığına kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilir , fakat kendinize ehemmiyet gösterip tetkiklerinizi yaptırdığınız takdirde fazlaca kolay bir halde  bu eksiklikle baş edebilirsiniz .

B12 Vitamini İçeren Bulunan Yiyecekler ve Besinler – B C D Vitamini Nedir? Yararları Nedir?

Kabuklu Deniz Hayvanları: İstiridye ve midye benzer biçimde kabuklu deniz canlıları fazlaca iyi birer B12 deposudur. Bu canlılar B12 vitamini haricinde demir, çinko ve bakır mineralleri bakımından da oldukça zengindir. 100 gram midye (deniztarağı ya da tarak olarak da bilinir) günlük B12 vitamini ihtiyacının ortalama 16 katını içermektedir. Kabuklu deniz ürünleri, yüksek kolesterol içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir. Yengeç ve Istakoz: 100 gram yengeç günlük B12 vitamini ihtiyacının ortalama 2 katını, 100 gram ıstakoz ise ortalama yarısını denk gelir.

Balıklar: Genenlikle omega 3 için tavsiye edilen balıklar bununla beraber yüksek oranda B12 içermektedir. 100 gram uskumru günlük B12 ihtiyacının 3 katını, somon 3 katını, ton ortalama 2 katını, lüfer ise %100’ünü karşılar.

Kuzu Ciğeri: Kuzu ciğeri en fazlaca B12 içeren gıdalar içinde ilk sıralarda gelmektedir. 100 gram pişmiş kuzu ciğeri, günlük olarak tavsiye edilen B12’nin ortalama 12 katı B12 vitamini içermektedir. Kuzu ciğeri bununla beraber demir, fosfor, bakır, çinko, B6 vitamini ve A vitamini bakımından da zengindir. Midye ve istiridye benzer biçimde yüksek kolesterol içeren kuzu ciğeri kalp ve damar sağlığını korumak adına azca miktarlarda tüketilmelidir.

Sığır Eti: Protein, çinko, demir bakımından varlıklı olan sığır eti bununla beraber yüksek oranda B12 ihtiva eder. Sığır etinde bulunan B12 miktarı, etin hayvanın hangi bölgesinden elde edildiğine bağlı olarak farklılıklar izah edebilir. Sadece ortalama bir kıymet vermek gerekirse, 100 gram sığır eti günlük B12 vitamini ihtiyacının %60-%100 içinde bir oranı karşılar.

Kuzu Eti: Kuzu eti genel olarak B12 bakımından zengindir sadece en fazla B12 vitamini omuz bölgesinde bulunur. 100 gram kuzu pirzola ise günlük B12 ihtiyacının ortalama yarısını karşılar.

Peynir ve Peynir Ürünleri: Kalsiyum, protein, Riboflavin (B2 vitamini) içeren peynir çeşitleri, yüksek kolesterol oranları bir yana, B12 vitamini bakımından da zengindir. 100 gram beyaz peynir günlük B12 ihtiyacının %28’ini karşılar.

Yumurta: 100 gram yumurta günlük B12 vitamini ihtiyacının %33’ünü karşılar. 100 gram yumurta yiyecek kolesterolü de mühim oranda yükseltir. 1 tane yumurtanın sarısı ise günlük gereksinim %6’sını karşılamaya yeter. Bu rakamlar tavuk yumurtası için geçerli. Kaz, bıldırcın ve ördek yumurtaları daha büyük miktarlarda B12 vitamini ihtiva eder.

12 Vitamini Eksikliğinde Ön Plana Çıkmış olduğu Hastalıklar

Aşağıdaki hastalıkların tedavisinde B12 vitamini bakımından varlıklı bir beslenme programı ya da B12 vitamini takviyesi kullanımı önelemek mümkün olabilir.

 • Alkolizm
 • Anemi (Pernisiyöz)
 • Artrit (Romatoid)
 • Astım (Bronş)
 • Kteroskleroz
 • Kanser
 • Çölyak Hastalığı
 • Crohn Hastalığı
 • Dermatit (Seboreik)
 • Kronik bitkinlik
 • Lösemi
 • Lupus
 • Multipl Skleroz
 • Nöropatiler

Sıhhat Deposu C Vitamini

Sıhhat Deposu C Vitamini. Kolajen üretmek, bağışıklık sistemini korumak, besinler ve hormonların emilimine destek olmaktadır. Göz merceği ve akciğer benzer biçimde organlarda antioksidan olarak iş yapmaktadır.

C vitamini antioksidan yapıya haiz olan E vitaminine dönüşebilmektedir. Vitaminler suda ve yağda eriyenler olmak suretiyle 2’ye ayrılmaktadır. C vitamini suda eriyen vitaminler kategorisine girer. Fena kolesterol olarak adlandırılan LDL’nin oksidasyonunu önlemesi ile bilinir. Kalp damar hastalıkları, kanser ve katarakt benzer biçimde hastalıklara yakalanma ihtimalini en aza indirgemektedir.

Şu nedenle yapısında antioksidan tesiri bulunmaktadır. C vitamini soğuk algınlığı seçimi hastalıklara yakalanma ihtimalini de en aza düşürür ve vücut direncini arttırır. Stres benzer biçimde koşullarda kullanımı daha hızlıdır. C vitamini yetersizliğinde iskorbüt görülür. Eğer fazla tüketim olursa sindirim sisteminde tahriş meydana gelebilir fakat fazla C vitamini idrar yöntemiyle derhal vücuttan atılmaktadır. Uzun soluklu olarak aşırı C vitamini tüketimi olursa böbrek taşı oluşumunu arttırır. Uzmanlar tarafınca C vitaminin günlük alınması ihtiyaç duyulan dozajı 40 – 60 mg olarak söylenmektedir.

C Vitaminin Faydaları Yararları

 • Vücudu kansere karşı dirençli hale getirir ve pek fazlaca kanser çeşidinin oluşmasına karşı vücudu korur.
 • Kanser oluşmasında etkili olan maddeler olan(nitrosaminler)oluşmasına karşı koyar.
 • Ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır yaraların süratli iyileşmesini sağlar.
 • Yaralar, diş eti problemleri, yanıkları iyileştirir. Eğer damarlarda kan pıhtılaşması benzer biçimde problemler oluyorsa pıhtılaşmayı düşürür.
 • İdrar sistemi enfeksiyonlarında kullanılan ilaçların yararını büyük seviyede arttırmaktadır.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

C vitamini taze meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. C vitamini deposu bakımından bolca olan gıdaları sayacak olursak Frenk üzümü, kuşburnu, misket limonu, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, portakal, yeşil biberdir. Bu besinlerin yanında domates, ıspanak, lahana brokoli, karnabahar benzer biçimde sebzeleri de tüketerek C vitamini alımına katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir