Arka Bahçede Bilim 5. Bölüm

Arka Bahçede Bilim 5. Bölüm

Arka Bahçede Bilim 5. Bölüm de Hangi Deneyler Var ? 

Dünya Iyi mi İşliyor?

Dünya’nın iyi mi işlediğini anlamak için bir büyük kavanoz alın. Kavanozun dip kısmını çakıl taşları ile kaplayın. Peşinden kavanozun averaj yarısına kadar toprak ilave edin ve üzerine birkaç tane tohum atın. Bir de toprağın derinliklerinden çıkardığınız iki solucanı koyarsanız, artık oluşturduğunuz dünyanız üzerine ışık düşmeyen bir yerde gözlem yapmanız için hazır anlama gelir.

Merkezkaç Kuvveti Bilmecesi

İç kısımları bir birine bakan 2 plastik bardağı bir birine bantlayın. Bantlamadan ilkin bardakların içine birer tane pinpon topu koyun. Bardakları bantladıktan sonrasında bir arkadaşınızdan aynı anda topların birini, bir bardağın altına, ötekini de öteki bardağın altına getirmesini isteyin. Bunu yapmak için fazlaca uzun bir zaman uğraşacak olan arkadaşınıza, bardakları hızla çevirerek merkezkaç kuvveti tesiri ile her bir topun uç kısımlara iyi mi gittiğini gösterin.

Baş Dönmesi Iyi mi Gerçekleşir?

2 arkadaşınıza karşı karşıya durarak ellerini birbirlerinin üzerine koymalarını açıklayın. Bunu yaptıktan sonrasında, kendi etraflarında 12 kere dönerek, aynı şeyleri yapmalarını açıklayın. Başı dönen arkadaşlarınız, bu kere kolay kolay aynı şeyi yapamayacaktır. Dengeyi sağlamakla görevlendirilen kulak içi sıvı kanalları, sizin dönmeniz ile birlikte hareket eden sıvı yardımıyla beyne sinyaller gönderirler. Böylece beyin döndüğünüzü algılar. Dönmeyi bıraktığınız zamanda, sıvı hala hareket halinde olduğundan; beyin döndüğünüzü anlamış olur. Gözleriniz ise durduğunuz sinyalini beyninize ulaştırır. İşte bu baş kafa  dönmesidir.

Patenciler ve Balerinler Iyi mi Dönerler?

Kafa dönmesi paten yapanları ve balerinleri bir fazlaca insana nazaran daha azca tesirinde bırakır. Bunun sebebi paten yapanların dönme esnasında kollarını giderek vücutlarının ortasına muntazam birleştirmeleridir. Bu şekilde yaparak, daha süratli dönmeyi başarmış olurlar. Balerinler ise, gözlerini dönme esnasında tek bir noktaya dikerler. Gözlerin durağan(durgun) bir noktaya bakması, baş dönmesini perdeler.

Arka Bahçede Bilim 5. Bölüm
Arka Bahçede Bilim 5. Bölüm

Meteoroloji İstasyonu Yapın

1 karton alarak çapraz halde üç paralel çizgi çizin. En altta konumlanan parçayı yeşile, bir üst parçayı sarıya ve bir sonraki parçayı kırmızı renge  boyayın. Bu kartonu bir pipet kamışına bayrağa benzer halde yapıştırın. Bir uç ve kuyruk eklemeyi de dikkatsizlik etmeyin. Yeşil rengin olduğu kenara bir folyo parçasını kürdan yardımı ile saplayalım. Rüzgar estiği zaman hareket edecek olan folyo, kırmızı renge geldiği zaman rüzgarın şiddetli bulunduğunu anlayabiliriz. Bir saksının altına pusula yardımı ile yönleri işaretleyelim ve bambu kamışını buraya yerleştirelim. Böylece rüzgarın yönünü de bulabilirsiniz.

Çim Sörfü

Bir tenekenin kovanın içini buz ile doldurun. Buz dolu tenekeyi bir termometre ile karıştırın. Bunu yaparken, tenekenin çevresindeki havanın, tenekeye dokundukça soğuduğunu görmüş olacaksınız. Soğuyan hava yoğunluğu yükselince tenekenin çevresinde damlacıklar oluşturur. İşte bu pişmemiş dediğimiz hava vakasıdır. Pişmeden oluşması için gereksinim duyulan sıcaklığa pişmemiş noktası adı verilir. Sabahın erken saatlerinde çimlerin üstünde oluşan pişmemiş ile çim sörfü yapabilirsiniz.

Renklerin Birleşimi

Üç tane fenerin üzerine mavi, kırmızı ve yeşil renk folyolar yapıştırın. Duvara doğru fenerleri açın ve renkleri birbirlerinin üzerine getirerek değişik renkler oluşturun. Renklerin üçünü de üstüste getirdiğiniz takdirde, beyaz renk elde ettiğinizi görmüş olacaksınız. Şu demek oluyor ki üç değişik renk ile duvarın rengini oluşturabiliriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir