Atıkların Doğada Yok Oluş Süreleri

Atmamamız ihtiyaç duyulan atıkları, doğaya attığımız çöplerin maddelerin Atıkların Doğada Yok Oluş Süreleri ne kadardır ? Toprakta kaç yılda kaybolurlar. Dostlar hastalık duymadan çevreye attığımız poşet, cam şişe, çiklet, kutu kola, pet şişe, sigara filtresi, plastik malzemeler, plastik çakmak, kağıt, kalem gazete ,alüminyum, telefon kartı, poliüretan, plastik tabak, piller, bataryalar, jelatinler ve daha sayamadığım bir oldukça madde doğada yok olurken toprağa ve çevremize ne zararlar veriyor. Çevreye attığımız bu ürünler kaç yılda toprakta yok oluyor. Toprak bu maddeleri kaç yılda ayrıştırıyor yada asla mi çözemiyor.

Günlük olarak kullandığımız çöpler geri dönüşüm yapılmadığında toprağa atıldığında toprağı ne kadar zehirliyor? İçtiğimiz bir içeceğin, yediğimiz bir yiyeceğin jelatinini bahçemize gömersek kaç yılda yok olur düşündünüz mü? Çocuklarımıza 15 yıl önceki çöpümüzü izah edebilir miyiz? Güvenilir olun çocuklarınızdan ziyade tüm insanlığın ömründen uzun yaşayabilir. Mesela cam şişe doğada 4000-4500 yıl içinde  tamamen yok oluyor.

Geri Dönüşüm İçin Neler Yapabiliriz?

Kullandığımız eşyaları yine geri dönüştürmek çevremizi ve doğayı korur.  Bölgelere hiçbir çöpü atmayınız. Geri dönüştürülen her madde ülke ekonomisine katkıdır. Pet şişeleri, plastik malzemeleri, alüminyum, kağıt şeklinde atıklarımızı hurdacılara ve belediyelerin geri dönüşüm noktalarına vermeliyiz. Bilhassa pillerimizi çöpe değil pil atık kutularına atmalıyız. Evde pil atık toplama noktası yoksa biriktirip okulda yada iş yerindeki pil atık toplama kutularına atınız. Pil toprağa karıştığında toprağı zehirlemektedir. Yerdeki çöpleri biriktirerek çöp kutusuna atınız. Bu davranış ile etrafınızdakilere örnek olun. İnsanlara sözle anlamadıklarımızı eylemlerimizle anlatmaya çalışın.

Mümkün olduğunca 1 pet şişesi kapağını dahi çöpe değil biriktirip okulda geri dönüşüm merkezine atın..

Atıkların Doğada Yok Oluş Süreleri
Atıkların Doğada Yok Oluş Süreleri

FORUM AÇILDI TIKLA Hurda Kağıt ve Plastik Tutarları

Okullarımızda geri dönüşümün önemini anlatmak ve uygulamak. Geri dönüştürme merkezleri oluşturmak. En mühim geri dönüşüm olan kağıda alternatif bir araç-gereç kullanmak. Enerjiyi organik yollardan üretmek. Eğitim ve uygulama araçlarını geri dönüştürülmüş malzemelerden yapmak.

Sizlerde geri dönüşüm için bir şeyler yapabilirsiniz. Atık malzemelerinizi ayırarak işe başlayabilirsiniz. Eğer atık malzemelerini yine kullanırsak dünyamızın yaşını birazcık daha çok arttırabiliriz. İsrafı önlemek oldukça mühim. Her şeyin plastik ve köpük olması sağlığımız için oldukça riskli aslına bakarsak. Hastalıkların direncimizin düşmesi hep birbirine bağlı.

Ürünlerin Atıkların Doğada Yok Oluş Süreleri ? Çöpler Kaç Yılda Yok Olur ?

Ürünlerin Çöplerin Doğada Yok Olma Süreleri ne kadardır? Düşünmeden çevremize attığımız şeyler aslına bakarsak çevremize büyük zararlar vermektedir. Yarınlarımızı bugünden yok ediyoruz.

Örnek Atıklar;

-1 cam şişe doğada 4000-4500 yılda yok oluyor
-Çiğneyip yere attığınız sakız çiklet 5 yılda toprakta kaybolur.
-İçtiğimiz kutu teneke kola coca kola pepsi capy toprakta 10 yılda kaybolur.
-Pet plastik şişe tam 400-450 yılda yol olur etrafa atmadan ilkin 400 kere düşünün.
-Sigara filtresi izmaritler 2 yıl.
-Plastik çakmak 100 yıl
-Gazete ve kağıt atıklar toprakta 3 ayda yok olur
-Poliüretan Köpük 1000 yılda kaybolmaktadır
-Alüminyum 100 yılda yok olur.
– Elma Çöpü: 2-3 ay
– Karton Süt Kutusu: 3 ay
– Yün Çoraplar: 1-5 yıl
– Styrofoam Çay Bardağı: 50 yıl
– Gazete: 6 hafta
– Olta İpi (Misina): 600 yıl
– Teneke Kutu: 50 yıl
– Plastik Şişe: 450 yıl
– Plastik Şişe Tutacağı: 400 yıl
– Işıkla Ayrışan Şişe Tutacağı: 6 ay
– Kontrplak: 1-3 yıl
– Karton Kutu: 2 ay
– Atılabilir Bebek Bezi: 450 yıl
– Cam Şişe: 4000-4500 yılda yok oluyor
– Mendil: 2-4 hafta
– Sigara Çöpü: 1-5 yıl
– Alüminyum Kutu (Kola, Fanta Kutuları): 200 yıl
– Pamuk Elbise: 2-5 ay

Torunlarınıza ve gelecek neslinize temiz bir dünya bırakın. Umarız ki sizlere aktardığımız bu bilgiler ödevlerinize ve geleceğinize yön verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir