Arka Bahçede Bilim 14.Bölüm

Arka Bahçede Bilim 14.Bölüm de gene heyecanlı deneyler ve keyifli aktivitelerle dolu. Sizin için izledik ve yazdık.

Arka Bahçede Bilim 14.Bölüm Hangi Deneyler Var ?

Ciğerler Iyi mi Çalışır?

Elinizi midenizin üzerine koyun ve karnınızdan nefes almaya çalışın. Karnınız göbeğiniz çıkmış benzer halde yükselip alçalmalı. Bedeninizin üst kısmıyla nefes alırsanız yalnız üst kaslarınız çalışır; fakat karnınızdan nefes almayı başarırsanız karın kaslarınız da çalışır. Akciğer gücü bu aşamada fazlaca önem teşkil etmektedir. Aşağıda anlatacağım gözlem ile akciğerinizin ne kadar hava aldığını, şu demek oluyor ki ne kadar güçlü bulunduğunu keşfedeceksiniz.

Bir içecek şişesini ağzına kadar su ile  doldurun. Şişenizi, suyla dolu bir kovanın içine yatırın. Şişe suyun altındayken kısa bir hortumun ucunu ağzından içeriye sokun.  Derin bir nefes alın ve hortumun diğeri ucundan üfleyin. Akciğerlerinizin büyüklüğünü kadar su kovaya dökülecek. Bir tek göğüs kaslarınızı kullanarak üflediğiniz için azca bir miktar su taşacaktır. Hadi bir kez daha deneyin, fakat bu sefer karın kaslarınızı da kullanmaya çalışın. Karnınızdan büyük bir nefes alın ve üfleyin! Farka şaşkınlık edeceksiniz. Şimdi de karın kaslarınızı şu demek oluyor ki diyaframınızı kullanarak ciğer kapasitenizi iyi mi arttırabileceğinizi göstereceğiz.

Bahçe sulamasında kullanılan “Y” şeklindeki hortum uçlarından bir tane temin etmeniz gerekmektedir. İhtiyacınız olan diğeri malzemeler; üç tane balon, bir karış uzunluğunda ince bir hortum, bir parça macun ve altı kesilerek açılmış saydam bir pet şişe. Balonları “Y” şeklindeki hortum uçlarının ikisine takmalısınız, bunlar akciğerlerinizi temsil edecek. Üstte açıkta kalan son uca da hortumu macunla mühürleyerek hava sızdırmayacak bir halde takmalısınız.

Arkasından akciğerlerinizi temsil eden bu düzeneği göğüs boşluğunuzu temsil eden pet şişenin kesik olan alt tarafınca içeriye yerleştirip, üsteki hortumu şişenin ağzından dışarıya çıkartmalısınız. Ve şişenin ağzını gene hava sızdırmayacak şekilde macunla mühürleyin. Elimizde kalan son balonun altını makasla birazcık kesip şişenin açık olan alt tarafına geçirin ve balonun ucunu düğümleyin, bu da diyaframınız oluyor. Balonu düğümlü yerinden çektiğinizde ciğerleriniz şu demek oluyor ki iki balonunuz havayla dolacak. Ciğerleriniz adale değildir, kendisine bağlı olan kaslar yardımıyla çalışır. Bu sebepten kaslarınızı geliştirmek akciğerlerinizin daha güçlü çalışmasını elde edecektir.

Arka Bahçede Bilim 14.Bölüm İzle.

Ellerinizi Kullanmadan Bir Bardak Suyu Hareket Ettirin

Bardağı dişlerinizin arasına almayı deneyebilirsiniz, dirseklerinizin arasına sıkıştırarak taşımaya çalışabilirsiniz fakat bunu yapmanın fazlaca daha yaratıcı ve bilimsel bir yolu var. İhtiyacımız olan tek şey bir balon. Balonun alt kısmını bardağın ağzına denk getirerek balonu şişirmeniz gerekiyor. Balon üfledikçe şişecek ve bir kısmı bardağın kenarlarından taşmaya başlamış olacak.

Bu sayede bardağa hava giremeyecek ve de çıkamayacak. Balon büyüdükçe yüzeyi düzleşecek ve bardağın içinde kapladığı alan küçülecek. Bu sayede bardağın içindeki hava basıncı düşecek ve bardak balona yapışacak. Artık elinizi bardağa dokundurmadan yalnız balonu tutarak bardağı taşıyabilirsiniz.

Yarış Böceği Yapıyoruz

Ilkin kendinize bir mukavvanın üzerine yuvarlakça bir böcek şekli çizip kati. Biz uğur böceği yapmayı istediğimiz için kırmızıya boyayıp siyah noktalar yaptık; fakat siz istediğiniz şekilde boyayabilirsiniz. Derhal sonrasında bir kamışı averaj üç santimlik iki parça halinde kati. Böceğinizin boyanmamış arka yüzeyine kamışları bir “V” harfini çağrıştıracak şekilde bantlayın.

Sol tarafa ve sağ tarafa telden üçer tane bacak yapıştırın.  İki tane de göz çizdikten sonrasında böceğiniz yarışa hazır. Bir direğin etrafına ip sarın, ipin uçlarını “V” şeklinde bantladığınız kamışların içinden geçirin. Sonunda ipin bir ucu bir kamıştan, diğeri ucu da diğeri kamıştan geçmiş olup elinizde olmalı. Kamışlarla ip arasındaki sürtünme böceğinizi ilerletmeye kafi gelecek gücü sağlıyor. Artık iplerinizi ne kadar süratli çekerseniz sürtünme yakıtlı böceğiniz o denli süratli gidecektir.

Tavuk Olabilir miyiz?

Yumurtalarını aramaya gelmiş anaç bir tavuk yapacağız kendimize, bunun için ihtiyacımız olan malzemeler kolay. Plastik bir bardak, ip, küçük bir sünger, bir kürdan ve su. İşe bardağınızın altına küçük bir delik açarak başlamalısınız. İpi delikten geçirip bardağın tabanına gelen kısmında ipin ucuna kürdanı bağlayın. Doğrusu ipi çektiğinizde kürdan bardağın tabanına çarpmalı.

Bardağınıza şirin bir tavuk suratı çizin arkasından da kumaştan ya da kartondan kesebileceğiniz kırmızı tavuk ayaklarını bardağın ağız kısmına yapıştırın. Son olarak da ıslattığınız süngeri ipe dolayın ve süngeri tutarak ipin üstünde aşağı yukarı hareket ettirmeye başlayın. Artık arkadaşlarınıza tavuk numarası yapmış olup onları şaşırtmanın vakti geldi. Güvenli olun çevrede tavuk aramaya başlayacaklardır.

Arka Bahçede Bilim 14.Bölüm
Arka Bahçede Bilim 14.Bölüm

Işık Eğilebilir mi?

Çoğumuzun aklına gelen ilk yöntem bir feneri aynaya yansıtmak olacaktır; fakat ışık kırılıp yansıyacaktır, eğilmeyecektir. Işığı eğecek bir şeye ihtiyacımız var. Tamamen karanlık bir odada olmalıyız. Ilk olarak bir huniniz olmalı. Boşlukları doldurmak için bir parça macun, siyah boya, kamış ve son olarak boş bir pet şişe lazım. Şişenin yerden dört parmak yukarısına bir delik açmalısınız, açtığınız delikten içeriye tüm haldeki kamışı yerleştirip kamışın girmiş olduğu yeri macunla iyice kapatmalısınız.

Derhal sonrasında kamışı soktuğunuz tarafı boydan boya siyah boya siyah boya ile boyamalısınız( kamışın dışarda kalan kısmı da dahil ) . Boyama işlemi bittiğinde şişenin bir tarafı boyanmış, diğeri tarafı boyanmamış halde olmalı. Bu sayede ışığın dışarı sızmasını önlemiş olacaksınız. Artık deneyimizin sonuna geliyoruz. Huniyi şişenin ağzına yerleştirin ve suyu dökmeye başlayın, hem de bir feneri şişenin boyanmamış tarafına tutun. Kamıştan akan suya parmağınızla dokunun, ışığın parmağınızın şeklini alarak eğildiğini görmüş olacaksınız.

Cips Yarışı

Çoğumuzun başına gelmiştir, masanın ortasında bir kase cips vardır; fakat onu bir başkasıyla paylaşmak zorunda kalırız. Hadi gelin ufak bir yarışma numarasıyla cipslerin tek sahibi siz olun. Cipsin en iyi arkadaşı soğuk bir içecektir.  Bu boş içecek kutularını kamış kullanarak kim birlikte yuvarlayabilirse cipslerin sahibi o olacak. Birkaç tane kamışı masanın üzerine yan yana dizin. İki teneke içecek kutusunu aralarında bir parmak boşluk olacak şekilde kamışların üzerine koyun. Sonrasında aralarındaki boşluğa doğru üfleyin. Kutuların arasına üflemek aralarındaki hava basıncını düşürür. Kutuların dış yüzeylerindeki hava birlikte ilerlemelerini sağlıyor. Bir kase cipsi bilim yardımıyla hak ettiniz.

Robot Eller

Robotlar hayatlarımızı kolaylaştırmak amacıyla yapılmış makinalardır. İnsanlar için fazlaca tehlikeli olan ya da fazlaca tekrardan gerektiren zor işleri kolayca asla yorulmadan yapabilirler. Siz de kendi ‘robot elinizi’ yapmak istemez misiniz?  İşte malzemeleriniz; karton, cetvel, plastik kamış, ip, lastik, makas, bant ve kalem. Göreviniz, bu malzemeleri kullanarak masanın üstünde duran içecek kutusunu elinizi kutuya değdirmeden almak. Parmaklarımız üç boğumdan oluşuyor, dolayısı ile kartondan 1 santimetre genişliğinde ve 1,5 santimetre uzunluğunda dokuz parça kati.

3 parmaklı bir robot eli yapacağız. Her bir parmaktaki üç eklemi bantla birleştirip üç parmak elde edin. Bu biçim şeyleri da avuç içi yerine geçecek olan kare şeklinde kesilmiş başka bir karton parçasına eşit aralıklarla bantlayın. Derhal sonrasında lastikleri kibrit uzunluğunda parçalar halinde keserek eklemler arasına bantlayın, bu sayede robot parmaklarınıza esneklik kazandırmış olacaksınız. Eliniz şekle girmeye başladı bile. Ufak parçalara böldüğünüz kamışlarınızın içinden ip geçirin. Bu kamışları karton parmakların üstüne yapıştırın. Artık ipi çektiğinizde parmakları istediğiniz benzer halde hareket ettirebileceksiniz. Hadi, artık masanın üstündeki içecek kutusunu kartondan robot eliniz ile kaldırın.

Televizyonu Tepetaklak Yapıyoruz

Televizyonda hep aynı programları hep aynı şekilde izlemekten sıkılabilirsiniz. Kendinize hususi küçük bir ‘ters ekran’ hayata geçirmeye ne dersiniz? Hakikaten fazlaca kolay. Bir büyüteç, beyaz karton ve sönük ışıklar kafi olacak. Kartonunuzu televizyonunuzun aşağı yukarı yarım metre karşısına getirin, aralarına büyütecinizi tutun. Büyütecinizi ileri geri oynatarak kartonunuzun üstünde istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. Evet, başardınız, kendi ters televizyonunuzu yarattınız! Peki, bu iyi mi oluyor? Büyüteciniz televizyondan gelen ışığı kırıyor, ışık o şekilde kırılır ki diğeri tarafa geçip kartona yansıdığında ters dönmüş olarak yansır. Tv izlemeye değişik bir perspektif getirdiniz.

Kulağınız Iyi mi Çalışıyor?

Kulağın var oluşunun temelinde bir tür davul vardır. Şimdi kolay bir deneyle kulağınızın iyi mi çalıştığını görmüş olacaksınız. Bitmiş bir wc kağıdın iç silindirinin bir tarafına mutfakta kullandığınız naylon folyoyu sarın ve lastikle sabitleyin. Naylon folyo olabildiğince gerilmiş olmalı, tıpkı bir tef benzer halde. Silindirin açık olan arka tarafına A4 sayfasından birazcık daha büyükçe bir kartonu huni benzer halde kıvırarak sivri ucunu silindirden içeriye sokun. Huni şeklinde yapılmasının sebebi sesin zara ulaşabilmesi için uygun ortamı sağlamaktır. Huni şeklindeki kartonu silindirin açık ucundan içeriye soktuktan sonrasında birleşen yerlerini iyice bantlayın. Artık elinizde tek bir parça olmalı, tıpkı 1 dürbün benzer halde. Sesi hareket halinde görmek için kendinize koyu renk bir kartondan ekran yapın.

Ekranınızın yanına aynı hizada yanan bir el feneri koyun. Fenerin ışığını naylon folyo ile zar haline getirdiğiniz kısma yansıtsın. Huni şeklindeki kartonun geniş kısmı sizin önünüzde olsun. O açık kısımdan içeriye doğru bağırın, sesinizin yaymış olduğu titreşim huninin sivri ucundan plastik zara iletilecek ve titreşimi ekranda görebileceksiniz. Ses kulağa girince kulak zarını titreştirir. Bu titreşim iç kulağa gider, beyne sinyal gönderilir ve ses kaydedilir.

Bahçe Hortumuyla Doğru Notaya Basmak

Komşunun ufak evladı flüt çalışmasıyla başınızı mı şişiriyor? İşte ona ufak bir ders verme fırsatı!  Birkaç metrelik bahçe hortumunuzun bir ucuna su tazyik ayarı hayata geçirmeye yarayan bir ağızlık takının. Onun ucuna ağzınızı dayayıp üfleyin. Hortumunuzun diğeri ucuna da müziğinizin sesini açabilmek için bir huni takının. Artık hortumdan bir müzik aletiniz var. Üflemeli müzik aletlerinin ağız kısmındaki düdük titreşimi sağlar. Sizin hortum müzik aletinizde ise titreşimi dudaklarınız sağlıyor. Ses dalgaları huniden dağılır. Artık birazcık da siz kafa şişirin.

Arka Bahçede Bilim 14.Bölüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir