Az Bilinen Spor Dalları Branşları

Günümüzde Az Bilinen Spor Dalları Branşları

Türkiye de ve Dünyada Günümüzde azca malum spor dalları nedir diye sual sorsak, pek fazlaca kişinin aklına her hangi bir spor dalı gelmez. Oldukca yararlı oldukları halde oynayan sayısı azca olduğundan düzgüsel insanoğlu tarafınca fazla bilinmeyen sadece sporcular tarafınca malum 15 spor dalı ve iyi mi oynandıkları hakkında bilgilere aşağıda yer verilmiştir. Öğrenciler için ödev durumunda bilgiler.

Türkiye de Pek Bilmediğimiz Spor Dalları 2021

Disk Golfü: Frizbi golfü olarak da malum disk golfü, düzgüsel golf kurallarına bakılırsa oynanan bir Amerikan sporudur. Düzgüsel golften değişik olarak yuvarlak disklerin sepet ya da direk benzer biçimde hedeflere ulaştırılmasının sağlandığı spor dalı 1969 yılından beri oynanan, sadece fazlaca fazla bilinmeyen spor dallarından biridir.

Korfball: 8 kişilik takımlar halinde oynanan Korfball’ın en mühim özelliği, oyun esnasında oluşturulan takımların kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın 4 adam 4 hanımdan oluşmasıdır. Oynanışı basketbola benzeyen oyunda pota yerine sepetler yer alır. Ana vatanı Hollanda olan bu spor dalı, 1993 yılından sonrasında dünya genelinde başka ülkelerde de tanınmaya adım atmıştır.

Bandy: Buz hokeyi ve futbolun aynı anda oynanmasını çağrıştıran spor dalı, buz üstünde patenler ve kısa boylu sopalar ile oynanır. Buz hokeyinden değişik olarak yerden durağan(durgun) kayan bir top yerine futbolda olduğu benzer biçimde zıplayan bir topun kullanıldığı spor dalı, 1957 yılından sonrasında tüm dünya tarafınca bilinmeye başlanmıştır. Futbol maçları benzer biçimde 45’er dakikalık 2 devreden oluşan Bandy maçlarında futboldaki benzer biçimde özgür vuruş ve penaltı da kullanılabiliyor.

Az Bilinen Spor Dalları Branşları
Azca Malum Spor Dalları Branşları

Günümüzde Azca Malum Spor Branşları

Pelota: Ana vatanı Fransa ve İspanya arasındaki Bask Bölgesi olan Pelota, rakete benzer tahtaların el bileklerine bağlanması ve topun bu tahtalar ile duvara en şiddetli şekilde gönderilmesi şeklinde oynanan bir oyun türüdür. Rakiplerin duvardan seken topa vuramaması ile sayı alınan spor dalı, 1924, 1968, 1992 yıllarında gosteri sporu olarak olimpiyatlarda oynanmıştır.

Bowls: Yanlardan basık şekilli plastik topların hedefe en yakın şekilde gönderilmesinin amaçlandığı Bowls, İngiltere’de doğan bir spor dalıdır. Fazla hareket gerektirmediği için ileri yaşlardaki sporseverlerin de oynayabileceği bu spor dalı, dünya salon şampiyonalarında da yer verilmiştir.

İnsan Mancınığı Bu sporda ise sporcular dev hususi bir mancınıkla ortalama 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz ve hızla geri doğru fırlatılmaktasınız. Öteki extreme örnekte hususi bir mancınıkla ortalama 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz  ötedeki havuzlara fırlatılmaktadır.

Su bisikleti: Tek kişilik ve düzgüsel bisiklete benzeyen su üstünde gitmek için pedal çevirmek gerekiyor.

Günümüzde Azca Malum Spor Branşları.

Tehlikeli Extreme Sporlar şu demek oluyor ki ingilizce de Extreme Sports olarak malum sporlardan anlatmak isterim. En deli sporlar nedir? Olağan dışı, heyecanlı ve cesaret isteyen spor dalları hangileridir?

En Deli Deli Spor Dalları

Hepimiz şu şekilde ya da bu şekilde bir spor dalıyla uğraşır. Kimi süre hobi, kimi süre sağlıkla ilişkilendirilen spor dallarının bazıları bir tek adrenalin ve coşku için yapılır. Bu tür spor dallarının ölüm dahil pek fazlaca riski bulunmaktadır.  Lakin buna rağmen en yoğun talepler de bu sporlara yapılır. İşte bu sporlardan bazıları ve hakkında bilgiler.

Günümüzde Azca Malum Spor Branşları

Yanarda Sörfü

Bir volkanın tepesinden 85 km hızla aşağı kaydığınızı düşünün. yakalaşık 1 km lik bu seyahat, sizi heyecanın doruklarına çıkaracaktır; Fakat ufak bir aksaklık sakatlanmanıza hatta ölümünüze yol açabilir.

Bungee Jumping

Yüksek atlama kuleleri ya da vinçlerden, elastik iplerle bağlanarak aşağı sallanma sporudur. Oldukça coşku verici benzer biçimde görünen bu sporun da pek fazlaca yaşamsal riski vardır. Şimdilerde Avustralya’da yaygınlaşan timsah-bungee sporu, timsahlarla dolu bir nehire atlayarak yapılıyor. Extreme sports kanalında izlemeniz mümkündür.

İnsan Mancınığı

Bu sporda ise sporcular dev hususi bir mancınıkla ortalama 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz ve hızla geri doğru fırlatılmaktasınız. Öteki extreme örnekte hususi bir mancınıkla ortalama 8-10 metre çekilip bırakılıyorsunuz  ötedeki havuzlara fırlatılmaktadır.

Slacklining İp Üstünde Denge ve Adım atma

Bu extreme spor dalı ise, iki bağlantı noktasına gerilen naylon bir örgü ipin üstünde yürüyerek karşıya geçilerek yapılıyor. Oldukça coşku verici olan bu spor dalı da öteki extreme sporlar benzer biçimde riskleri fazla olan bir spor dalı.

Boğa Rodeo

Kızgın boğaların üstünde denge sağlama üstüne kurulu olan bu spor, ABD ve kuzek amerika da devamlı olarak yapılmaktadır. Boğanın üstünden düşenlerde en fazlaca rastlanan problem beyin sarsıntısı, omurilik zedelenmesi ve ölümdür.

Tehlikeli Extreme Sporlar 2021

Su Rafting

Derinliği  yüksek olan ırmaklarda meydana getirilen rafting, bu sporu yapanların hayatlarını da tehlikeye atmaktadır. Suyun gücü ile insanoğlunun bireysel enerjisini kıyasladığımızda oldukça tehlikeli sporlardan biridir. Çoğu zaman Grup olarakta yapılır.

Tehlikeli Extreme Sporlar
Tehlikeli Extreme Sporlar

Heliski

Heliski (Helikopterli kayak) sporu, kayakçıları helikopter ile yüksek tepelere bırakıp oradan kaymalarını elde eden bir spor türüdür. Dünyanın sınırı olan bölgelerinde yapılabilen heliskinin (helisky) en mühim özelliği, kayak merkezinden yada kayak pistinden uzakta, karın bolca olduğu alanlarda yapılmasıdır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu branş hususi donanımlar gerektirmektedir. Dolayısıyla, spor dalları içinde pahalı ve varlıklı spor hobilerinden biri olarak görülen aktivitedir.

Bunlar haricinde; SU ALTI HOKEYİ, ZORBİNG TOPU, LİMBO PATENİ,TREN SÖRFÜ, KAYALIKTAN ATLAMA extreme spor dalları içinde yer almakta. İyi eğlenceler!

En deli sporlar, cesaret isteyen sporlar, adrenalin sporlar. Tehlikeli Tehlikeli Extreme Sporlar, tehlikeli, cesaret gerektiren, spor dalları, iyi mi yapılır, İngilizce ödev türkiyede extreme sporu, Türkiye İstanbul en deli sporlar, ölümcül spor dalları.

One Reply to “Az Bilinen Spor Dalları Branşları”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir