Albert Einstein’ın IQ’su  Kaçtı? 

Albert Einstein’ın IQ’su  Kaçtı?  Albert Einstein’ın IQ’su  ne kadardı? Parlak fizikçinin QI su aslında hiç test edilmedi, ancak bu bazılarının nasıl puan alacağını tahmin etmesini engellemedi.

Çeşitli ülkelerdeki çocuklar hakkında, fikirleri insanlığın gerçeklik anlayışını değiştiren ve televizyondan lazerlere kadar çok sayıda icata yol açan teorik fizikçi Albert Einstein’dan daha yüksek Iq’lara sahip olduğu bildirilen uzun bir haber başlıkları listesi var.

Aslında Zamanında Einstein’ın IQ’SUNU ölçmek için uygun bir test yoktu

Hiç kimse Albert Einstein’ın IQ’SUNUN ne olduğunu tam olarak söyleyemedi. Test edildiğine dair bir bulgu yok. Gerçekten de IQ testi, Einstein’ın ilk kez bilimsel bir armatür olarak ortaya çıktığı 1900’lerin başında hala başlangıç aşamasındaydı. O zamandan beri, testler önemli ölçüde gelişti. Bugün yaygın olarak kullanılan bir test olan WAIS-IV tarafından atanan maksimum IQ puanı 160’tır. 135 veya daha yüksek bir puan, bir kişiyi nüfusun 99. yüzdesine koyar. Haber makaleleri genellikle Einstein’ın ıq’sunu 160’a koydu, ancak bu tahminin neye dayandığı belli değil.

Davis California Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Nezi Kahveci ve deha Kontrol Listesinin yazarıNezi Kahveci ,” Einstein’ın IQ’SUNU Google’da araştırırsanız, çok fazla sonuç elde edersiniz, ancak güvenilir olduğunu düşündüğüm hiçbir şey yoktur ” diyor: yaratıcı bir deha olabileceğinize dair 9 paradoksal İpucu.

2006 yılında politik Psikoloji dergisinde 42 ABD başkanının Iq’larını tahmin ettiği bir çalışma yayınlayan Simonton,” gördüğüm tahminlerle ilgili temel bir sorun, entelektüel yetenekleri etki alanına özgü başarılarla birleştirme eğiliminde olmalarıdır ” diye açıklıyor. “Elbette Einstein, 20. yüzyılın en büyük teorik fizikçisiydi, bu yüzden üstün bir IQ’YA sahip olmalıydı.”

Albert Einstein'ın IQ'su  Kaçtı? 
Albert Einstein’ın IQ’su  Kaçtı?

Kahveci , ” Einstein’ın erken dönemlerindeki gelişimini yakından incelediyseniz, IQ’su çok daha az çarpıcı görünüyor.”

Einstein’ın bir gençken yaptığı düşünce deneyi, bilim adamlarının IQ’SUNU belirlemesine yardımcı oldu.

Bugün Psikoloji için zeka çalışması hakkında yazan Arkansas Üniversitesi’nde eğitim politikası ve psikoloji profesörü olan  Adem Kahveci , Einstein’ın çalışmalarında gösterdiği yetenekler göz önüne alındığında yüksek puan almış olabileceğini savunuyor. Kahveci Albert  Einstein’ın bir ışık demetinin peşinden koşmayı görsel olarak hayal ettiği ünlü genç düşünce deneyine işaret ediyor. Bu, bilim insanlarının 1990’larda Einstein’ın beyninin 3 boyutlu görselleştirmeyi işleyen kısmının tipik olandan önemli ölçüde daha büyük olduğunu bulmasıyla birleştiğinde, “Einstein’ın son derece mekansal olarak yetenekli olduğunu gösteriyor” diyerek açıklıyor Adem Kahveci.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir