Albert Einstein Hayatı? Atom Bombası İlişkisi ?

Albert Einstein Hayatı Kimdir? Neyi buldu icat etti, buluşları? Neden bu kadar ünlü fikirleriyle ve formülleriyle bir çok buluşun bir parçası oldu.

Bu icatlar buluşlar  İzafiyet Teorisi, Lazer, atom bombası ve sayamadığım bir çok icatta buluşta katkısı vardır . Bu nedenle en büyük bilim adamı olarak bilinir.   Ünlü bilim adamı yirminci yüzyılın en önemli bilim insanı sayılır. Buluşları ve icatları dünya tarihini değiştiren ilk 10 isim arasına giren Bilim adamıdır.

Fizik bilim dalının babası Albert Einstein 14 mart 1879 yılında Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya geldi. Elektrik mühendisi babası  Hermann Einstein küçük bir elektro kimya fabrikası ortağıdır. Annesi  Pauline Einstein ise klasik müziğe seven bilgili ve kültürlü bir ev hanımıydı. Einstein 5 yaşında keman çalmaya başladı. Lakin konuşmaya 7 yaşında başlamıştı(daha sonra hiç gerek duymadım ki demişti). Ailesi onu katolik okuluna kayıt ettirmişti. İlgisiz ve tembel Einstein daha sonra Münih’te bir liseye verilmiştir. Pisagor teoremin  yenisini 14 yaşında yapmasına rağmen öğretmenlerin gözündeki kötü imajını yıkmayı başaramamıştı.

Albert Einstein Hayatı Atom Bombası İlişkisi

894 yılının haziran ayında Ailesinin İtalyanın Milano şehrine taşınması üzere, okulda ayrılmak için sahte sinirsel bir rapor verdi. Raporun sahte olduğu anlaşıldı ve okuldan atıldı. 16 yaşında İsviçredeki Federal ensitüsine kabul edildi. Burada zekasıyla saygı duyulmasına rağmen kibri yüzünden mezun olduktan sonra hiç bir hocası kendisini asistan olarak kabul etmemişti. Okuldayken Fizik öğrencisi Mileva Maric ile evlendi. Çiftin arası oğulları Eduardo’nun doğumundan sonra bozuldu.

Genç Albert Einstein 22 yaşındayken Bern şehrinde patent bürosunda iş buldu ve çalışmaya başladı. Sıkıcı işinde çalışırken boş vakitlerinde Fizik ve deney çalışmaları yapıyordu. 1905 nisan ayında 17 sayfalık doktora tezini yazdı ve ardından bilimsel makaleler yazmaya başladı. İlk eşi Mileva Maric tarafından terk edilen Albert Elsa Einstein ile ikinci evliliğini yaptı. 1915 yılında İzafiyet teorisini makale olarak yazdı. Isaac Newtonun yer çekimi kurallarına darbe vurmuştu. Kütlesi olan  her madde yer çekiminden etkilenir diyen newton kuralına karşılık. Kütlesi olmayan ışığında yer çekiminden etkilendiğini belirtmiştir. Zamanın da dünyada bir boyut olduğunu ve ışık hızına çıkıldığında zamanda yolculukta yapılabileceğini belirtmiştir.

1921 yılında nobel fizik ödülünü aldı. Ödülü İzafiyet teorisi ile değil foto elektrik konusuyla aldı. Ülkesi Almanya da çalışmalarına devam ederken yükselen Nazi baskısına dayanamadı ve Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Priston Üniversitesinde profesör oldu.  Bilimsel çalışmalara günler ve gecelerce devam ederken sağlığı buna el vermedi.  Rahatsızlandı ve 15 Nisan 1955 hastaneye yatırıldı. Ameliyat olmayı “ben üzerime düşeni yaptım diyerek” reddeden  Albert Einstein  Priston hastanesinde 18 nisan 1955 günü gece saat 01:15 geçe öldü. Bilime bir çok katkıyı vererek dünyadan göçmüştür.

Atom Bombası Nedir ? Nasıl Yapıldı ? Albert Einstein’in Atom Bombasıyla İlişkisi Nedir ?

Yirmici yüzyılın en kötü silahı hakkında detaylı bilgiler. Atom Bombası ve Çekirdeği Uranyum Zenginleştirilmesi Atom Bombasının tarihçesi.  İnsanlık yeni bir çağa girdi ve bu çağın adı Atom çağıdır. 16 temmuz 1945 yılında Nevada kıyılarında ilk atom bombası denemesi yapılmıştı. Alman kimyacı Otto Hahn 1938 yılında ilk atom parçalamasını gerçekleştirdi. Keşfinin ne gibi sonuçlar doğuracağının farkında değildi. O yıllarda fizikçiler atom çekirdeğinin parçalanabileceğine düşünmüyordu.  Otto Hanh 8 Mart 1879 Frankfurt Main de doğmuştur. Yüksek öğrenimini bitirdi ve Londra kolejinde çalışmaya başladı.

Uzmanlaşma konusu olarak radyoaktivite seçti. 1 Yıl sonra Kanada daki Montreal şehrine konunun tüm uzmanlarının yanına gitmişti. 1907 yılında Almanya’ya geri döndü. Berlin de yeni kimya enstitü başına geçti. 1 yıl içinde Almanyada en iyi radyoaktivite uzmanı oldu. Lise Meitner ile tanıştı. Kısa zamanda iyi bir araştırma ekibi oldular.  Fransız Antoine Henri Becquerel Bekerel Uranyumun radyoaktivitesini keşfetti. 1911 yılında Ernest Rutherford Atomun pozitif yükünü ve kütlesinin büyük bölümünün küçük bir çekirdeğe sıkıştırıldığını keşfetti. Negatif elektronların ise atomun etrafında döndüğü söyledi.  Bu keşif Rutherford atom teorisi veya atom modeli olarak anıldı.

Albert Einstein Hayatı ve Atom Bombası
Albert Einstein Hayatı ve Atom Bombası

Çekirdekten ışıyan 3 bileşenleri buldu isimler verdi. Biri beta,alfa ve elektro mıknatıslı gama bileşeniydi.  Rutherford  radyosyonun belli bir enerjiye sahip olduğunu buldu. Peki bu enerji nereden geliyordu? Bunu ünlü Fizikçi Albert Einstein çözmüştü. Madde ve enerjinin aynı şey olduğunu, rahatça birbirlerine karışabilirlerdi. Aynı sonuca görelilik kuramında da vardı. Enerji = Kütle x Işık hızının karesine çarpımıdır( E=mc²).

Albert Einstein’in İzafiyet Teorisi(Görelilik Kuramı)

Formülü E=mc². Bu fizikte bir devrimdi. Uranyum zenginleştirilirken başka bir elemente dönüştürülürken kütlesinin bir kısmı enerjiye bir kısmı da radyasyona dönüşür. Atom çekirdeği pozitif proton ve nötr olan nötronlardan oluşur. Çekirdek içindeki enerjiyi sıkıça tutar. Dünyadaki tüm atom fizikçileri bir sorunun peşine düştü.

Atom çekirdeği birleşik halini değiştirebilir mi ? Uranyum doğada bulunan en ağır elementtir. Uranyumdan daha ağır bir element elde etmek mümkün olabilir mi? Kimse bu elementi parçalama yöntemini düşünmüyordu. 1938 yılında nasyonel sosyalist Adolf hitler komşuları Avusturyayı işgal etti. Yahudi kökenli olan Lise Meitner bu durumda ırkçı alman yasalarına göre ağır tazminatlar ödemeye mahkum edildi. Daha sonraları yaşamak için kaçması gerektiğini anlamıştı. Otto Hahnın yardımıyla Hamburg üzerinden almanyayı terk etmişti. Bir gemiyle stockholm’e kaçmıştı. Otto sonraki çalışmalarını arkadaşının düşüncelerinden yoksun devam etmeye başladı. 1938 yılı kasım ayında Lise Meitnere garip sonuçlar hakkında bir mektup yazdı. Otto uranyum atomlarının nötron bombardımanına maruz kaldığında davranışlarını inceledi.

Uranyumun kararsızlaşarak radyuma dönmesini bekledi. Radyum Uranyumun komşu elementidir ve 4 nötron 4 protondan oluşur, Uranyumdan azdır. Araştırma sonucu uranyumun rabyuma değilde baryuma dönüştüğü ortaya çıktı. Baryumun kütlesi uranyumun kütlesinin yarısı kadar etmiyordu.  Otto Hanh yanıldığını düşündü ve raporları yayınlamak istemedi. Lise Meitnere mektupta deneylerin sonuçlarını yazdı. Lise Meitner bir fikri vardı; 1 nötron ilave edilen uranyum çekirdeği sabitleşir ve amerikan topunun şekline dönüşür. Aynı elektrik yüküne sahip 2 yumru birbirini iter. Bunu sonucunda 1 çekirdekten 2 çekirdek oluşur. Bu olay sonucu ortaya çıkan bu büyük enerji nereden geliyordu? 2 çekirdeğin kütlesi uranyumun kütlesi etmiyorsa geriye kalan kütle enerjiye dönüşüyordu. Otto Hanh bu buluşla nobel kimya ödülünü kazandı.

Albert Einstein Evlimiydi ?

Otto ve Lise bir konuyu atlamıştı. Parçalanma sırasında enerji dışında ortaya nötronlar da çıkar. Bu nötronlar diğer çekirdeklerde aynı şekilde artarak kontrolsüz bir reaksiyon zinciri  ortaya çıkar.

1942 yılında İtalyan  Enrico Fermi Enriko Fermi Kontrollü zincirleme reaksiyon gerçekleştirdi. Parçalanma daha yavaş olup hemde enerji açığa çıkıyordu. İlk nükleer reaktör chicago -1 dir. Bilim adamları bu uranyum parçalama veya zenginleştirmeden ortaya çıkan enerjiyi nasıl değerlendireceklerini düşünüyorlardı. Bu yıllarda ikinci dünya savaşı çıkmıştı.

Amerikalılar Naziler Almanyasının elinde atom bombasının olmasından çok korkuyorlardı. Amerikaya göç eden Fizikçiler atom bombası bilgilerini Amerikaya vermelimiydiler, ikileminde kaldılar. Macar fizikçi Leo Szilard olası hitler atom bombasını engellemek istiyordu. Ünlü fizikçi Albert Einstein anlaşarak Amerikan Rumsfeld mektup yazdı. Mektup sonuçsuz kalmadı ve bakan pazarlıklar yaptı ve Manhattan projesi başladı. İlk Atom bombası nükleer silah için 180 bin kişi işe başladı.

Operasyon merkezi chicago üniversitesiydi. İtalyan Fizikçi Enrico Fermi çalışmalara katıldı. Barış esnasında yıllar sürebilecek bomba alman saldırısı tehdidiyle çok kısa sürede yapıldı. 1945 mayısı almanları savaşı kaybetmişti. Pasifikte Abd Japonya savaşı devam ediyordu. Gücü tükenmekte olan Japon uçakları kamikaze saldırılarına devam eder ve ABD gemileri büyük hasarlar verirler. Amerika Birleşik Devletleri Atom bombası kullanılmasına karar verir.

6 ağustos 1945 sabahı Hiroşima şehrine 20 milyon ton tnt gücüne sahip ilk atom bombası fatboy(şişman çocuk) bazı kaynaklarda little boy (küçük çocuk) atıldı. 3 gün sonra 9 ağustos 1945 yılında 2 inci atom bombası fat man(şişman adam) Nagazaki şehrine atıldı. Bu bomba hiroşimaya atılandan 1,5 kat daha büyüktü. Hiroşima da 140 000, Nagazakide 75 000 insan ölmüştü. Bombadan sonra radyasyon nedeniyle bir çok insan hayatını kaybetmişti.

Otto Hanh Atom bombası haberini ingiliz esareti altında aldı ve bu duruma çok üzüldü. 1950 yıllarda atom bombasının askeri alanda kullanılmaması için büyük kampanyalar başlattı. Göttingen manifestosu bildirisini başlattı.

Albert Einstein Atom Bombası

Sonraki yıllarda bir çok ülkede başta elektrik üretmek için bir çok nükleer santral kuruldu. İlk nükleer santral nerede kuruldu? İlk ticari nükleer santral ingiltere Calder Hall şehrinde kuruldu 1956 yılında.

Nükleer santral nasıl çalışır? Su buharı türbini hareket ettirir ve bu dönme enerjisi birleştirilmiş jeneratörler ile elektrik enerjisine dönüştürülür. Kontrollü uranyum zenginleştirmeleri bir reaktörün içinde olur. Ortaya çıkan ısı enerjisi basınçla suyu ısıtır ve su buharı türbini hareket ettirir. Radyoaktivite etkisinden dış dünyayı korumak için reaktörün çekirdeği metrelerce derine ve betonla kaplanır.

İlk nükleer santral reaktör kazası Kanada’da chalk river santralinde oldu. Lakin ilk ciddi kaza 1979 yılında Amerika birleşik devletlerinde olmuştur. En büyük kaza ise 1986 yılında Ukrayna Çernobil Nükleer reaktöründe yaşandı ve bir çok etkisi zararları oldu. Yıllarca Ukrayna ve çevresindeki ülkeler insanlar radyasyona mahruz kaldı.  Deprem ve tsunami birlikte 2011 yılında Japaonyadaki Fukuşima  nükleer kazası oldu.   1938 yılında başlayan Atom çağı hızla ilerlemektedir.

Problem şu ki ,güvenli bir şekilde Uranyum zenginleştirme yapılamamasıdır. 100 % güvenli bir sistem yapılamadı.

Atom bombasını kim buldu icat etti ? Atom bombasının zararları hakkında bilgiler. Hidrojen bombası, Atom bombası nedir ?  Albert Einstein Atom bombası ilişkisi nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir