Albert Einstein Yaşamı? Atom Bombası İlişkisi ?

Albert Einstein Yaşamı Kimdir? Neyi buldu buluş etti, buluşları? Niçin bu kadar meşhur fikirleriyle ve formülleriyle bir fazlaca buluşun bir parçası oldu. Büyük fizikçinin hayatı.

Bu icatlar buluşlar  İzafiyet Teorisi, Lazer, atom bombası ve sayamadığım bir fazlaca icatta buluşta katkısı vardır . Bundan dolayı en büyük bilim adamı olarak bilinir.   Meşhur bilim adamı yirminci yüzyılın en mühim bilim insanı sayılır. Buluşları ve icatları dünya tarihini değiştiren ilk 10 isim arasına giren Bilim adamıdır.

Fizik bilim branşının babası Albert Einstein 14 mart 1879 senesinde Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya geldi. Elektrik mühendisi babası  Hermann Einstein ufak bir elektro kimya fabrikası ortağıdır. Anası  Pauline Einstein ise klasik müziğe seven bilgili ve kültürlü bir ev hanımıydı. Einstein 5 yaşlarında keman çalmaya başladı. Lakin konuşmaya 7 yaşlarında başlamıştı(sonrasında asla gerek duymadım ki demişti). Ailesi onu katolik okuluna kayıt ettirmişti. İlgisiz ve tembel Einstein sonrasında Münih’te bir liseye verilmiştir. Pisagor teoremin  yenisini 14 yaşlarında yapmasına karşın öğretmenlerin gözündeki fena imajını yıkmayı başaramamıştı.

Albert Einstein Yaşamı Atom Bombası İlişkisi

894 yılının haziran ayında Ailesinin İtalyanın Milano şehrine taşınması suretiyle, okulda ayrılmak için düzmece sinirsel bir rapor verdi. Raporun düzmece olduğu anlaşıldı ve okuldan atıldı. 16 yaşlarında İsviçredeki Federal ensitüsine kabul edildi. Burada zekasıyla saygı duyulmasına karşın kibri yüzünden mezun olduktan sonrasında hiçbir hocası kendisini asistan olarak kabul etmemişti. Okuldayken Fizik talebesi Mileva Maric ile evliliğe ilk adımını attı. Çiftin arası oğulları Eduardo’nun doğumundan sonrasında bozuldu.

Genç Albert Einstein 22 yaşlarındayken Bern şehrinde patent bürosunda iş buldu ve çalışmaya başladı. Bunaltıcı işinde çalışırken boş vakitlerinde Fizik ve gözlem emekleri yapıyordu. 1905 nisan ayında 17 sayfalık doktora tezini yazdı ve arkasından bilimsel makaleler yazmaya başladı. İlk eşi Mileva Maric tarafınca terk edilen Albert Elsa Einstein ile ikinci evliliğini yapmış oldu. 1915 senesinde İzafiyet teorisini yazı olarak yazdı. Isaac Newtonun yer çekimi kurallarına darbe vurmuştu. Hacmi olan  her madde yer çekiminden etkilenir diyen newton kuralına karşılık. Hacmi olmayan ışığında yer çekiminden etkilendiğini belirtmiştir. Dönemin da dünyada bir boyut bulunduğunu ve ışık hızına çıkıldığında zamanda yolculukta yapılabileceğini belirtmiştir.

1921 senesinde nobel fizik ödülünü aldı. Ödülü İzafiyet teorisi ile değil foto elektrik mevzusuyla aldı. Ülkesi Almanya da çalışmalarına devam ederken yükselen Nazi baskısına dayanamadı ve ABD Birleşik Devletlerine gitti. Priston Üniversitesinde profesör oldu.  Bilimsel çalışmalara günler ve gecelerce devam ederken sağlığı buna el vermedi.  Rahatsızlandı ve 15 Nisan 1955 hastaneye yatırıldı. Ameliyat olmayı “ben üzerime düşeni yaptım diyerek” reddeden  Albert Einstein  Priston hastanesinde 18 nisan 1955 günü gece saat 01:15 geçe öldü. Bilime bir fazlaca katkıyı vererek dünyadan göçmüştür.

Atom Bombası Nedir ? Iyi mi Yapılmış oldu ? Albert Einstein’in Atom Bombasıyla İlişkisi Nedir ?

Yirmici yüzyılın en fena silahı hakkında detaylı bilgiler. Atom Bombası ve Çekirdeği Uranyum Zenginleştirilmesi Atom Bombasının tarihçesi.  İnsanlık yeni bir çağa girdi ve bu son zamanların adı Atom çağıdır. 16 temmuz 1945 senesinde Nevada kıyılarında ilk atom bombası denemesi yapılmıştı. Alman kimyacı Otto Hahn 1938 senesinde ilk atom parçalamasını gerçekleştirmiş oldu. Keşfinin ne benzer biçimde sonuçlar doğuracağının bilincinde değildi. O yıllarda fizikçiler atom çekirdeğinin parçalanabileceğine düşünmüyordu.  Otto Hanh 8 Mart 1879 Frankfurt Main de dünyaya gelmiştir. Yüksek öğrenimini tamamladı ve Londra kolejinde çalışmaya başladı.

Uzmanlaşma mevzusu olarak radyoaktivite seçti. 1 Yıl sonrasında Kanada daki Montreal şehrine mevzunun tüm uzmanlarının yanına gitmişti. 1907 senesinde Almanya’ya geri döndü. Berlin de yeni kimya enstitü başına geçti. 1 yıl içinde Almanyada en iyi radyoaktivite uzmanı oldu. Lise Meitner ile tanıştı. Kısa zamanda iyi bir araştırma ekibi oldular.  Fransız Antoine Henri Becquerel Bekerel Uranyumun radyoaktivitesini keşfetti. 1911 senesinde Ernest Rutherford Atomun pozitif yükünü ve hacminin büyük bölümünün ufak bir çekirdeğe sıkıştırıldığını keşfetti. Negatif elektronların ise atomun çevresinde döndüğü söylemiş oldu.  Bu bulgu Rutherford atom teorisi yada atom modeli olarak anıldı.

Albert Einstein Hayatı ve Atom Bombası
Albert Einstein Yaşamı ve Atom Bombası

Çekirdekten ışıyan 3 bileşenleri buldu adlar verdi. Biri beta,alfa ve elektro mıknatıslı gama bileşeniydi.  Rutherford  radyosyonun belli bir enerjiye haiz bulunduğunu buldu. Peki bu enerji nereden geliyordu? Bunu meşhur Fizikçi Albert Einstein çözmüştü. Madde ve enerjinin aynı şey bulunduğunu, rahatça birbirlerine karışabilirlerdi. Aynı sonuca görelilik kuramında da vardı. Enerji = Kütle x Işık hızının karesine çarpımıdır( E=mc²).

Albert Einstein’in İzafiyet Teorisi(Görelilik Kuramı)

Formülü E=mc². Bu fizikte bir devrimdi. Uranyum zenginleştirilirken başka bir elemente dönüştürülürken hacminin bir kısmı enerjiye bir kısmı da radyasyona dönüşür. Atom çekirdeği pozitif proton ve etkisiz olan nötronlardan oluşur. Çekirdek içindeki enerjiyi sıkıça meblağ. Dünyadaki tüm atom fizikçileri bir probleminin peşine düştü.

Atom çekirdeği birleşik halini değiştirebilir mi ? Uranyum doğada bulunan en ağır elementtir. Uranyumdan daha ağır bir element elde etmek mümkün olabilir mi? Kimse bu elementi parçalama yöntemini düşünmüyordu. 1938 senesinde nasyonel toplumcu Adolf hitler komşuları Avusturyayı işgal etti. Yahudi kökenli olan Lise Meitner bu durumda ırkçı alman yasalarına nazaran ağır tazminatlar ödemeye mahkum edildi. Daha sonraları yaşamak için kaçması icap ettiğini anlamıştı. Otto Hahnın yardımıyla Hamburg üstünden almanyayı terk etmişti. Bir gemiyle stockholm’e kaçmıştı. Otto sonraki çalışmalarını arkadaşının düşüncelerinden yoksun devam etmeye başladı. 1938 yılı kasım ayında Lise Meitnere acayip sonuçlar hakkında bir mektup yazdı. Otto uranyum atomlarının nötron bombardımanına maruz kaldığında davranışlarını inceledi.

Uranyumun kararsızlaşarak radyuma dönmesini bekledi. Radyum Uranyumun komşu elementidir ve 4 nötron 4 protondan oluşur, Uranyumdan azdır. Araştırma sonucu uranyumun rabyuma değilde baryuma dönüştüğü ortaya çıktı. Baryumun hacmi uranyumun hacminin yarısı kadar etmiyordu.  Otto Hanh yanıldığını düşündü ve raporları yayınlamak istemedi. Lise Meitnere mektupta deneylerin neticelerini yazdı. Lise Meitner bir fikri vardı; 1 nötron ilave edilen uranyum çekirdeği sabitleşir ve amerikan topunun şekline dönüşür. Aynı elektrik yüküne haiz 2 yumru birbirini iter. Bunu sonucunda 1 çekirdekten 2 çekirdek oluşur. Bu vaka sonucu ortaya çıkan bu büyük enerji nereden geliyordu? 2 çekirdeğin hacmi uranyumun hacmi etmiyorsa geriye kalan kütle enerjiye dönüşüyordu. Otto Hanh bu buluşla nobel kimya ödülünü kazanmıştır.

Albert Einstein Evlimiydi ?

Otto ve Lise bir mevzuyu atlamıştı. Parçalanma esnasında enerji haricinde ortaya nötronlar da çıkar. Bu nötronlar öteki çekirdeklerde aynı şekilde artarak kontrolsüz bir tepki zinciri  ortaya çıkar.

1942 senesinde İtalyan  Enrico Fermi Enriko Fermi Kontrollü zincirleme tepki gerçekleştirmiş oldu. Parçalanma daha yavaş olup hemde enerji açığa çıkıyordu. İlk nükleer reaktör chicago -1 dir. Bilim adamları bu uranyum parçalama yada zenginleştirmeden ortaya çıkan enerjiyi iyi mi değerlendireceklerini düşünüyorlardı. Bu yıllarda ikinci dünya savaşı çıkmıştı.

Amerikalılar Naziler Almanyasının elinde atom bombasının olmasından fazlaca korkuyorlardı. Amerikaya göç eden Fizikçiler atom bombası bilgilerini Amerikaya vermelimiydiler, ikileminde kaldılar. Macar fizikçi Leo Szilard ihtimaller içinde hitler atom bombasını engellemek istiyordu. Meşhur fizikçi Albert Einstein anlaşarak Amerikan Rumsfeld mektup yazdı. Mektup sonuçsuz kalmadı ve bakan pazarlıklar yapmış oldu ve Manhattan projesi başladı. İlk Atom bombası nükleer tabanca için 180 bin şahıs işe başladı.

Operasyon merkezi chicago üniversitesiydi. İtalyan Fizikçi Enrico Fermi çalışmalara katıldı. Sulh esnasında seneler sürebilecek bomba alman saldırısı tehdidiyle fazlaca kısa sürede yapılmış oldu. 1945 mayısı almanları savaşı kaybetmişti. Pasifikte Abd Japonya savaşı devam ediyordu. Gücü tükenmekte olan Japon uçakları kamikaze saldırılarına devam eder ve ABD gemileri büyük hasarlar verirler. ABD Birleşik Devletleri Atom bombası kullanılmasına karar verir.

6 ağustos 1945 sabahı Hiroşima şehrine 20 milyon ton tnt gücüne haiz ilk atom bombası fatboy(şişman çocuk) bazı kaynaklarda little boy (ufak çocuk) atıldı. 3 gün sonrasında 9 ağustos 1945 senesinde 2 inci atom bombası fat man(şişman adam) Nagazaki şehrine atıldı. Bu bomba hiroşimaya atılandan 1,5 kat daha büyüktü. Hiroşima da 140 000, Nagazakide 75 000 insan ölmüştü. Bombadan sonrasında ışınım sebebiyle bir fazlaca insan yaşamını kaybetmişti.

Otto Hanh Atom bombası haberini ingiliz esareti altında aldı ve bu duruma fazlaca üzüldü. 1950 yıllarda atom bombasının askeri alanda kullanılmaması için büyük kampanyalar başlattı. Göttingen manifestosu bildirisini başlattı.

Albert Einstein Atom Bombası

Sonraki yıllarda bir fazlaca ülkede başta elektrik üretmek için bir fazlaca nükleer santral kuruldu. İlk nükleer santral nerede kuruldu? İlk ticari nükleer santral ingiltere Calder Hall şehrinde kuruldu 1956 senesinde.

Nükleer santral iyi mi çalışır? Su buharı türbini hareket ettirir ve bu dönme enerjisi birleştirilmiş jeneratörler ile elektrik enerjisine dönüştürülür. Kontrollü uranyum zenginleştirmeleri bir reaktörün içinde olur. Ortaya çıkan ısı enerjisi basınçla suyu ısıtır ve su buharı türbini hareket ettirir. Radyoaktivite etkisinden dış dünyayı korumak için reaktörün çekirdeği metrelerce derine ve betonla kaplanır.

İlk nükleer santral reaktör kazası Kanada’da chalk river santralinde oldu. Lakin ilk ciddi kaza 1979 senesinde ABD birleşik devletlerinde olmuştur. En büyük kaza ise 1986 senesinde Ukrayna Çernobil Nükleer reaktöründe yaşandı ve bir fazlaca tesiri zararları oldu. Senelerce Ukrayna ve çevresindeki ülkeler insanoğlu radyasyona mahruz kaldı.  Zelzele ve tsunami beraber 2011 senesinde Japaonyadaki Fukuşima  nükleer kazası oldu.   1938 senesinde süregelen Atom çağı hızla ilerlemektedir.

Sorun şu ki ,güvenli bir halde Uranyum zenginleştirme yapılamamasıdır. 100 % güvenli bir sistem yapılamadı.

Atom bombasını kim buldu buluş etti ? Atom bombasının zararları hakkında bilgiler. Hidrojen bombası, Atom bombası nedir ?  Albert Einstein Atom bombası ilişkisi nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir